...

Podatek w Holandii – ile procent zapłacisz od swojego wynagrodzenia?

autor: Maciej Wawrzyniak22 lutego 2024
Podatek w Holandii – ile procent?

Wysokość podatków w danym kraju jest bardzo ważnym czynnikiem decydującym o warunkach życia w danym państwie. Jest to kwestia, którą z pewnością należy się zapoznać, zanim zdecydujemy się na wyjazd i podjęcie zatrudnienia. W dzisiejszym wpisie przedstawiamy, ile wynosi podatek z Holandii i jaki wpływ będzie miał ona na ostateczne dochody w tym kraju. Zapraszamy do lektury.

Ile wynosi podatek dochodowy w Holandii?

Organem, który zajmuje się wszystkimi sprawami podatkowymi w Holandii, jest urząd skarbowy – Belastingdienst. Każdy legalnie zatrudniony w tym kraju pracownik płacić będzie składki na podatek od osób fizycznych (Inkomstenbelasting), które pobierane będą przez pracodawcę z miesięcznego wynagrodzenia. Nie ma tu więc żadnego zaskoczenia, taki system obowiązuje również w Polsce oraz większości krajów europejskich.

Zarobki za pracę w Holandii zaliczane są do jednych z najwyższych w Europie. Niestety stawki podatku dochodowego, który przyjdzie nam płacić od uzyskiwanych dochodów, są również dosyć wysokie. Podatnicy w Holandii dzielą się na 3 grupy, tzw. boxy:

  • osoby uzyskujące dochód z tytułów umowy o pracę, samozatrudnieni i freelancerzy,
  • osoby otrzymujące dochód za udział w spółkach,
  • osoby utrzymujące się z własnych oszczędności – np. poprzez ich inwestowanie.

Zdecydowana większość podatników kwalifikuje się do boxu 1, płacąc tym samym wysokie stawki podczas rozliczenia podatku w Holandii.

Ile wynosi podatek w Holandii? Progi podatkowe w 2024 roku

Obecnie w Holandii mamy do czynienia z dwoma progami podatkowymi w Holandii. Jeszcze niedawno, bo do roku 2020, obowiązywały w Holandii aż 3 stawki podatkowe dla podatników z box 1. Pomimo że jest to już przeszłością, warto wspomnieć, że wynosiły one odpowiednio 36,65%, 38,05% oraz 51,75%.

W roku 2020 doszło do zmian w systemie i zaktualizowane zostały stawki podatku dochodowego – aktualnie (w 2024 roku) obowiązują tylko 2 progi podatkowe:

  • podatek 36,97% dla dochodów do 75 624 euro,
  • podatek 49,50% dla dochodów powyżej 75 624 euro.

Wyższy podatek będzie oczywiście dotyczył nadwyżki od kwoty 75 624 euro Przykładowo, jeśli zarobiliśmy w roku podatkowym 120 000 euro, to 36,97% zapłacimy od kwoty 75 624 euro, a 49,50% od różnicy pomiędzy 120 000 i 75 624, czyli kwoty 44 376 euro.

W kontekście wysokich podatków dochodowych, płaconych w Holandii, warto wspomnieć o tym, że podatnicy w tym kraju mają całkiem sporo możliwości odliczania wydatków od dochodu, jak również korzystania z rozlicznych ulg podatkowych. Pozwala to wyraźnie zmniejszyć wysokość płaconych zaliczek podnieść kwotę zwrotu podatku z Holandii.

WAŻNA INFORMACJA💡

Od 2020 roku w Holandii obowiązują dwa główne progi podatkowe – zastąpiły one funkcjonujące wcześniej trzy różne progi podatkowe. W 2024 roku pierwszy próg podatkowy w Holandii wynosi 36,97% i dotyczy dochodów do 75 624 euro euro rocznie​​​​. Drugi próg podatkowy wynosi 49,50% i obowiązuje dla dochodów przekraczających tę kwotę​​​​. Ważne jest, że wyższa stawka podatkowa, czyli 49,50%, naliczana jest tylko od nadwyżki ponad kwotę 75 624 euro, a nie od całości dochodu.

System podatkowy w Holandii – skorzystaj z licznych ulg

Stosunkowo wysoki podatek w Holandii może początkowo odstraszać do podjęcia pracy w tym kraju, jednak warto zagłębić się w tamtejszy system. Różni się on od tego co znamy w Polsce – nie obowiązuje tu na przykład kwota wolna od podatku – ale oferuje wiele ulg dzięki którym rozliczenie ze skarbówką może przynieść wiele korzyści. Do najpopularniejszych ulg podatkowych w Holandii należą: ogólna ulga podatkowa (algemene heffingskorting), ulga pracownicza (arbeidskorting) oraz ulga na dziecko (Inkomensafhankelijke Combinatiekorting)

Warto pamiętać, że te ulgi i odliczenia mogą podlegać zmianom i zależeć od indywidualnych okoliczności, dlatego zawsze zaleca się konsultację z doradcą podatkowym w celu uzyskania aktualnych informacji i właściwego wykorzystania dostępnych ulg. Dzięki temu podatek w Holandii dla Polaków nie będzie żadną przeszkodą.

Jakie podatki w Holandii będziesz musiał jeszcze zapłacić?

Podatki w Holandii są zorganizowane w sposób kompleksowy i obejmują różne rodzaje obciążeń podatkowych. System podatkowy w tym kraju opiera się głównie na podatku dochodowym od osób fizycznych, podatku od przedsiębiorstw, a także na podatkach lokalnych i akcyzach.

Podatek za prace w Holandii to jednak nie wszystko – decydując się na zamieszkanie w tym kraju, musisz liczyć się także z koniecznością płacenia innych danin. Nie można zapominać o BTW, czyli odpowiednika polskiego VAT. Płacić go będą wszyscy przedsiębiorcy uzyskujący dochód ze sprzedaży towarów oraz świadczenia usług.

Lekko nie mają także kierowcy – jeśli zamierzasz poruszać się po Holandii samochodem czeka Cię niespodzianka w postaci podatków drogowych BPM (belasting van personenauto's en motorrijwielen oraz MRB (motorrijtuigenbelasting). Dotyczą one każdego użytkownika samochodu korzystającego z holenderskich dróg.

Wysokość podatku w Holandii – ulga dla specjalnych pracowników 30% tax rulling

Holandii cierpi z powodu deficytu specjalistów w niektórych branżach. Aby zachęcić obcokrajowców do pracy w Holandii, zostało wprowadzone tzw. pojęcie specjalnych pracowników. Dotyczy ono zawodów znajdujących się na liście przygotowanej przez ministerstwo pracy i finansów. Podejmując pracę w Holandii w takim zawodzie, można załapać się na specjalną ulgę. Nosi ona nazwę 30 tax rulling i polega ona na tym, że przez okres 5 lat opodatkowane będzie tylko 70% wynagrodzenia. Pozostałe 30% nie będzie objęte podatkiem i pozostanie w całości w kieszeni pracownika – czyli będzie to kwota wolna od podatku. Ma to być motywacją dla fachowców, aby przyjechać do Holandii i pracować w tym kraju w wybranych zawodach.

FAQ — najczęściej zadawane pytania

1. Ile wynosi podatek w Holandii?

Wysokość podatku w Holandii zależy od dochodu, oraz stawek podatkowych wynoszących od około 36,97% do 49,5% dla najwyższych dochodów.

2. Jaki jest podatek w Holandii dla Polaków?

Polacy pracujący w Holandii podlegają tym samym stawkom podatkowym co obywatele holenderscy, dlatego podatek będzie zależny od uzyskanego dochodu.

3. Ile można zarobić podatku w Holandii, żeby nie płacić podatku?

W Holandii nie funkcjonuje kwota wolna od podatku, dlatego opodatkowane są wszystkie osiągane dochody.

4. Jak obliczyć podatek z Holandii?

Podatek w Holandii oblicza się na podstawie rocznego dochodu, stosując odpowiednią stawkę podatkową i stosując należne ulgi i odliczenia.

5. Kto płaci podatek w Holandii?

Podatek w Holandii płacą osoby fizyczne i prawne, które generują dochód w Holandii, w tym mieszkańcy i niektórzy nierezydenci.

6. Kto musi rozliczyć podatek w Holandii?

Rozliczyć podatek w Holandii muszą osoby, które uzyskują dochód w Holandii – zarówno rezydenci, jak i niektórzy nierezydenci.

7. Od czego zależy podatek w Holandii?

Wysokość podatku w Holandii zależy od różnych czynników, takich jak dochód, status rezydenta, dostępne odliczenia i ulgi podatkowe

Podatek dochodowy w Holandii – rozlicz się z aplikacją Aangifte

Wiesz już, jaki jest podatek w Holandii, i jakie ulgi możesz wykorzystać, aby go obniżyć. Znając progi podatkowe w Holandii będziesz w stanie obliczyć roczne obciążenie i złożyć deklarację do urzędu skarbowego. W dalszym ciągu wymaga to jednak dużo pracy i czasu, dlatego najlepiej skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Jeżeli szukasz pomocy w złożeniu rocznej deklaracji, to znamy najlepszy na to sposób. Skorzystaj z naszej aplikacji do rozliczeń z Holandii Aangifte i załatw wszystkie formalności szybko i wygodnie – zapraszamy.