Podatek w Holandii – ile procent

Zarobki za pracę w Holandii zaliczane są do jednych z najwyższych w Europie. Niestety, równie wysokie są tamtejsze stawki podatku dochodowego, który przyjdzie nam płacić od uzyskiwanych zarobków. I tak, podatnicy w Holandii dzielone są na 3 grupy, tzw. boxy:
- osoby uzyskujące dochód z tytułów umowy o pracę, samozatrudnieni i freelancerzy,
- osoby otrzymujące dochód za udział w spółkach,
- osoby utrzymujące się z własnych oszczędności – np. poprzez ich inwestowanie.
Zdecydowana większość podatników w Holandii kwalifikuje się do boxu 1, płacąc tym samym wysokie podatki.
Dwa progi podatkowe w Holandii
Do roku 2020 obowiązywały w Holandii aż 3 stawki podatkowe dla podatników z box 1. Pomimo że jest to już przeszłościa, warto wspomnieć: 36,65%, 38,05% oraz 51,75%. W roku 2020 zaktualizowane zostały stawki podatku dochodowego i obecnie są to tylko 2 progi podatkowe:
- podatek 37,35% dla dochodów do 68 507 euro,
- podatek 49,50% dla dochodów powyżej 68 507 euro.
Wyższy podatek będzie oczywiście dotyczył nadwyżki od kwoty 68 507 euro. Przykładowo, jeśli zarobiliśmy w roku podatkowym 120 000 euro, to 37,35% zapłacimy od kwoty 68 507, a 49,50% od różnicy pomiędzy 120 000 i 68 507, czyli kwoty 51 493 euro.
W kontekście wysokich podatków dochodowych płaconych w Holandii, warto wspomnieć o tym, że podatnicy w tym kraju mają całkiem sporo możliwości odliczania wydatków od dochodu, jak również korzystania z rozlicznych ulg podatkowych. Pozwala to wyraźnie zmniejszyć wysokość płaconych zaliczek.
30% tax rulling – ulga dla specjalnych pracowników
Holandii cierpi z powodu deficytu specjalistów w niektórych branżach. Aby zachęcić obcokrajowców do pracy w Holandii, zostało wprowadzone tzw. pojęcie specjalnych pracowników. Dotyczy ono zawodów znajdujących się na liście przygotowanej przez ministerstwo pracy i finansów. Podejmując pracę w Holandii w takim zawodzie, można załapać się na specjalną ulgę. Nosi ona nazwę 30 tax rulling i polega ona na tym, że przez okres 5 lat opodatkowane będzie tylko 70% wynagrodzenia. Pozostałe 30% nie będzie objęte podatkiem i pozostanie w całości w kieszeni pracownika – czyli będzie to kwota wolna od podatku. Ma to być motywacją dla fachowców, aby przyjechać do Holandii i pracować w tym kraju w wybranych zawodach.