...

Zmiany podatkowe w Holandii w 2021 roku

autor: Maciej Wawrzyniak18 stycznia 2021
Zmiany podatkowe w Holandii w 2021 roku

Od 1 stycznia 2021 roku — zgodnie z zatwierdzeniem (15 grudnia 2020 roku) przez Senat w Holandii rządowego Planu Podatkowego— wiele zmieniło się w kwestii związanej z podatkami w tym kraju. W poniższym artykule zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje na temat tych zmian. Sprawdź, co poniższe rozwiązania podatkowe oznaczają do Ciebie.

Zmiany podatkowe Holandia — 2021 rok

Zmiany podatkowe, które zaczęły obowiązywać w Holandii od pierwszego dnia 2021 roku, odnoszą się do wszystkich mieszkańców kraju, a także pracujących w nim osób, ponieważ mają związek z obowiązkowym rozliczeniem podatku z Holandii. Zapoznaj się ze szczegółami zmian podatkowych w Holandii w 2021 roku. W przypadku pytań lub wątpliwości, zachęcamy do skontaktowania się z naszymi doradcami, którzy opowiedzą więcej na temat rozwiązań podatkowych zaakceptowanych przez holenderski Senat pod koniec ubiegłego roku.

Zniesienie ulgi abolicyjnej

Od 1 stycznia 2021 roku wszyscy obywatele Polski pracujący w Holandii nie będą mieli możliwości korzystania z ulgi abolicyjnej, która umożliwiała rozliczenie podatku z Holandii w Polsce. Zgodnie z nową ustawą konieczne będzie dopłacanie różnicy pieniężnej między podatkiem obowiązującym w Polsce a podatkiem płaconym poza granicami kraju. Jedynym wyjątkiem od tej reguły będzie sytuacja, w której zarobki danej osoby nie przekroczą ośmiu tysięcy złotych.

Łatwiejszy dostęp do rynku mieszkaniowego dla osób kupujących pierwszy dom

Od 2021 roku znacznie polepszy się dostęp do rynku mieszkaniowego dla młodych osób (mających mniej niż 35 lat). W przypadku chęci kupna domu w Holandii nie trzeba będzie płacić jednorazowego podatku od transferu nieruchomości. Ta rządowa decyzja pozwoli oszczędzić około 2% ceny zakupu nieruchomości. Oprócz tego w drugim kwartale roku (od 1 kwietnia 2021) obowiązywać będzie warunek dodatkowy — dom wybierany jako pierwsze miejsce zamieszkania dla młodej osoby nie będzie mógł kosztować więcej niż 40 tysięcy euro. W przypadku osób rozglądających się za kolejnym domem, a także inwestorów kupujących nieruchomości na przykład do wynajmu, obowiązywać będzie tak zwany podatek transferowy w wysokości 8%.

Wprowadzenie podatku lotniczego

W Holandii nie istnieje podatek związany z lotami międzynarodowymi. Zmieniło się to jednak wraz z nadejściem 2021 roku — rząd wprowadził podatek lotniczy. Co to oznacza? Wszystkie lotniska w Holandii będą pobierały podatek od linii lotniczych za każdego pasażera korzystającego z lotniska w tym kraju. Ustalono (po uwzględnieniu inflacji), że stawka podatku lotniczego w Holandii w 2021 roku będzie wynosiła 7,845 euro.

Zaostrzenie limitów CO₂ oraz stawki w podatku od pojazdów osobowych BPM

W 2021 roku w Holandii zaczął obowiązywać podatek dla branży przemysłowej od emisji dwutlenku węgla (CO₂). Został on wprowadzony po to, aby zachęcać firmy do skupiania się na bardziej zrównoważonym rozwoju. Oprócz tego od 1 stycznia 2021 roku limity CO₂ zostaną zaostrzone także w odniesieniu do podatku od pojazdów osobowych BPM. Rząd w Holandii chce tym samym zachęcić mieszkańców do bardziej ekologicznego i przyjaznego środowisku życia.

Dalsze zwalczanie unikania opodatkowania

Na 2021 rok rząd w Holandii zaplanował dalsze zwalczanie unikania opodatkowania. Zacznie na przykład obowiązywać nowy podatek u źródła od odsetek i należności licencyjnych w wysokości 25%. Holandia planuje obciążyć nim płatności do tych krajów, które pobierają niewielki podatek lub nie pobierają go w ogóle. Co jeszcze zmieni się w kwestii zwalczania unikania opodatkowania?

  • Wszyscy pośrednicy (księgowi, instytucje finansowe, doradcy podatkowi) będą zobowiązani do tego, aby zgłaszać odpowiednim organom podatkowym uzgodnienia podatkowe dotyczące rezydentów z różnych krajów, które (w praktyce) mogłyby zostać wykorzystane w celu uniknięcia opodatkowania.
  • W przedsiębiorstwach międzynarodowych ograniczone zostanie rozliczanie strat w firmach. Celem takiego działania jest bardziej sprawiedliwe opodatkowanie tego typu działalności gospodarczych w trudnych ekonomiczne czasach (pandemia koronawirusa).

Zmiana stawki podatku dochodowego od spółek

Rząd w Holandii zdecydował o tym, że od 1 stycznia 2021 roku zmniejszone zostanie odliczenie podatkowe dla osób pracujących na własny rachunek — z 7,030 euro na 6,670 euro. Celem takiego działania jest zmniejszenie różnic podatkowych między osobami prowadzącymi własną działalność a pracownikami zatrudnionymi w firmach innych osób. Niższa będzie także stawka podatku dochodowego od spółek dla średnich i małych przedsiębiorstw. Wyniesie odpowiednio 15% dla dochodów do 245 tysięcy euro (zamiast dotychczasowych 200 tysięcy euro).

Rozliczenie podatku z Holandii — zaufaj specjalistom

Jeśli masz pytania lub wątpliwości odnoszące się do treści powyższego wpisu o zmianach podatkowych w Holandii w 2021 roku lub chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozliczania podatków w Holandii, już dziś skontaktuj się z doradcą podatkowym Aangifte. Możesz być pewien, że otrzymasz potrzebną Ci pomoc oraz rady, jak najłatwiej rozliczać podatek z Holandii. Możesz to zrobić na przykład dzięki pierwszej polskiej aplikacji do składania zeznań podatkowych w Belastigndienst. Aplikacja Aangifte to innowacyjny i nieskomplikowany sposób na to, aby rozliczyć podatki w Holandii bez zbędnego stania w kolejkach w urzędzie skarbowym. Wszystkie formalności załatwisz szybko i bezpiecznie dzięki aplikacji zainstalowanej na Twoim telefonie. Zachęcamy do skontaktowania się z nami i wypróbowania tej nowoczesnej metody rozliczania podatków z Holandii.