Podatki w Holandii

autor: Maciej Wawrzyniak25 listopada 2020
Podatki w Holandii

Jeden z mniejszych krajów UE, Holandia, cieszy się dużą sympatią i popularnością wśród Polaków pracujących za granicą. To jeden z częstszych wyborów, oferujących dobre zarobki, godziwe warunki do życia i duży wybór ofert pracy – to przyciąga! Zanim jednak ktokolwiek zdecyduje się na wyjazd do pracy do Holandii, dobrze aby poznał tamtejsze podatki. Szczególnie że właśnie w Holandii podatki są jednymi z najwyższych w Europie.

Kto nadzoruje podatki w Holandii?

Każdy kraj ma swoje organa podatkowe. Nie inaczej jest w Holandii. Tamtejszy odpowiednim polskiego urzędu skarbowego nazywa się Belastingdienst. To właśnie do Belastingdienst pracodawcy odprowadzają składki i podatki, a także zaliczki na podatek dochodowy od swoich pracowników. Jakiej wysokości są podatki w Holandii? System podatkowy w Holandii składa się z trzech szczebli:

• BOX 1 – podatki dla osób otrzymujących wynagrodzenie z tytułu zatrudnienia, jak również freelancerów i osób samozatrudnionych.
• BOX 2 – podatki od dochodów z udziałów w spółkach.
• BOX 3 – podatki od oszczędności.

Podatki z BOX 1 płaci się do ukończenia 65 roku życia, oczywiście o ile pracujemy i zarabiamy.

Jaki podatek dochodowy płacimy w Holandii

Kolejne podobieństwo holenderskiego i polskiego systemu podatkowego, to dwa progi podatkowe. Jeszcze kilka lat temu w Holandii funkcjonowały 3 progi podatkowe. Zmieniło się to jednak początkiem roku 2020. Zmiana ta przyniosła następujący efekt.

• I próg podatkowy, 37,35% dla dochodów do 68 507 euro
• II próg podatkowy, 49,50% dla dochodów powyżej tej kwoty

Jak łatwo zauważyć, podatki w Holandii są zdecydowanie większe niż w Polsce, gdzie wynoszą 17% oraz 32%. Uczciwie należy jednak dodać, że pomimo tak wysokich podatków w Holandii, jest wiele sposobów na ich legalne obniżenie. Służą do tego liczne ulgi, z których mogą korzystać osoby pracujące w tym kraju. Również cudzoziemcy, legalnie pracujący w tym kraju, ale na stałe mieszkający np. w Polsce.

System podatkowy w Holandii – ile zapłacisz

Na pewno interesuje Cię to, jak dużo pieniędzy będzie potrącanych z Twojej wypłaty na zaliczki na podatek dochodowy. Przede wszystkim pracodawcy muszą odprowadzać zaliczki zakładając, że będziesz u nich pracował przez cały rok i każdego miesiąca otrzymywał podobne zarobki. Z tego powodu wysokość zaliczek jest uśredniona i są one równe przez wszystkich 12 miesięcy. Co w przypadku jeśli nie będziesz pracował przez cały rok, tak jak było to zakładane, ale np. przez 6 miesięcy? Wówczas masz prawo wystąpić o zwrot podatku z Holandii do Belastingdienst. Najlepiej jest to zrobić przy okazji rocznego rozliczenia podatkowego.

Wysokie podatki w Holandii zależą od zarobków

Im więcej będziesz zarabiać w Holandii, tym większe podatki będziesz płacił. Niestety jest to uniwersalne prawo, które działa również tam. Zadać ktoś może pytanie, co w sytuacji kiedy na kilka miesięcy wyjeżdżamy do Holandii, a następnie wracamy do Polski i kontynuujemy tutaj swoją pracę. Czy nie musimy się już w Polsce rozliczać z zarobionych za granicą pieniędzy? Okazuje się ze taki obowiązek nie został zniesiony. Na szczęście, od już zarobionych pieniędzy, od których w Holandii zapłaciliśmy podatki, nie musimy ponowne płacić podatków w Polsce. W ten sposób unika się tzw. podwójnego opodatkowania, czyli korzysta z ulgi abolicyjnej. Kwota, którą wcześniej w zaliczkach zapłaciliśmy holenderskiemu Belastingdienst, w Polsce może być odliczona od podatku.

Podatki w Holandii – szczegółowe informacje

Podatek dochodowy jest największym obciążeniem i kosztem dla pracownika i jego pracodawcy. Jednak poza nim, istnieje szeregi innych podatków, a także ulg podatkowych, o których dobrze jest wiedzieć. Najważniejsze informacje na ich temat prezentujemy poniżej.

1. Mniejszy podatek energetyczny

Zmiany w prawie spowodowały, że mieszkając w Holandii, będziemy płacić mniejszy podatek od energii elektrycznej. Obniżenie cen za prąd na pewno ucieszy, niestety równolegle wzrosły ceny gazu. Jest to spowodowane próbami zniechęcenia mieszkańców Holandii do korzystania z tego paliwa. W przeliczeniu na statystyczne gospodarstwo domowe w Holandii, obniżka podatków za prąd, pozwoli zaoszczędzić około 100 euro w skali roku.

2. Mniejszy BTW (VAT) na cyfrowe wydawnictwa

W Holandii podatek BTW (odpowiednik polskiego VAT), na cyfrowe książki i czasopisma, wynosi zaledwie 9 procent. Do niedawna podatek ten wynosił 21 procent, zatem obniżka jest naprawdę odczuwalna.

3. Większe podatki w Holandii od samochodów z silnikiem diesla

Posiadacze samochodów z silnikiem diesla, zarówno tych 10-cio letnich, jak i starszych, nie wyposażonych w filtry DPF i FAP, a także emitujących 5 mg stałych cząsteczek na kilometr, będą musieć zapłacić wyższy niż do tej pory podatek od swojego samochodu. Podatek ten będzie wynosił 255 euro na rok.

4. Wyższe podatki w Holandii (akcyza) za papierosy i paliwo

Nie mamy również dobrych wieści dla palaczy papierosów i wszystkich kierowców. W 2020 roku zwiększona została akcyza na benzynę, gaz LPG, olej napędowy, a także papierosy. W tym ostatnim przypadku akcyza wzrosła aż o 1 euro na paczce.

5. Ulga za dojazd rowerem do pracy

Holandia promuje ekologiczny, zdrowy styl życia. Dlatego osoby dojeżdżające rowerem do pracy, mogą za to otrzymać pewien dodatek finansowy. Nie są to olbrzymie pieniądze, ale na tyle duże, aby stanowić wystarczającą zachętę do przesiadki na 2 kółka.

6. Podatki na partnera, czyli czas płacenia alimentów

Alimenty można płacić nie tylko na dzieci, ale również na rodziców, a także partnera. Jeśli doszło do rozpadu związku, niekoniecznie małżeńskiego i dotychczasowy partner pozostaje z tego powodu w trudnej sytuacji finansowej, może domagać się płacenia alimentów od osoby, która go zostawiła. Do tej pory maksymalny czas płacenia takich alimentów wynosił 12 lat. Obecnie został on skrócony do 5 lat i ani dnia dłużej.

To najważniejsze informacje na temat podatków w Holandii. Pamiętaj, że jeśli tam pracowałeś w ciągu ostatnich 5 lat i nie rozliczałeś się z urzędem skarbowym Belastingdienst, możesz to zrobić teraz. Pomożemy Ci w tym. Naprawdę warto to zrobić, ponieważ możesz dzięki temu zyskać nawet do kilkuset euro!