Ile się czeka na zwrot podatku z Holandii?

Podatek drogowy w Holandii

Rozliczyłeś się już z podatku z Holandii i czekasz na wypłatę? Kolejnym krokiem jest otrzymanie decyzji podatkowej, tzw. Aanslag, która jest wynikiem podatkowym za dany rok. Decyzje podatkową otrzymasz droga pocztową na uprzednio zarejestrowany adres. Dlatego bardzo ważne jest, aby po każdej przeprowadzce aktualizować swój adres przy pomocy specjalnego wniosku.

Jeżeli tego nie zrobisz ważna korespondencja, taka jak decyzje podatkowe może do Ciebie nie dotrzeć, (może zostać wysłania na stary, nieaktualny adres).

zdjecie

Ile czeka się na list z Belastingdienst?

Niestety Belastingdienst nie spieszy się z wydawaniem decyzji. Wpływu na to nie mają biura podatkowe, w których się rozliczasz. Zeznania rozpatrywane są w odpowiedniej kolejności, choć praktyka pokazuje, że nieco prędzej rozpatrywane są zeznania online.

Czy istnieje formalny termin, w jakim otrzymasz decyzję podatkową?

Tak. Holenderski urząd deklaruje, że w przypadku nierezydentów, czyli osób nieposiadających stałego zameldowania w Holandii okres rozpatrywania takich zeznań to 36 miesięcy. Oczywiście może się zdarzyć, że otrzymasz decyzję w ciągu kilku miesięcy jednak jest to stosunkowo rzadka sytuacja.

Dlaczego to tak długo trwa?

Ile więc czeka się na zwrot podatku z Holandii? Do 2015 roku urząd stosunkowo sprawnie rozpatrywał zeznania podatkowe. Jednak sytuacja skomplikowała się w wyniku konieczności bardzo dokładnego weryfikowania zaświadczeń o dochodach z Polski. Holenderscy urzędnicy zostały zobligowani do bardzo dokładnego sprawdzenia danych osobowych, dochodów, pieczątek czy poprawności formularza.

Może się zdarzyć, że wstępna decyzję podatkową otrzymasz nawet w ciągu kilku tygodni. Ale tutaj zwracam szczególną uwagę, jest to tylko wstępna tymczasowa decyzja. Urząd Holenderski ma nawet 5 lat na wydanie tzw. ostatecznej decyzji podatkowej, która może znacząco się różnic od tej wstępnej. Problem ten dotyka nawet połowy Polaków pracujących w Holandii. Po pewnym czasie okazuje się ze trzeba zwrócić część lub całość otrzymanych pieniędzy i wiele osób już wtedy tymi pieniędzmi nie dysponuje.

Dlatego też Holenderski urząd planuje wycofać się z obecnego systemu, ponieważ szczególnie w przypadku nierezydentów okazał się on nieskuteczny.

Jeżeli czekasz długo na decyzję podatkową możesz skontaktować się z urzędem. Może się okazać, że

  • niektóre dane nie były kompletne,
  • brakuje dokumentacji,
  • złożyłeś zeznanie na błędnym formularzu.