...

Praca sezonowa w Holandii – jak rozliczyć?

autor: Maciej Wawrzyniak16 lipca 2021
Praca sezonowa w Holandii – jak rozliczyć?

 

Holandia to jeden z najpopularniejszych kierunków jeśli chodzi o wyjazd na prace sezonowe. Z możliwości tej korzysta bardzo wielu Polaków – głównie wiosną i latem, gdy zaczyna się sezon na zbiory warzyw i owoców, a dość duża część Holendrów wyjeżdża na urlop, przez co nieustannie potrzebne są dodatkowe ręce do pracy. Dziś porozmawiamy sobie o tym, jak wyglądają sprawy podatkowe w przypadku prac tymczasowych. Czy trzeba rozliczyć podatek w takim wypadku? A jeśli tak, to na jakich zasadach? Na te pytania odpowiemy w dalszej części artykułu – zapraszamy.

Podatek w Holandii – praca tymczasowa. Czy trzeba rozliczyć?

„Pracowałem w Holandii tylko chwilę – czy muszę się rozliczyć z podatku?”, „praca sezonowa w Holandii a pit” – to pytania, które często zadawane są przez osoby, które podejmowały się pracy sezonowej w Królestwie Niderlandów.

Jeżeli mówimy tutaj o legalnym zatrudnieniu to tak – rozliczenie się za pracę tymczasową jest obowiązkowe. Nieważne, czy pracowałeś miesiąc, dwa czy pół roku – jeśli fakt ten jest udokumentowany, ciąży na Tobie obowiązek dostarczenia zeznania podatkowego do urzędu.

Zdarza się, że osoby bagatelizują ten temat (głównie z niewiedzy) – zalecamy jednak, aby nie unikać rozliczenia podatku za pracę tymczasową – w przeciwnym razie można liczyć się z karami finansowymi – zarówno ze strony Belastingdienst, jak i polskiego fiskusa.

Więcej o tym, kto musi złożyć deklarację podatkową, pisaliśmy w artykule czy rozliczenie podatku w Holandii jest obowiązkowe?

Praca sezonowa Holandia – podatek rozliczany metodą proporcjonalnego odliczenia

W jaki sposób rozliczany jest podatek za pracę sezonową w Holandii? W taki sam sposób, jak w przypadku dłuższego zatrudnienia – za pomocą metody proporcjonalnego odliczenia. System ten mówi o tym, że osoby zatrudnione – w tym wypadku – w Królestwie Niderlandów, są zobowiązane do zapłacenia podatku od osiąganych dochodów również w Polsce.

Innymi słowy – jeśli jesteś polskim rezydentem, mogłeś obniżyć konieczny do zapłaty w Polsce podatek dochodowy o kwotę podatku płaconego w Holandii.

Praca tymczasowa w Holandii – niekorzystne rozliczenie od 2021, czyli wpływ zniesionej ulgi abolicyjnej

Jeszcze do niedawna, czyli 2020 roku, rozliczenie podatku z Holandii za pracę sezonową/tymczasową było o wiele korzystniejsze. Dziś sprawa wygląda nieco inaczej. Wszystko ze względu na zniesienie tzw. ulgi abolicyjnej, która była wyrównaniem niekorzyści, które niekiedy wynikały przez wspomnianą wyżej metodę proporcjonalnego odliczenia.

Zmiany dotyczące ulgi abolicyjnej weszły w życie 1 stycznia 2021 roku. Nie każdy pracownik, który wyjeżdża do Holandii w celach zarobkowych, powinien obawiać się tych zmian – my dziś jednak mówimy o osobach, które podejmują się prac sezonowych – a one właśnie najbardziej odczują zniesienie ulgi abolicyjnej.

Dotyczy to głównie tych, którzy podejmują się prac tymczasowych np. przez parę miesięcy, a następnie wracają do Polski i również tam osiągają dochód. Dlaczego jest to takie niekorzystne? Dzieje się tak, ponieważ tego typu dochody podlegają opodatkowaniu na różnych progach podatkowych. To z kolei często obliguje do dopłacenia różnicy pomiędzy podatkiem, który był zapłacony w Holandii, a tym, który należy opłacić w Polsce.

Co więcej, wedle przepisów, zwrot podatku z Holandii, który często przysługuje również pracownikom sezonowym, jest traktowany jako przychód zagraniczny. To oznacza, że musi być również uwzględniony w zeznaniu podatkowym.

Praca sezonowa w Holandii – jak rozliczyć?

Wiesz już, że rozliczenie podatku z Holandii za prace sezonowe jest obowiązkowe – zarówno w Królestwie Niderlandów, jak i Polsce. Jak to zrobić? Podstawą oczywiście będzie tutaj karta podatkowa, którą powinieneś otrzymać od swojego pracodawcy, czyli Jaaropgaaf (Jarograf). Jeśli z jakiegoś powodu nie otrzymasz tego zaświadczenia, możesz przygotować odcinek z wypłaty, czyli Salaris.

Ważnym dokumentem, który musisz mieć ze sobą, jest PIT-36 wraz z załącznikiem ZG. Jest to zaświadczenie o osiąganych dochodach, które otrzymasz od polskiego Urzędu Skarbowego. Formularz ten jest niezbędny do tego, aby uzyskać zaświadczenie UE/WE (wystawiane przez polski fiskus), w którym zawarte są informacje o uzyskiwanych dochodach z innych krajów – w tym przypadku Holandii.

Jeśli nie chcesz przeoczyć żadnego ważnego druku, przeczytaj jeden z naszych poprzednich wpisów pt. rozliczenie podatku z Holandii – co potrzebne?

Jak rozliczyć się z pracy sezonowej w Holandii? Najlepiej za pomocą specjalnej aplikacji do rozliczeń podatkowych, czyli Aangifte24. Nasz program poprowadzi Cię przez cały proces składania deklaracji, a w razie potrzeby, umożliwi Ci kontakt z doświadczonym specjalistą. Dzięki Aangifte24 masz szansę otrzymać zwrot podatku i rozliczyć się z urzędem w kilka chwil. Przetestuj już dziś i zobacz, że rozliczenie podatku z Holandii online jest opłacalne – zapraszamy.

Pracę w Holandii znajdziesz tutaj>>