...

Pozyskaj dodatkowe fundusze dzięki Zorgtoeslag – dofinansowaniu do ubezpieczenia w Holandii

autor: Maciej Wawrzyniak21 lutego 2024
Pozyskaj dodatkowe fundusze dzięki Zorgtoeslag – dofinansowaniu do ubezpieczenia w Holandii

Co to jest Zorgtoeslag? Czy kiedykolwiek słyszałeś tę nazwę? Dla osób pracujących w Holandii jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ wiąże się z możliwością odzyskania znacznej sumy pieniędzy. W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy, co to jest Zorgtoeslag i jak go uzyskać. Sprawdź, kto może starać się o dofinansowanie do ubezpieczenia, kiedy jest ono wypłacane i ile wynosi.

Zorgtoeslag – co to jest?

Zorgtoeslag to dodatek z holenderskiego urzędu skarbowego dla osób mających niskie dochody. Krótko mówiąc — Belastingdienst (a konkretnie: Toeslagen, czyli komórka urzędu) wypłaca dofinansowanie do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego w Holandii. W związku z tym, jeżeli Twoje dochody jako pracownika w Holandii nie przekraczają rocznie 37 496 EUR, to możesz liczyć na dodatkową wypłatę z urzędu.

Co potrzebne do zwrotu ubezpieczenia z Holandii?

Dofinansowanie do ubezpieczenia Zorgtoeslag jest całkowicie legalne. Pamiętaj, że świadczenie z urzędu jest bezzwrotne, dlatego przy składaniu deklaracji podatkowej musisz zawnioskować również o Zorgtoeslag (dodatek do ubezpieczenia w Holandii) — średnio możesz otrzymać nawet 780 EUR zwrotu podatku z Holandii więcej.

Zorgtoeslag Holandia – jakie trzeba spełnić warunki?

Aby skorzystać z Zortoeslag, musisz spełnić jednak kilka warunków. W celu otrzymania dodatku należy:

  • pracować i mieszkać w Holandii,
  • mieć ukończone 18 lat,
  • posiadać Zorgverzekering – obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne w Holandii,
  • posiadać dochód mniejszy niż 37 496 euro rocznie (47 368 euro w przypadku rozliczenia wspólnego).

Dodatek do ubezpieczenia Holandia – ile można otrzymać w 2023 roku?

Nie da się jednoznacznie określić kwoty Zortoeslag, ponieważ zależna jest ona od wysokości dochodów oraz indywidualnej sytuacji podatnika. W 2024 roku można jednak odzyskać maksymalnie 123 euro (13 776 euro rocznie) za każdy miesiąc. 

Jeżeli chcesz dokładnie dowiedzieć się jaki zwrot ubezpieczenia możesz uzyskać, skorzystaj z naszego kalkulatora. Występuje jednak prosta zależność – im większy dochód, tym mniejsze dofinansowanie.

WAŻNA INFORMACJA💡

W Holandii, każdy pracownik musi wykupić obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne, które zapewnia dostęp do podstawowych usług medycznych. Zazwyczaj to pracodawca zajmuje się jego wykupieniem. Zorgtoeslag umożliwia odzyskanie części wydatków na ubezpieczenie, niezależnie od tego, czy to pracownik, czy pracodawca opłaca składkę – nie ma to również wpływu na wysokość tego świadczenia.

Zorgtoeslag – ile wynosi w 2024?

Ile wyniesie zwrot za ubezpieczenie w Holandii za 2023 rok? W przypadku dodatku za ten okres mamy do czynienia z kwotą 123 euro przy dochodzie maksymalnie 26 500 euro brutto.

Poniżej przedstawiamy miesięczną kwotę, jaką wypłaci Ci holenderski urząd skarbowy za 2023 rok z tytułu dodatku ubezpieczeniowego w zależności od uzyskanych rocznych dochodów.

26 500 € – 123 €

27 000 € – 121 €

27 500 € – 115 €

28 000 € – 110 €

28 500 € – 104 €

29 000 € – 98 €

30 000 € – 87 €

31 000 € – 75 €

32 000 € – 64 €

33 000 € – 53 €

34 000 € – 41 €

35 000 € – 30 €

36 000 € – 19 €

37 000 € – 7 €

37 500 € – 0 €

Dodatek do ubezpieczenia Holandia – ile mam czasu na złożenie wniosku

Wniosek o dofinansowanie do ubezpieczenia zdrowotnego w Holandii – jeśli pracowałeś w tym państwie w 2023 roku – możesz złożyć do 31 sierpnia 2024 roku.

Musisz pamiętać, aby dokładnie pilnować terminu składania wniosku. Jeśli będziesz chciał wnioskować po wyznaczonej dacie, to urząd podatkowy w Holandii – niestety – pozostanie nieugięty. Będziesz potrzebował naprawdę mocnych argumentów, aby Twój złożony po terminie wniosek mógł zostać uznany i skierowany do rozpoznania (takim powodem może być, chociażby choroba i związany z nią pobyt w szpitalu).

Belastingdienst Zorgtoeslag – jak złożyć wniosek?

Jeżeli masz dostęp do osobistego kodu DigiD i miejscem Twojego stałego meldunku jest Holandia, to o dofinansowanie do ubezpieczenia możesz zawnioskować przez swój profil na stronie urzędowej.

Zorgtoeslag aanvragen – jak wypełnić?

Wnioskowanie o dofinansowanie z Holandii na wniosku papierowym jest darmowe i możesz zrobić to samodzielnie, jednak ten sposób przysparza kilku problemów. Po pierwsze, musisz zamówić formularz w urzędzie, następnie wypełnić wniosek (książkę) i nadać go listem do urzędu. Po drugie, wniosek papierowy jest procesowany sporo wolniej niż zaświadczenie składane online. Dodatkowo przy składaniu wniosku papierowego nie otrzymasz żadnego potwierdzenia przyjęcia go przez urząd skarbowy Belastingdienst.

Właśnie dlatego rekomendujemy Ci staranie się o dofinansowanie do ubezpieczenia w Holandii w formie online. Dzięki naszej aplikacji w prosty i szybki sposób zawnioskujesz o dodatek holenderski Zorgtoeslag i nie będziesz musiał dołączać żadnych dokumentów.

Zwrot za ubezpieczenie w Holandii – rozliczenie wspólne

Jeżeli jesteśmy w związku partnerskim lub małżeńskim, to starając się o Zortoeslag, formularz zawsze składamy wspólnie. Oboje partnerów musi mieć nadany holenderski numer podatkowy (BSN)

Partnerstwo fiskalne pozwalające złożyć wspólne rozliczenie z ubezpieczenia w Holandii dotyczy:

  • małżonków,
  • osób niezamężnych wspólnie zameldowanych przez cały rok (muszą być współwłaścicielami mieszkania),
  • osób żyjących w konkubinacie (potwierdzone notarialnie)
  • osób niezamężnych zameldowanych w jednym domu i posiadające wspólne dziecko.

Dofinansowanie do ubezpieczenia Holandia – Zorgtoeslag bez meldunku

Jak uzyskać zwrot ubezpieczenia z Holandii bez meldunku? Zawnioskuj o Zorgtoeslag na jeden z dwóch poniższych sposobów.

  • Złóż papierowy wniosek o dofinansowanie do ubezpieczenia w Holandii.
  • Wniosek o Zorgtoeslag wyślij drogą online, przez komercyjny program.

Dodatek Zorgtoeslag – ile się czeka?

Jeszcze jedno ważne pytanie nasuwa się w przypadku Zorgtoeslag – kiedy wypłata? Gdy poprawnie wypełnisz wszystkie dokumenty i na czas dostarczysz je do odpowiedniego urzędu skarbowego w Holandii (czy to na wniosku papierowym, czy w formie online), to czas oczekiwania na zwrot ubezpieczenia z Holandii wynosi około pięciu tygodni.

Trzeba się liczyć, że cały proces może potrwać znacznie dłużej. Taka sytuacja będzie miała miejsce, jeśli urząd podatkowy zdecyduje się dokładnie zbadać Twój wniosek i zweryfikować wszystkie dane w celu upewnienia się, że rzeczywiście spełniamy warunki uprawniające do otrzymania dofinansowania na ubezpieczenie w Holandii. Wniosek wystarczy jednak złożyć tylko raz – w następnym co roku wypłata odbywa się automatycznie. Dlatego należy pamiętać, że wszelkie zmiany dotyczące naszych dochodów należy zgłaszać do urzędu.

Ubezpieczenie zdrowotne a społeczne – różnice

Wielu osobom zdarza się mylić ubezpieczenia zdrowotne ze społecznymi w Holandii. I chociaż mamy obowiązek płacenia składek na oba te ubezpieczenia, to sposób ich pobierania jest nieco inny.

W ubezpieczeniu społecznym zaliczka wraz z podatkiem pobierana jest przez Twojego pracodawcę. Następnie urząd — w finalnej decyzji podatkowej — oblicza wysokość składki (Premie volkverzekeringen), która wynosi średnio 27% podstawy.

W przypadku ubezpieczenia zdrowotnego z kolei masz obowiązek płacenia comiesięcznej składki (za każdy miesiąc zatrudnienia) do prywatnego funduszu. Ubezpieczenie zdrowotne nie jest w żaden sposób kalkulowane z podatkiem dochodowym na decyzji Aanslag. Pamiętaj, że w takiej sytuacji nadal masz prawo do wnioskowania o Zorgtoeslag, ponieważ dofinansowanie do ubezpieczenia (Holandia) należy się Tobie, a nie pracodawcy.

Przeczytaj więcej o zwrocie ubezpieczenia z Holandii.

Toeslagen – co to jest?

Większość Polaków podczas pracy w Holandii natknie się na termin Toeslagen, dlatego warto wyjaśnić, co on oznacza. Jest to określenie wszystkich dodatków i świadczeń socjalnych wypłacanych przez holenderski urząd Belastingdienst. Zazwyczaj starać się o nie mogą wszystkie osoby mieszkająca lub pracujące na terenie Holandii, jeżeli spełniają określone kryteria. Zaliczyć do nich możemy opisywany w tym artykule Zorgtoeslag (dodatek do ubezpieczenia zdrowotnego), Kindgebonden Budget (dodatek do zasiłku rodzinnego), Huurtoeslag (dodatek mieszkaniowy) oraz Kinderopvantoeslag (dodatek opiekuńczy).

Zorgtoeslag – co to jest Toeslagen Belastingdienst?

Toeslagen to także nazwa specjalnej komórki w urzędzie skarbowym Belastingdienst zajmująca się weryfikowaniem i wypłacaniem większości zasiłków socjalnych w tym kraju. To właśnie na adres tego urzędu należy składać wniosek.

Uważaj na automatyczne decyzje Toeslagen

Czy słyszałeś historię o tym, że mimo braku zatrudnienia w Holandii, urząd chętnie wypłaca Ci świadczenia? Zapewne wiesz, że równie ochoczo Belastgindienst prosi o zwrot tych pieniędzy. Dlaczego więc urząd podatkowy w Holandii wypłaca Zorgtoeslag z góry za wybrany rok podatkowy, skoro nie składałeś żadnego wniosku?

Jest to efekt decyzji automatycznych, które są sporym utrapieniem dla holenderskich nierezydentów (a więc, w rozumieniu przepisów podatkowych, osób, które nie mieszkają na terytorium Holandii; ich miejsce zamieszkania jest za granicą). Urząd holenderski, chcąc jak najbardziej uprościć formalności i liczbę składanych wniosków, uznaje, że skoro raz zawnioskowałeś o Zorgtoeslag, to będziesz to robił także w kolejnych latach. Jeśli jednak w międzyczasie wyjechałeś z Holandii, to świadczenie nie powinno być Ci już wypłacane.

Właśnie dlatego warto pamiętać o tym, aby przy składaniu wniosku o dofinansowanie do ubezpieczenia w Holandii złożyć jednocześnie wniosek o zatrzymanie wypłat wraz z końcem roku podatkowego. W rzeczywistości mało osób o tym pamięta, a jest to o tyle ważne, że pomaga uniknąć przykrych doświadczeń związanych z koniecznością zwrotu całej kwoty wraz z odsetkami.

FAQ — najczęściej zadawane pytania

1. Co to jest Zorgtoeslag?

Zorgtoeslag to rodzaj holenderskiego świadczenia socjalnego, które ma na celu pomoc w pokrywaniu kosztów ubezpieczenia zdrowotnego.

2. Komu przysługuje Zorgtoeslag?

Aby skorzystać z Zortoeslag, musisz pracować i mieszkać w Holandii, mieć ukończone 18 lat, oraz posiadać, posiadać podstawowe ubezpieczenie.

3. Jaki jest próg dochodowy pozwalający uzyskać Zorgtoelag?

Możesz uzyskać dofinansowanie do ubezpieczenia w Holandii jeżeli Twoje zarobki nie przekroczyły 37 496 euro lub 47 368 euro  wspólnie z małżonkiem.

4. Ile wynosi Zorgtoeslag?

Wysokość dofinansowania jest ustalana na podstawie Twoich deklarowanych rocznych dochodów brutto – w 2024 jest to maksymalnie 123 euro miesięcznie.

5. Jak uzyskać Zorgtoeslag?

Aby starać się o Zorgtoeslag, wymagane jest przygotowanie i złożenie odpowiedniego wniosku do Belastingdienst Toeslagen

6. Co to jest Toeslagen Belastingdienst?

Specjalny oddział holenderskiego urzędu skarbowego zajmująca się rozpatrywaniem i wypłacaniem większości zasiłków socjalnych.

7. Czy można uzyskać Zorgtoeslag wspólnie z partnerem?

Trzeba – nigdy nie wnioskujemy o Zorgtoeslag osobno będąc w związku partnerskim lub małżeńskim.

8. Do kiedy trzeba złożyć wniosek o Zorgtoeslag?

Wniosek o Zorgtoeslag należy dostarczyć najpóźniej do 01.09 roku następnego ( za rok 2023 będzie to 1 września 2024).

9. Ile czeka się na oczekiwania na przyznanie dodatku do ubezpieczenia?

Proces weryfikacji wniosku o Zorgtoeslag trwa około 8 tygodni.

10. Jak wypłacany jest Zorgtoeslag?

Dodatek do ubezpieczenia w Holandii wypłacany jest w miesięcznych zaliczkach każdego 20 dnia danego miesiąca lub jednorazowo po zakończeniu roku.

11. Jak uzyskać Zorgtoeslag bez meldunku?

Uzyskanie Zorgtoeslag bez meldunku jest możliwe, jednak nie złożymy wniosku cyfrowo przy pomocy DigiD – musimy osobiście stawić się w urzędzie i wypełnić formularz papierowy.

Zorgtoeslag – zwrot ubezpieczenia z aplikacją Aangifte

Wiesz już, co to jest Zorgtoeslag. Jeżeli uważasz, że należy Ci się zwrot za ubezpieczenie zdrowotne w Holandii, to oczywiście warto skorzystać z takiej opcji. W tym kraju nie jest ono najtańsze, dlatego pokrycie części poniesionych kosztów bardzo pozytywnie wpłynie na domowy budżet. Jeżeli nie masz pewności, jak poprawnie wypełnić wniosek, skorzystaj z aplikacjji Aangifte do rozliczania podatku z Holandii.