Każda osoba, która chce pracować i mieszkać w Holandii, musi wykupić obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Za pomocą pierwszej w Polsce aplikacji możesz bez problemu skorzystać z możliwości złożenia zeznania podatkowego w Belastigndienst i uzyskać zwrot z dodatku do ubezpieczenia. Złóż wniosek w kilku prostych krokach. Z nami uzyskasz pomoc w rozliczeniu z podatku w Holandii. Pobierz naszą aplikację i zobacz jakie to proste.

Czym jest zorgverzekering?

W Holandii ubezpieczenie zdrowotne nazywamy – zorgverzekering. Jest ono obowiązkowe. Ubezpieczenie należy wykupić w przeciągu 4 miesięcy od momentu zarejestrowania siebie w urzędzie gminy. Brak ubezpieczenia może skutkować otrzymaniem grzywny w wysokości 350 EUR. Dalej specjalny urząd – Kolegium Ubezpieczeń Zdrowotnych – z konieczności zarejestruje Ciebie u ubezpieczyciela, który składki na ubezpieczenie zdrowotne będzie egzekwował z otrzymywanego przez Ciebie wynagrodzenia.

Jaki jest koszt ubezpieczenia zdrowotnego?

Podstawowy pakiet ubezpieczenia zdrowotnego w Holandii kosztuje około 119 EUR. Kwota ta jest pobierana przez ubezpieczyciela co miesiąc. Dzięki możliwość skorzystania z dodatku do ubezpieczenia – Zorgtoeslag – możemy uzyskać nawet 104 EUR dofinansowania z holenderskiego urzędu Belastingdienst.

Dodatek do Ubezpieczenia w Holandii

Jeśli Twoje dochody są niskie, masz możliwość starania się o specjalne dofinansowanie do ubezpieczenia w Holandii. Dodatek do ubezpieczenia zdrowotnego w Holandii – Zorgtoeslag – jest wypłacany przez urząd Belastingdienst. Jeśli próg Twoich dochodów nie przekracza 30 000 EUR w skali roku, to możesz starać się o dodatek do ubezpieczenia w Holandii, jak również o zwrot ubezpieczenia zdrowotnego z Holandii. Jeśli chcesz starać się o dodatek do ubezpieczenia wraz z małżonkiem, to próg dochodów wynosi wtedy 38 500 EUR. Im Twoje dochody są wyższe, tym forma pomocy przyznawana przez urząd będzie niższa (maksymalnie 104 EUR za 2020 rok). Aby otrzymać Zorgtoeslag musisz spełnić następujące warunki:

  • Mieć ukończone 18 lat,
  • Posiadać obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne (zorgverzekering),
  • Dochód za cały rok nie może przekraczać 30 000 EUR,
  • Pracować i mieszkać na terenie Holandii

Zorgtoeslag i zwrot za ubezpieczenie zdrowotne w Holandii

Jeśli chcesz starać się o zwrot za ubezpieczenie zdrowotne w Holandii za poprzedni rok to wniosek należy dostarczyć do urzędu Belastingdienst Toeslagen do 1 lipca bieżącego roku, a pieniądze możesz otrzymać już do 8 tygodni od momentu złożenia wniosku. Pomożemy Tobie uzyskać zwrot z ubezpieczenia z Holandii dopełniając wraz z Tobą niezbędnych formalności. Jest to najtrudniejsza część procesu. Dzięki naszemu doświadczeniu, rozliczenie z ubezpieczenia w Holandii stanie się prostsze.

Zwrot dodatku do ubezpieczenia w Holandii może wynieść nawet 1248 EUR w przeliczeniu za cały poprzedni przepracowany rok, o które możesz starać się za pośrednictwem naszego biura. Radzimy,  abyś rozpoczynając pracę w Holandii upewnił się, że pracodawca opłaca Twoje ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli nie to jesteś zmuszony do obowiązkowego wykupienia ubezpieczenia.

Rozliczenie ubezpieczenia w Holandii – jak się dowiem o Zorgtoeslag?

Holenderski urząd Belastingdienst/Toeslagen, do którego składamy wniosek o dodatek do ubezpieczenia w Holandii (zorgtoeslag), prześle drogą pocztową decyzję o wysokości przyznanego świadczenia. Przy czym należy pamiętać, że jeśli zakończyłeś pracę w Holandii, należy wstrzymać przyznany dodatek. Jeśli zapomniałeś poinformować urząd, że zakończyłeś pracę w Holandii, to zwrot niewykorzystanego ubezpieczenia z Holandii czyli nadpłacony dodatek jesteś zmuszony zwrócić. W przypadku, gdy tego nie zrobisz, zostaną naliczone Tobie odsetki.

Pamiętaj, że jeśli jesteś w związku małżeńskim to wniosek o zorgtoeslag powinieneś złożyć wspólnie z małżonkiem w postaci jednego egzemplarza.

Starać się o dofinansowanie do ubezpieczenia zdrowotnego możesz na kilka sposobów. Jeśli posiadasz dostęp do DIGID to za pomocą swojego profilu, możesz złożyć wniosek za pomocą strony internetowej urzędu. Wiąże się to z koniecznością posiadania meldunku na terenie Holandii.

Natomiast, jeśli jesteś pracownikiem tymczasowym, wniosek złożysz w formie pisemnej, wypełniając formularz i odsyłając go listem do urzędu lub złożyć wniosek online za pomocą naszej aplikacji.

Zwrot ubezpieczenia z Holandii – o czym jeszcze należy pamiętać?

Chcesz złożyć wniosek, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Na sam początek przygotuj potrzebne dokumenty i swoje dane personalne :

  • Skan paszportu lub dowodu osobistego oraz swój numer podatkowy (SoFi),
  • Skan polisy ubezpieczeniowej,
  • Numer holenderskiego lub polskiego konta bankowego,
  • Skan Jaaropgave lub salaris uwzględniające poprzedni rok

Zwrot ubezpieczenia z Holandii – kalkulator

Chcesz szybko i wygodnie złożyć zeznanie podatkowe? Skorzystaj z naszej aplikacji. Jak to zrobić?

Zainstaluj aplikację Anngifte 2019. Uzupełnij podstawowe informacje, które są zawarte na ekranie. Następnie ukaże Ci się kwota zwrotu lub dopłaty podatku. Zwrot podatku z Holandii i ubezpieczenia jeszcze nigdy nie był tak prosty. Dzięki aplikacji zaoszczędzisz na kosztach. Zapłacisz tylko 89 EUR.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Jak uzyskać zwrot ubezpieczenia z Holandii?

Zwrot ubezpieczenia z Holandii możesz uzyskać składając wniosek do urzędu Belastingdienst/Toeslagen, który musisz złożyć do 1 lipca bieżącego roku.

Do kiedy mogę otrzymać zwrot ubezpieczenia z Holandii?

Zwrot możesz uzyskać już do 8 tygodni od momentu złożenia wniosku. Podatnicy, którzy złoża wniosek do końca marca, otrzymają zwrot podatku do ostatniego dnia czerwca. Jeśli nie dotrzymasz terminu, zwrot z ubezpieczenia z Holandii trwa od 3-4 miesięcy.

Jakie dokumenty są potrzebne do zwrotu ubezpieczenia z Holandii?

Przygotuj kartę podatkową Jaaropgaaf oraz skan dowodu osobistego lub paszportu. Miej przy sobie również zaświadczenie o dochodach oraz odcinek wypłat.