Polacy w Holandii wzywani przez urząd

autor: Maciej Wawrzyniak9 lutego 2021
Wezwanie z urzędu - podatek Holandia

Nie od dzisiaj wiadomo, że polski fiskus mocno interesuje się kieszeniami Polaków pracujących za granicą. Dopiero co głośno było o likwidacji ulgi abolicyjnej, co mocno wpłynie na rozliczenie podatku z Holandią, a mamy kolejne skarbowe nowinki. Urzędy skarbowe masowo wysłały wezwanie do złożenia wyjaśnień w związku z brakiem rozliczenia w Polsce lub brakiem wykazania dochodów z Holandii w polskim zeznaniu (w załączniku PIT ZG).

Automatyczna wymiana danych z Holandią

Urzędy coraz sprawniej działają wymieniając się informacjami na temat dochodów podatnika.

USTAWA z dnia 9 marca 2017 r. o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami wyraźnie wskazuje prawa fiskusa do uzyskiwania informacji o podatnikach:

Art. 5 ) wymianą informacji podatkowych na wniosek i z urzędu z innymi państwami, w szczególności do występowania o udostępnienie informacji podatkowych i przekazywania właściwym organom wniosków i informacji podatkowych

Na pewno można się przestraszyć czytając treść danej ustawy. Urząd ma wyjątkowo dużo możliwości pozyskania takich informacji podatkowych z innych Państw.

Obecnie Państwa pracują nad możliwością automatycznej wymiany danych. Oznacza to, że powstaje baza danych z numerami identyfikacyjnymi, gdzie widnieje informacja o zarobkach podatnika we wszystkich krajach. Podobne rozwiązanie już obowiązuje w przypadku podatku VAT na terenie  UE, gdzie automaty i algorytmy wyłapują różnice  między podatkami VAT (wartości zapłacone i odliczone).

Na pewno takie rozwiązania  mocno uszczelniają dziury w prawie i działają na korzyść wszystkich Państw.

Wezwanie Holandia

Lepiej rozliczyć podatek w Polsce i w Holandii

Najbardziej rozsądną decyzją jest złożenie deklaracji podatkowej w Polsce i w Holandii, bo zarówno tu jak i za granicą masz taki obowiązek. Zagraniczny urząd Belastigndienst dokładnie określa na swojej stronie, kiedy powstaje obowiązek podatkowy dla nierezydenta pracującego na terenie Holandii. Tutaj znajdziesz te warunki:

 

 

obowiazek rozliczenia Holandia

 

Jeśli chodzi o Polskie zeznanie podatkowe to pamiętaj, że nawet jeśli nic w kraju nie zarobiłeś to musisz wykazać dochody z zagranicy na załączniku PIT ZG. W deklarację podatkową nie wpisujesz dokładnej kwoty dochodu z Jaaropgave ( LOON VOOR LOONBELASTING/PREMIE VOLKSVERZEKERINGEN lub FISCAAL LOON). Musisz ją odpowiednio przeliczyć uwzględniając kurs waluty z NBP a także odejmując 30 % wartości diety.

Co jeśli nie złożysz zeznania w Holandii i Polsce?

Decyzja należy do Ciebie. Nie zamierzamy Cię straszyć czy opowiadać historii naszych Klientów o sporych karach finansowych, jednak możesz spodziewać się wezwań zarówno z polskiego jak i holenderskiego urzędu skarbowego. Sytuacja w Polsce jest o tyle dobra, że póki co urzędy wzywają do złożenia korekty i wyjaśnień i nie wiążę się to z obciążeniem podatnika karą finansową. Inaczej sytuacja ma się w Holandii. Jeśli nie złożysz zeznania w terminie lub nie zareagujesz na wezwanie to możesz spodziewać się "na dzień dobry" kary 369 EUR. Jeśli nadal nie będziesz reagował na wezwanie to urząd może naliczyć karę nawet do 5000 EUR. To może zaboleć, a odwołanie się od takiej decyzji wymaga wyjątkowego wyjaśnienia (jak np. pobyt w szpitalu, ciężka choroba itp. ).

Podsumowując, lepiej wywiązać się z obowiązków wobec urzędów i żyć ze spokojną głową niż unikać odpowiedzialności, tym bardziej, że zeznania możesz złożyć online i nie wymaga to specjalistycznej wiedzy czy znajomości języka niderlandzkiego.