Co to jest Zorgtoeslag?

autor: Maciej Wawrzyniak27 kwietnia 2020
Co to jest Zorgtoeslag

Co to jest Zorgtoeslag? Czy kiedykolwiek słyszałeś tę nazwę? Jest to dodatek z Belastingdienst (holenderskiego urzędu skarbowego) dla osób mających niskie dochody. Krótko mówiąc — Belastingdienst (a konkretnie: Toeslagen, czyli komórka urzędu) wypłaca dofinansowanie do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego w Holandii. W związku z tym jeżeli Twoje dochody jako pracownika w Holandii nie przekraczają rocznie 30 000 EUR, to możesz liczyć na dodatkową wypłatę z urzędu.

Dofinansowanie do ubezpieczenia Zorgtoeslag jest całkowicie legalne. Pamiętaj, że świadczenie z urzędu jest bezzwrotne, dlatego przy składaniu deklaracji podatkowej musisz zawnioskować również o Zorgtoeslag (dodatek do ubezpieczenia w Holandii) — średnio możesz otrzymać nawet 780 EUR zwrotu podatku z Holandii więcej.

Dodatek do ubezpieczenia Holandia — ile można otrzymać za 2020 rok

Na poniższym zdjęciu przedstawiamy tabelę za 2020 rok. W pierwszej kolumnie znajduje się kwota wypłaty dla podatnika, w drugiej kolumnie — dla partnera podatkowego.

zorgtoeslag tabela

Źródło: belastigndienst.nl

Jeżeli w całym 2020 roku nie zarobisz więcej niż 21 000 EUR, to otrzymasz 104 EUR za każdy miesiąc ubezpieczenia. Tym samym, pracując przez cały rok w Holandii, otrzymasz wypłatę 1 248 EUR (12 x 104 EUR). To całkiem spora kwota, nieprawdaż?

Dodatek do ubezpieczenia Holandia — ile mam czasu na złożenie wniosku

Wniosek o dofinansowanie do ubezpieczenia zdrowotnego w Holandii — jeśli pracowałeś w tym państwie w 2021 roku — możesz złożyć do 31 sierpnia 2022 roku. Jeśli pracujesz w Holandii w 2022 roku, to ostatnim dniem na złożenie wniosku będzie 31 sierpnia 2023 roku.

W tym wypadku musisz dokładnie pilnować terminu składania wniosku. Jeśli będziesz chciał wnioskować po wyznaczonej dacie, to urząd podatkowy w Holandii — niestety — pozostanie nieugięty. Będziesz potrzebował naprawdę mocnych argumentów, aby Twój złożony po terminie wniosek mógł zostać uznany i skierowany do rozpoznania (takim powodem może być chociażby choroba i związany z nią pobyt w szpitalu).

Jak zawnioskować o Zorgtoeslag

Jeżeli masz dostęp do osobistego kodu DIGID i miejscem Twojego stałego meldunku jest Holandia, to o dofinansowanie do ubezpieczenia możesz zawnioskować przez swój profil na stronie urzędowej.

Nie masz stałego meldunku i jesteś tymczasowym pracownikiem w Holandii? Zawnioskuj o Zorgtoeslag na jeden z dwóch poniższych sposobów.

  • Złóż papierowy wniosek o dofinansowanie do ubezpieczenia w Holandii.
  • Wniosek o Zorgtoeslag wyślij drogą online, przez komercyjny program.

Wnioskowanie o dofinansowanie z Holandii na wniosku papierowym jest darmowe i możesz zrobić to samodzielnie, jednak ten sposób przysparza kilku problemów. Po pierwsze, musisz zamówić formularz w urzędzie, następnie wypełnić wniosek (książkę) i nadać go listem do urzędu. Po drugie, wniosek papierowy jest procesowany sporo wolniej niż zaświadczenie składane online. Dodatkowo przy składaniu wniosku papierowego nie otrzymasz żadnego potwierdzenia przyjęcia go przez urząd skarbowy Belastingdienst.

Właśnie dlatego rekomendujemy Ci wnioskowanie o dofinansowanie do ubezpieczenia w Holandii w formie online. W naszej aplikacji w prosty i szybki sposób zawnioskujesz o dodatek holenderski Zorgtoeslag i nie będziesz musiał załączać żadnych dokumentów.

belastingaangifte maart

Dofinansowanie do ubezpieczenia Holandia — ile się czeka

Zastanawiasz się, ile trzeba czekać na dofinansowanie do ubezpieczenia w Holandii? Gdy poprawnie wypełnisz wszystkie dokumenty i na czas dostarczysz je do odpowiedniego urzędu skarbowego w Holandii (czy to na wniosku papierowym, czy w formie online), to czas oczekiwania na zwrot dodatku do ubezpieczenia wynosi około pięciu tygodni.

Ubezpieczenie zdrowotne a społeczne — różnice

Wielu osobom zdarza się mylić ubezpieczenia zdrowotne ze społecznymi w Holandii. I chociaż mamy obowiązek płacenia składek na oba te ubezpieczenia, to sposób ich pobierania jest nieco inny.

W ubezpieczeniu społecznym zaliczka wraz z podatkiem pobierana jest przez Twojego pracodawcę. Następnie urząd — w finalnej decyzji podatkowej — oblicza wysokość składki (Premie volkverzekeringen), która wynosi średnio 27% podstawy.

W przypadku ubezpieczenia zdrowotnego z kolei masz obowiązek płacenia comiesięcznej składki (za każdy miesiąc zatrudnienia) do prywatnego funduszu. Ubezpieczenie zdrowotne nie jest w żaden sposób kalkulowane z podatkiem dochodowym na decyzji Aanslag.

Pamiętaj, że w takiej sytuacji nadal masz prawo do wnioskowania o Zorgtoeslag, ponieważ dofinansowanie do ubezpieczenia (Holandia) należy się Tobie, a nie pracodawcy.

Uważaj na automatyczne decyzje Toeslagen

Czy słyszałeś historię o tym, że mimo braku zatrudnienia w Holandii, urząd chętnie wypłaca Ci świadczenia? Zapewne wiesz, że równie ochoczo Belastgindienst prosi o zwrot tych pieniędzy. Dlaczego więc urząd podatkowy w Holandii wypłaca Zorgtoeslag z góry za wybrany rok podatkowy, skoro nie składałeś żadnego wniosku?

Jest to efekt decyzji automatycznych, które są sporym utrapieniem dla holenderskich nierezydentów (a więc, w rozumieniu przepisów podatkowych, osób, które nie mieszkają na terytorium Holandii; ich miejsce zamieszkania jest za granicą). Urząd holenderski, chcąc jak najbardziej uprościć formalności i liczbę składanych wniosków, uznaje, że skoro raz zawnioskowałeś o Zorgtoeslag, to będziesz to robił także w kolejnych latach. Jeśli jednak w międzyczasie wyjechałeś z Holandii, to świadczenie nie powinno być Ci już wypłacane.

Właśnie dlatego warto pamiętać o tym, aby przy składaniu wniosku o dofinansowanie do ubezpieczenia w Holandii złożyć jednocześnie wniosek o zatrzymanie wypłat wraz z końcem roku podatkowego. W rzeczywistości mało osób o tym pamięta, a jest to o tyle ważne, że pomaga uniknąć przykrych doświadczeń związanych z koniecznością zwrotu całej kwoty wraz z odsetkami. Jeżeli nie masz pewności prawidłowości wypełnienia wniosku skorzystaj z aplikacjji Aangifte do rozliczania podatku z Holandii.