Pracujesz w Holandii i zastanawiasz się czy należy Ci się dodatkowy zwrot podatku z tytułu rozłąkowego? Dowiedz się czym jest owa ulga i jak można się o nią starać.

Rozłąkowe to ulga na partnera fiskalnego. Rozłąkowe to potoczna nazwa , która przyjęła się w określeniu ulgi podatkowej z tytułu posiadania partnera fiskalnego. Holenderska nazwa to algemene heffingskorting. Kiedyś ulga ta była dużo bardziej popularna z racji wyższych kwot przyznawanych przez Belastigndienst. Obecnie o ulgę mogą starać się osoby pozostające w formalnym związku mające wspólne zameldowanie pod jednym adresem. Ulga przyznawana jest dla Partnera mieszkającego poza Holandią, który nie pracował w Holandii.

Dla nierezydenta liczą się dochody spoza Holandii

Jeśli chcesz starać się o rozłąkowe w Holandii nie mając tam stałego zameldowania to zarówno Ty jak i Twój partner musicie spełnić warunek 90%. Czym jest ten warunek? Dochody uzyskane poza Holandią nie mogą przekroczyć 10 % łącznej sumy dochodów światowych. Tak więc jeśli Twój Partner pracuje w Polsce i zarabia np. 50 000 PLN rocznie to prawdopodobnie nie masz prawa do ulgi podatkowej.

Partner musi posiadać numer BSN<

Aby uzyskać ulgę podatkową Twój Partner musi posiadać numer BSN w Holandii. Co zatem jeśli nigdy nie pracował za granicą i nie rejestrował się w tamtejszym urzędzie? Sprawa wtedy jest nieco bardziej skomplikowana ponieważ należy złożyć wniosek o wydanie numeru BSN dla Partnera na potrzeby złożenia deklaracji podatkowej w Holandii. Wniosek składa się pisemnie do urzędu podatkowego Belastigndienst, a czas rozpatrywania wynosi nawet do 6 miesięcy.

Już wkrótce rozłąkowe nie będzie przyznawane

Czy wiesz, że z roku na rok kwota ulgi jest coraz mniejsza?
Kolejno w latach pokazujemy jak kwota malała:

  • 2017: 902 EUR
  • 2018: 755 EUR
  • 2019: 661 EUR
  • 2020: 543 EUR

Do roku 2023 kwota zostanie obniżona do zera a ulga podatkowa na partnera o niskich dochodach zostanie anulowana. Dlaczego? Urząd argumentuje to tym, że ulga nie zachęca do aktywizacji zawodowej partnerów pozostających bez zatrudnienia w Holandii lub za granicą. Urząd przyjął strategię podwyższenia kwoty wolnej od podatku dla podatnika i wyższych ulg podatkowych np. Arbeidskorting.

Rozłąkowe to dwa osobne zeznania podatkowe w Holandii

Starając się o ulgę podatkową składasz dwa osobne zeznania podatkowe - Twoje i Twojego Partnera. Urząd otrzymuje dwie deklaracje, w której zaznaczone jest powiązanie z danym partnerem podatkowym identyfikującym się numerem BSN. Dlatego też zarówno Ty jak i Partner otrzymacie osobne decyzje podatkowe Aanslag , a wasze sprawy będą traktowane przez urząd osobno. Wszelkie rejestracje kont, aktualizacje adresów w Holandii czy odwołania od decyzji należy składać osobno na każdego podatnika z numerem BSN.

Czy rozłąkowe się opłaca?

Nie zawsze rozłąkowe się opłaca. Wybierając opcje rozliczenia z Partnerem tracisz możliwość uzyskania ulgi podatkowej na dziecko mieszkające w Polsce. Dziecko nie może być starsze niż 12 lat. Często lepiej przeliczyć co się bardziej opłaca- w większości przypadków ulga na dziecko wychodzi dużo bardziej korzystnie. Tylko w przypadku , gdy nie masz dzieci młodszych niż 12 lat warto wnioskować o rozłąkowe.