Dopłata do podatku w Holandii

autor: Maciej Wawrzyniak18 lutego 2021
Dopłata do podatku w Holandii

Tym artykułem chcemy rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości dotyczące dopłaty do zwrotu podatku z Holandii. Czy w takiej sytuacji rozliczenie się z holenderskim urzędem skarbowym Belastingdienst jest obowiązkowe? Czy dopłata do podatku w Holandii powiązana jest z jakimiś dodatkowymi ulgami? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Rozliczenie podatku w Holandii — czy jest obowiązkowe

Polacy zatrudnieni do legalnej pracy w Holandii mają obowiązek corocznego rozliczania podatków w tym kraju. Odnosi się to zarówno do osób zameldowanych, jak i niezameldowanych na terenie tego państwa. Podatnicy, którzy nie zdecydowali się na stałe zameldować w Holandii, muszą obowiązkowo rozliczyć podatek w jednym z trzech poniższych przypadków.

Po otrzymaniu wezwania do rozliczenia podatkowego od urzędu skarbowego w Holandii

Jeżeli jako podatnik otrzymałeś oficjalne wezwanie na piśmie informujące o tym, że musisz rozliczyć podatek w Holandii (dokument ten nosi nazwę Aangiftebrief), to Twoim obowiązkiem jest zrobić to w określonym terminie. W odniesieniu do ubiegłego roku podatkowego 1 lipca roku bieżącego jest ostatnim dniem na rozliczenie się z holenderskim urzędem skarbowym Belastingdienst. Rozliczenie podatku dochodowego z Holandii po otrzymaniu Aangiftebrief jest obowiązkowe bez względu na to, czy po wyliczeniach okaże się, że możesz otrzymać zwrot lub będziesz musiał dopłacić. Należy także pamiętać o tym, że otrzymanie wezwania Aangiftebrief nakłada obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym w Holandii nawet wtedy, gdy we wskazanym roku podatkowym nie pracowałeś (a tym samym — nie otrzymywałeś wynagrodzenia) w Holandii. W tym przypadku w urzędzie składa się tak zwane rozliczenie zerowe.

Zignorowałem wezwanie do zapłaty Aangiftebrief — co teraz?

Jeśli doszło do takiej sytuacji, to musisz liczyć się z tym, że poniesiesz konsekwencje swojej decyzji — urząd skarbowy w Holandii może na Ciebie nałożyć wysoką karę finansową. Aby jej uniknąć, wystarczy pamiętać o tym, aby w terminie rozliczyć się z holenderskiego podatku. W przypadku braku rozliczenia się z urzędem Belastingdienst, po kilku tygodniach otrzymasz oficjalne ponaglenie — od tego momentu musisz dokonać rozliczenia w ciągu 10 dni. Jeśli i tym razem zignorujesz obowiązek podatkowy, to rozpocznie się wobec Ciebie postępowanie administracyjne, a sam otrzymasz karę pieniężną.

Gdy z rozliczenia podatkowego (Holandia) wynika, że należy dopłacić 46 euro lub więcej

Dopłata do podatku dochodowego w Holandii następuje wtedy, gdy Twoje całoroczne zaliczki okażą się zbyt niskie w odniesieniu do wyliczonej wartości podatku. Tutaj rozliczenie podatkowe następuje wówczas, gdy kwota dopłaty wynosi 46 euro lub więcej. Jeżeli z Twoich wyliczeń podatkowych wynika, że Twoja dopłata do podatku z Holandii za miniony rok podatkowy wynosi na przykład 40 euro, to nie jesteś zobowiązany do rozliczania się z Belastingdienst.

Gdy zwrot podatku z Holandii wyniesie więcej niż 15 euro

Obowiązek rozliczenia się z podatku w Holandii za miniony rok podatkowy jest także wtedy, gdy podatnikowi przysługuje zwrot finansowy wynoszący więcej niż 15 euro. Co ważne — rozliczenie ostateczne wynoszące mniej niż wyżej wymieniona kwota nie obliguje do rozliczania podatku z Holandii. Jeśli prognozowany zwrot przekracza kwotę 15 euro, to rozliczenie jest obowiązkowe. W tym przypadku, podobnie jak w momencie zignorowania wezwania do zapłaty Aangiftebrief, można otrzymać wysoką karę pieniężną za nierozliczenie się z podatku w Holandii.

Dopłata do podatku z Holandii a ulga na dziecko

Jesteś rodzicem dziecka, które nie ukończyło jeszcze dwunastego roku życia? Jeśli tak, to musisz wiedzieć, że oprócz corocznego zwrotu podatku z Holandii możesz ubiegać się także o dodatkową ulgę na dziecko z tytułu zasiłku rodzinnego. Dopłata do podatku z Holandii w przypadku takiej ulgi może wynieść nawet do 3 tysięcy euro. Co zrobić, aby otrzymać holenderską ulgę na dziecko?

  • Przygotować akt urodzenia dziecka na druku europejskim.
  • Przygotować dokument potwierdzający wspólne zameldowanie (Twoje i dziecka) w Polsce (musi być on przetłumaczony na język angielski przez tłumacza przysięgłego).

Holandia dopłata do podatku — gdzie wpłacić

Najszybszym i najbezpieczniejszym sposobem na dokładne rozliczenie podatku z Holandii za miniony rok podatkowy jest powierzenie tego zadania profesjonalistom. Doradcy podatkowi z wybranego przez Ciebie biura rachunkowego dokładnie wyliczą Twój holenderski podatek, podpowiedzą Ci, czy możesz liczyć na jakieś dodatkowe ulgi i czy będziesz musiał dopłacać do podatku w Holandii. Jeśli chcesz samodzielnie ubiegać się o zwrot podatku z Holandii, to już dziś możesz sprawdzić pierwszą polską aplikację Aangifte24 do rozliczeń podatków w Holandii on-line. Dzięki niej masz możliwość odzyskania nawet 100% podatku dochodowego z Holandii w Polsce. Przekonaj się, jak bardzo to nowoczesne narzędzie ułatwia wszelkie formalności związane ze zwrotem podatku z Holandii.