...

Jak rozliczyć zasiłek dla bezrobotnych z Holandii

autor: Maciej Wawrzyniak27 września 2020
Jak rozliczyć zasiłek dla bezrobotnych

Przebywając w Holandii i pracując tam legalnie przez dwadzieścia sześć tygodni, uzyskujemy prawo do otrzymania zasiłku dla bezrobotnych na kolejne trzy miesiące. Zasiłek zostanie wypłacony w momencie, gdy utracimy pracę. Czy można otrzymać zasiłek dla bezrobotnych na czas dłuższy niż trzy miesiące? Można, jednak należy w tym wypadku mieć przepracowane minimum cztery lata z minionych pięciu. Oczywiście, również w Holandii.

Kolejne pytanie, które w naturalny sposób nasuwa się na myśl, to jaka jest wysokość zasiłku dla bezrobotnych w Holandii. Tutaj rachunek jest prosty. Wysokość zasiłku to 75% podstawy wynagrodzenia. Przykładowo, jeśli twoja „dniówka” wynosiła 100 euro, to przebywając na zasiłku, otrzymasz 75 euro za każdy spędzony na nim dzień.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zasiłku dla bezrobotnych w Holandii? Kiedy zostanie wypłacony, czy można z niego zrezygnować, jakie dokumenty należy złożyć w urzędzie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Zasiłek dla bezrobotnych z Holandii w Polsce

Zasiłek dla bezrobotnych uzyskiwany za granicą jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych świadczeń. Dlaczego? Ponieważ jest to dochód nieobjęty tak zwaną ulgą abolicyjną lub abolicją podatkową. Są to przepisy prawa podatkowego stosowane wobec osób uzyskujących dochód za granicą i tam się z niego rozliczających. Ulga abolicyjna wyklucza tak zwane podwójne opodatkowanie, czyli odprowadzanie zaliczek na podatek dochodowy w Holandii oraz Polsce. Niestety, w przypadku zasiłku dla bezrobotnych z Holandii ulga ta nie obowiązuje. W praktyce oznacza to, że podatek dochodowy od tego świadczenia zostanie nam pobrany dwukrotnie — pierwszy raz w Holandii, a drugi raz w Polsce (w momencie rozliczania się z urzędem skarbowym rocznym rozliczeniem PIT 36).

Jak załatwić zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w Polsce samodzielnie rozliczyć się z otrzymanego w Holandii zasiłku dla bezrobotnych. Dokonuje się tego podczas składania rocznego rozliczenia podatku z Holandii za miniony rok. Osoby uzyskujące dochody z tytułu pracy za granicą rozliczają się na formularzu PIT 36, do którego należy wypełnić załącznik PIT/ZG — PIT zagranica. Znajdują się w nim odpowiednie pola przeznaczone na wpisanie dochodów z różnych tytułów, w tym również zasiłku dla bezrobotnych.

Nie wiesz, jak w szybki i bezstresowy sposób załatwić zasiłek dla bezrobotnych w Holandii? Samodzielne wypełnienie i złożenie deklaracji wydaje Ci się zbyt skomplikowane i pracochłonne? W takim wypadku warto zwrócić się z prośbą o pomoc do specjalistów. To pomoże uniknąć pomyłek i błędów, a w konsekwencji korygowania ich w urzędzie skarbowym. Koszt rozliczenia rocznego z uwzględnieniem zasiłku dla bezrobotnych z Holandii to zwykle od 100 do 200 złotych, przy czym cena już obejmuje złożenie deklaracji w odpowiednim dla miejsca zamieszkania urzędzie skarbowym w Polsce.

Nie jesteś pewien, jak rozliczyć zasiłek dla bezrobotnych z Holandii? Odezwij się do nas. 

Pomożemy również w zwrocie podatku z Holandii.

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii — warunki

Warunkiem otrzymania zasiłku dla bezrobotnych w Holandii (WW–uitkering) jest, jak sama nazwa wskazuje, utrata pracy. O zasiłek dla bezrobotnych z Holandii mogą ubiegać się osoby legalnie zatrudnione do pracy w tym państwie, które z pracy tej zostały zwolnione przez swojego pracodawcę. Co ważne — zwolnienie musi „wyjść” od pracodawcy, a nie na życzenie pracownika.

Logiczne jest, że nikt nie chciałby specjalnie spełniać takiego warunku do otrzymania zasiłku dla bezrobotnych w Holandii. Jeśli jednak spotkała Cię ta nieprzyjemna sytuacja, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci we wszystkich formalnościach niezbędnych do ubiegania się o zasiłek w Holandii dla bezrobotnych.

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych w Holandii

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych w Holandii zależy przede wszystkim od Twoich średnich zarobków. Z tego powodu nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych w Holandii. Przyjmuje się, że wysokość zasiłku dla bezrobotnych stanowi 75% podstawy wynagrodzenia osoby ubiegającej się o niego. Dodatkowo od każdej wypłacanej kwoty będzie potrącony koszt w wysokości 8% (Vakantiegeld), który otrzymasz na koniec pobierania zasiłku lub każdego roku (w maju).

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii — jakie dokumenty

Nie jesteś pewien, jakie dokumenty będą Ci potrzebne, aby móc ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych w Holandii? Przede wszystkim musisz przedstawić ostatnią umowę o pracę oraz tak zwane paski wypłaty z trzech ostatnich miesięcy od dnia zwolnienia. Oprócz tego będą Ci potrzebne dokumenty, które potwierdzą Twoje doświadczenie zawodowe, wykształcenie lub dodatkowe kwalifikacje. Naszykuj także świadectwo pracy.

Wniosek o zasiłek dla bezrobotnych w Holandii należy złożyć w ciągu dwóch dni od dnia zwolnienia. Z wnioskiem musisz udać się do dwóch instytucji — Urzędu Pracy i Zatrudnienia (WERKbedrijf) oraz Zakładu Ubezpieczeń Pracowniczych (UWV).

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii — kiedy wypłacany

Decyzję o tym, czy i kiedy zostanie Ci wypłacony zasiłek dla bezrobotnych z Holandii, poznasz w ciągu czterech tygodni. Świadczenie będziesz otrzymywał raz w miesiącu przez okres trzech miesięcy lub — maksymalnie — dwudziestu czterech miesięcy.

Jak obliczyć zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Jak już wyżej wspomniano, przez pierwsze dwa miesiące będziesz otrzymywał 75% dziennego wynagrodzenia; od trzeciego miesiąca będzie to 70%. W celu poznania dokładnej kwoty najlepiej skontaktuj się z biurem rozliczeniowym.

Jak zawiesić zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Zastanawiasz się, jak zawiesić zasiłek dla bezrobotnych w Holandii? Zrezygnujesz z niego, gdy otrzymasz nową pracę. O tym fakcie — w ciągu siedmiu dni od pierwszego dnia nowego zatrudnienia — musisz poinformować urząd pracy. Jeśli zataisz tę informację, może na Ciebie zostać nałożona wysoka kara pieniężna.

Jeżeli nie pobierasz już zasiłku dla bezrobotnych w Holandii, ale w ciągu pół roku od momentu nowego zatrudnienia ponownie utracisz źródło dochodu, możesz wznowić zasiłek bez ponownego wnioskowania. Gdy jednak pracowałeś dłużej niż sześć miesięcy i po tym czasie nastąpiło zwolnienie, wówczas wniosek o przyznanie zasiłku musisz złożyć raz jeszcze.

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii bez meldunku

Pamiętaj, że w Holandii o zasiłek dla bezrobotnych ubiegać się mogą zarówno osoby zameldowane w tym kraju, jak również osoby bez meldunku. Staranie się o zasiłek z Holandii przez osoby bez zameldowania nie jest skomplikowanym procesem.

W tym celu należy osobiście udać się do urzędu pracy, który znajduje się najbliżej miejsca zamieszkania i poprosić o formularz zwrotu. Konieczne w tym wypadku jest także zapisanie się do holenderskiego Urzędu Pracy i Zatrudnienia jako osoba poszukująca nowej pracy. Najłatwiej zrobić to osobiście lub drogą telefoniczną.

Osoba zameldowana ma nieco łatwiej — wystarczy, że wniosek o zasiłek dla niepracującego w Holandii złoży elektroniczne za pomocą specjalnych kodów DigID.