...
dlabiznesu

FAQ

Wysłałeś deklarację i co teraz?

Poznaj proces jaki przechodzi deklaracja i działania, które musisz podjąć. Jeśli nie wykonasz jednego z działań poniżej, to prawdopodobnie otrzymasz błędną decyzję (np. na dopłatę podatku). Nie ignoruj żadnego z kroków i niezwłocznie je wykonaj po wysłaniu deklaracji do urzędu.

Process tax refund 1 1

 

Czy opłata za aplikację jest jednorazowa?

Za każdy rok podatkowy płacisz jeden kredyt. Czyli jeśli chcesz rozliczyć np. rok 2022 i 2021 to powinieneś zapłacić dwa razy za pakiet – za każdy rok osobno.

Sprawdź nasz cennik

Czy zeznania podatkowe są sprawdzane przed wysłaniem?

Tylko zeznania zakupione w pakiecie PREMIUM – ze wsparciem doradcy podatkowego – są przez nas weryfikowane. Pozostałe pakiety nie uwzględniają weryfikacji doradcy.

Czy muszę wysyłać zaświadczenie o dochodach w oryginale do Holandii?

Jeśli nie masz meldunku cały rok (P-form) i spełniasz warunek 90% to musisz wysłać zaświadczenie o dochodach w oryginale do Holandii. Tutaj znajdują się zaświadczenia na wszystkie lata podatkowe:
PRZEJDŹ DO ZAŚWIADCZEŃ O DOCHODACH Z HOLANDII Z BELASTIGNDIENST

Czy muszę wysyłać rejestrację konta i aktualizację adresu?

Jeśli rozliczasz się pierwszy raz w Holandii lub w poprzednich latach korzystałeś z usług firm podatkowych to rekomendujemy, abyś wysłał aktualizację konta i adresu. Jest bardzo prawdopodobne, że dane w Belastigndienst są nieaktualne i np. urząd posiada konto firmy pośredniczącej, a nie Twoje.

Czym jest warunek 90% w Holandii i kiedy jest spełniony?

Od 2015 roku Belastigndienst wprowadził zasadę 90%. Jeśli spełniasz warunki to otrzymujesz prawo do części podatkowej ulgi Heffingskorting. Brzmi skomplikowanie? Załóżmy, że pracowałeś tylko w Holandii i nie miałeś innych dochodów w pozostałych krajach poza NL. Wtedy spełniasz warunek 90%. Jednak w sytuacji, gdy miałeś dochody np. w Polsce i stanowiły one więcej niż 10% sumy przychodów z Polski i Holandii, wówczas warunek 90% nie jest spełniony i nie otrzymasz części B ulgi Heffingskorting.

Nie mam Jaaropgave – czy bez tego mogę się rozliczyć?

Tak, bardzo często rozliczenie jest możliwe z ostatnim odcinkiem wypłaty tzw. Salarisem. Spróbuj jednak skontaktować się ze swoim pracodawcą i poprosić go o kopię dokumentu Jaaropgave – wydanie dokumentu to jego obowiązek.

Przeczytaj więcej o Jaaropgave

Czy zameldowanie w Holandii ma wpływ na zeznanie podatkowe?

Twoje zameldowanie w Holandii ma kluczowy wpływ na rodzaj i wynik zeznania podatkowego. Sporządzając deklarację podatkową zwróć szczególną uwagę na pytanie o meldunek w Holandii. W zależności od Twojej sytuacji zostanie dobrany odpowiedni formularz podatkowy, czyli:

  • M form – dla osób, które zameldowały się lub wymeldowały w trakcie roku,
  • P form – dla osób, które były zameldowane cały rok w Holandii,
  • C Form – dla osób bez meldunku,

Dostałem wyższy zwrot niż ten szacowany w aplikacji – co dalej?

Jeśli dostałeś więcej niż powinieneś to pamiętaj, że urząd zawsze się o to upomni. Dotyczy to przede wszystkim dodatków TOESLAGEN. Zatem jeśli otrzymałeś więcej niż powinieneś to przygotuj się, że do 2 lat urząd poprosi o zwrot. Możesz też wyprzedzić fakty i poprosić Belastgindienst o weryfikację – wtedy unikniesz odsetek.

Jak długo trwa rozliczenie podatku z Holandii?

Urząd procesuje zeznania w terminie od 3 do nawet 36 miesięcy. Wszystko zależy od weryfikacji zaświadczenia o dochodach z Polski. Jednak obecnie średni czas procesowania wynosi ok. 5 miesięcy.

Przeczytaj więcej o czasie rozliczenia podatku z Holandii

Jak sprawdzić, czy podlegałem pod ubezpieczenia społeczne w Holandii?

W naszej aplikacji znajdziesz pytanie dotyczące ubezpieczenia społecznego. Jest to kluczowa informacja, ponieważ osoby zwolnione z ubezpieczenia mogą liczyć na wyższy zwrot podatku. Zwolniony z ubezpieczenia mogłeś być tylko wtedy, gdy:

  • byłeś pracownikiem delegowanym z innego kraju i posiadasz druk A1 poświadczający płacenie składek w innym kraju,
  • z dochodów osiągniętych w Holandii zostało pobrane ubezpieczenie w innym kraju.

Pamiętaj jednak, że 99% pracowników zatrudnionych na umowę o pracę na warunkach holenderskich jest objęta obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym tzw. Premie Volkverzekeringen.

Przeczytaj więcej o zwrocie ubezpieczenia z Holandii

Czy mam obowiązek rozliczenia podatku z Holandii?

Obowiązek rozliczenia podatku w Holandii mają podatnicy:

  • którzy dostali pisemne wezwanie do rozliczenia tzw. Aangiftebrief,
  • w wyniku złożenia deklaracji podatkowej otrzymają zwrot podatku wyższy niż 16 EUR,
  • w wyniku złożenia deklaracji podatkowej muszą zapłacić więcej niż 47 EUR podatku.

Termin rozliczenia podatku jest wskazany w wezwaniu, a jeśli nie, to obowiązuje do 1 lipca kolejnego roku podatkowego. Czyli jeśli pracowałeś w Holandii w roku 2022 to musisz złożyć deklarację do 1 lipca 2023.

Przeczytaj więcej o obowiązku rozliczenia podatku z Holandii

Czy możliwe jest złożenie M-Form elektronicznie?

Tak! Pomimo że na oficjalnej stronie urzędu widnieje informacja, że nie można złożyć tego formularza elektronicznie to doradcy podatkowi z numerem BECON mają taką możliwość. Nasza aplikacja wspiera złożenie deklaracji na druku M.

Dlaczego moje zeznanie ma status "Oczekuje na potwierdzenie"?

W przypadku, gdy złożyłeś zeznanie przez aplikację potrzebujemy około 48 godzin na wysłanie tego zeznania. Status Oczekuje na potwierdzenie może utrzymywać się przez ten czas. Po zatwierdzeniu status zeznania zmieni się na Wysłany.

Jaki rodzaj dochodów i odliczeń wspiera aplikacja?

Aangifte24 wspiera następujące rodzaje przychodów:

  • dochody z zatrudnienia (Jaaropgave),
  • dochody z zatrudnienia z A1 - delegacja,
  • dochody z zasiłków UWV,
  • dochód zagraniczny poza Holandią.

Następujące odliczenia są możliwe w Aangifte24:

Dostałem decyzję podatkową Aanslag. Jak ją odczytać?

Jeśli dostałeś decyzję podatkową z Holandii to możesz mieć problem z odczytaniem informacji – dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie obszerną analizę – ZOBACZ ANALIZĘ I TŁUMACZENIE DECYZJI.

Przeczytaj więcej o decyzji podatkowej Aanslag