Jak rozliczyć podatek z Holandii krok po kroku – przykład

autor: Maciej Wawrzyniak30 października 2020
Podatek drogowy w Holandii

Rozliczenie swojego podatku krok po kroku w Holandii jest możliwe, dzięki aplikacji, która jest najpopularniejszą appką do zwrotu podatku w Holandii.

Na początek musisz jednak rozliczyć się w Polsce. Jesteś zobowiązany do złożenia deklaracja PIT wraz z załącznikiem ZG. Czyli zgłoszeniem dochodów zagranicznych.

Możesz skorzystać z pomocy biura rachunkowego bądź zrobić to samodzielnie za pomocą oprogramowania służącego do rozliczania podatku z Holandii w Polsce. Rekomendujemy skonsultowanie się z fachowcami w tym zakresie.

Array
Jak rozliczyć podatek w Holandii krok po kroku – przykład

Kolejnym krokiem jest złożenie deklaracji podatkowej w Holandii. Tutaj masz trzy możliwości:

  • Możesz złożyć zeznanie z pomocą biura rachunkowego
  • Możesz złożyć zeznanie samodzielnie przy użyciu oprogramowania wydanego przez Aangifte24
  • Możesz złożyć zeznanie, wykorzystując polską aplikację z doradztwem księgowym online.

Ta ostatnia opcja jest najlepsza, ponieważ wszelkie formalności załatwisz online w języku polskim i z pomocą księgowych w Holandii, którzy mają ogromne doświadczenie w branży.

Jak zatem rozliczyć podatek z Holandii krok po kroku?

Aby rozliczyć podatek z Holandii krok po kroku, należy zarejestrować się na stronie panel.belastingaangifte.pl/register/

Przygotuj następnie takie dokumenty jak:

  • Jaaropgave – czyli roczne zestawienie dochodów zestawienie przez Twojego pracodawcę
  • kopie Polskiego zeznania PIT lub informacje o dokładnych zarobkach osiągniętych w Holandii
  • Musisz także posiadać numer BSN/SOFI oraz numer konta bankowego, na który będziesz chciał otrzymać zwrot podatku z Holandii.

Jeżeli jesteś gotowy, rozpocznij wypełnienie formularza.

Na pierwszej stronie wybierz rok podatkowy, za który chcesz się rozliczyć. Jeśli chcesz starać się o dofinansowanie do ubezpieczenia to również zaznacz taką opcję.

Chciałbyś skorzystać z dodatkowym obliczeń na partnera fiskalnego i dzieci? Nie ma problemu. Wpisz dane, a aplikacja zasugeruje czy masz prawo do ulgi.

Przejdź do kolejnego kroku, gdzie podasz dane o dochodzie z Holandii. Wybierz ilość kart podatkowych, jakie otrzymałeś od pracodawców i wybierz okres zatrudnienia. Jeśli pobierałeś zasiłek z UWF i zaznacz taką opcję i podaj wartości z Jaaropgave. Zauważ że po podaniu danych zostanie zaktualizowana kwota w kalkulatorze. Po kliknięciu w kalkulator zobaczysz szczegóły obliczenia.

Prawo do ogólnej ulgi podatkowej – rozliczenie dochodów z Holandii na przykładzie

W kolejnym kroku podaj dokładne dochody poza Holandią wykazane na polskim PIT. Ten krok jest bardzo ważny, wiec uważnie podaj sumę Twoich dochodów, ponieważ to określa prawo do ogólnej ulgi podatkowej.

Jeśli nie spełniasz warunku 90%, wówczas tracisz prawo do ulgi i kalkulator automatycznie pomniejszy kwotę za rok.

Rozliczenie podatku z Holandii w Polsce krok po kroku – Dane personalne

Ostatni krok to Twoje dane personalne. Podaj numer DSN, aktualny adres do korespondencji jak również aktualny numer rachunku bankowego.

Zweryfikuj dane, zatwierdź. Wówczas zostaniesz przeniesiony do wyboru pakietu i płatności. Na maila otrzymasz potwierdzenie wysłania wniosku wraz z instrukcją dotyczącą dalszych kroków, m.in. rejestracji adresu, numeru konta bankowego, a także wysłania zaświadczenia o dochodach w Polsce.

Pamiętaj, że Twój wniosek procesowany jest przez urząd podatkowy. Holenderski urząd ma od 4 do 32 miesięcy na procesowanie Twojego zeznania. Tak niestety może długo trwać rozpatrywanie Twojego wniosku w przypadku nierezydentów w Holandii.

Nie czekaj więc i już dziś złóż wniosek o zwrot podatku z Holandii za pomocą naszej aplikacji – zapraszamy do skorzystania z naszych usług!