Słyszałeś kiedykolwiek o Zorgtoeslag? Jest to świadczenie z urzędu dla osób o niskim dochodzie. Krótko mówiąc, urząd Belastingdienst (a konkretnie komórka urzędu Toeslagen) wypłaca dofinansowanie do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego w Holandii. Tak więc jeśli Twoje dochody nie przekraczają rocznie 30 000 EUR to możesz liczyć na dodatkową wypłatę z urzędu. Jest to legalne, a świadczenie jest bezzwrotne. Dlatego składając deklarację podatkową zawnioskować również o Zorgtoeslag ponieważ możesz średnio otrzymać nawet 780 EUR więcej zwrotu.

Ile można otrzymać za 2020 rok?

Poniżej przedstawiamy tabelę za rok 2020. W pierwszej kolumnie widnieje kwota wypłaty dla podatnika, w drugiej kolumnie dla partnera podatkowego.

 

Źródło: belastigndienst.nl

Jeśli nie zarobisz w całym 2020 roku więcej niż 21000 EUR to otrzymasz 104 EUR za każdy miesiąc ubezpieczenia. Tym samym pracując cały rok w Holandii otrzymasz wypłatę 12x 104 EUR czyli 1248 EUR. Nieźle co?

Ile mam czasu na złożenie wniosku?

Jeśli pracowałeś np. w roku 2019 w Holandii to możesz złożyć wniosek tylko do 31.08.2020. Jeśli pracujesz w Holandii w 2020 to możesz złożyć wniosek do 31.08.2021 itd. Musimy zwrócić tutaj uwagę, że jeśli złożysz wniosek po tym terminie to urząd niestety jest nieugięty. Trzeba mieć naprawdę mocne argumenty, aby urząd uznał Twój wniosek po terminie (np. choroba i pobyt w szpitalu).

Ubezpieczenie zdrowotne a społeczne

Wiele osób myli ubezpieczenia zdrowotne i społeczne w Holandii. Choć mamy obowiązek płacić składki na te ubezpieczenia to sposób ich pobierania jest inny. W przypadku ubezpieczenia społecznego zaliczka pobierana jest wraz z podatkiem przez Twojego pracodawcę. Następnie urząd w finalnej decyzji podatkowej oblicza wysokość składki (Premie volkverzekeringen), która średnio wynosi 27 % podstawy.

W przypadku ubezpieczenia zdrowotnego masz obowiązek płacić co miesiąc składkę do prywatnego funduszu. Ubezpieczenie zdrowotne nie jest w żaden sposób kalkulowane z podatkiem dochodowym na decyzji Aanslag. Bardzo często składki są odprowadzane automatycznie przez pracodawcę do funduszu, z którym ma umowę, jednak pamiętaj, że w takiej sytuacji nadal masz prawo do wnioskowania o Zorgtoeslag ponieważ dofinansowanie należy się Tobie a nie pracodawcy. Składka zdrowotna musi być odprowadzona za każdy miesiąc zatrudnienia i tak też świadczenie potem jest wypłacane przez urząd.

Uważaj na automatyczne decyzje Toeslagen

Czy znasz taką historię, że pomimo braku zatrudnienia w Holandii urząd wypłaca Ci chętnie świadczenia? Zapewne wiesz, że równie ochoczo Belastgindienst prosi o zwrot tych pieniędzy. Dlaczego więc urząd wypłaca np. Zorgtoeslag z góry za rok podatkowy, skoro nie składałeś żadnego wniosku? Jest to efekt decyzji automatycznych, które są dużym bólem dla nierezydentów w Holandii. Urząd chcąc uprościć formalności i ilość wniosków uznaje, że skoro zawnioskowałeś raz o Zorgtoeslag to będziesz to robił w kolejnych latach. Jeśli jednak w międzyczasie wyjechałeś z Holandii to świadczenie nie powinno być już wypłacane.

Dlatego warto pamiętać, aby składając wniosek o Zorgtoeslag złożyć jednocześnie wniosek o zatrzymanie wypłat z końcem roku podatkowego. Mało kto o tym pamięta, a pomaga to uniknąć przykrych doświadczeń związanych z koniecznością zwrotu całej kwoty z odsetkami.

 

Jak zawnioskować o Zorgtoeslag?

Jeśli masz stały meldunek w Holandii i dostęp do DIGID to możesz to zrobić przez swój profil na stronie urzędowej. Jeśli jednak nie masz meldunku i jesteś tymczasowym pracownikiem to masz dwie opcje:

  • zawnioskować o dofinansowanie na papierowym wniosku
  • zawnioskować online przez komercyjny program

O ile pierwsza możliwość jest darmowa i możesz zrobić to samodzielnie , o tyle rodzi sporo problemów. Musisz zamówić formularz w urzędzie, następnie wypełnić wniosek (książkę) i nadać listem do urzędu. Wniosek papierowy jest procesowany sporo wolniej niż online. Dodatkowo nie masz żadnego potwierdzenia przyjęcia wniosku przez urząd.

Dlatego rekomendujemy wnioskowanie w formie online. W naszej aplikacji można w łatwy sposób zawnioskować o dofinansowanie nie załączając żadnych dokumentów.