Podatek w Holandii – ile procent

autor: Maciej Wawrzyniak7 października 2022
Podatek w Holandii – ile procent?

Wysokość podatków w danym kraju jest bardzo ważnym czynnikiem decydującym o warunkach życia w danym państwie. Jest to kwestia, którą z pewnością należy się zapoznać, zanim zdecydujemy się na wyjazd i podjęcie zatrudnienia. W dzisiejszym wpisie przedstawiamy, ile wynosi podatek z Holandii i jaki wpływ będzie miał ona na ostateczne dochody w tym kraju. Zapraszamy do lektury.

Ile wynosi podatek dochodowy w Holandii?

Organem, który zajmuje się wszystkimi sprawami podatkowymi w Holandii, jest urząd skarbowy – Belastingdienst. Każdy legalnie zatrudniony w tym kraju pracownik płacić będzie składki na podatek od osób fizycznych (Inkomstenbelasting), które pobierane będą przez pracodawcę z miesięcznego wynagrodzenia. Nie ma tu więc żadnego zaskoczenia, taki system obowiązuje również w Polsce oraz większości krajów europejskich.

Zarobki za pracę w Holandii zaliczane są do jednych z najwyższych w Europie. Niestety stawki podatku dochodowego, który przyjdzie nam płacić od uzyskiwanych dochodów, są również dosyć wysokie. Podatnicy w Holandii dzielą się na 3 grupy, tzw. boxy:

  • osoby uzyskujące dochód z tytułów umowy o pracę, samozatrudnieni i freelancerzy,
  • osoby otrzymujące dochód za udział w spółkach,
  • osoby utrzymujące się z własnych oszczędności – np. poprzez ich inwestowanie.

Zdecydowana większość podatników kwalifikuje się do boxu 1, płacąc tym samym wysokie stawki podczas rozliczenia podatku w Holandii.

Dwa progi podatkowe w Holandii w 2023 roku

Obecnie w Holandii mamy do czynienia z dwoma progami podatkowymi w Holandii. Jeszcze niedawno, bo do roku 2020, obowiązywały w Holandii aż 3 stawki podatkowe dla podatników z box 1. Pomimo że jest to już przeszłością, warto wspomnieć, że wynosiły one odpowiednio 36,65%, 38,05% oraz 51,75%.

W roku 2020 doszło do zmian w systemie i zaktualizowane zostały stawki podatku dochodowego – aktualnie (w 2023 roku) obowiązują tylko 2 progi podatkowe:

  • podatek 36,93% dla dochodów do 73 031 euro,
  • podatek 49,50% dla dochodów powyżej 73 031 euro.

Wyższy podatek będzie oczywiście dotyczył nadwyżki od kwoty 73 031 euro Przykładowo, jeśli zarobiliśmy w roku podatkowym 120 000 euro, to 36,93% zapłacimy od kwoty 73 031 euro, a 49,50% od różnicy pomiędzy 120 000 i 73 031, czyli kwoty 46 969 euro.

W kontekście wysokich podatków dochodowych, płaconych w Holandii, warto wspomnieć o tym, że podatnicy w tym kraju mają całkiem sporo możliwości odliczania wydatków od dochodu, jak również korzystania z rozlicznych ulg podatkowych. Pozwala to wyraźnie zmniejszyć wysokość płaconych zaliczek podnieść kwotę zwrotu podatku z Holandii.

Jakie podatki w Holandii będziesz musiał jeszcze zapłacić?

Podatek za prace w Holandii to nie wszystko – decydując się na zamieszkanie w tym kraju, musisz liczyć się także z koniecznością płacenia innych danin. Nie można zapominać o BTW, czyli odpowiednika polskiego VAT. Płacić go będą wszyscy przedsiębiorcy uzyskujący dochód ze sprzedaży towarów oraz świadczenia usług.

Lekko nie mają także kierowcy – jeśli zamierzasz poruszać się po Holandii samochodem czeka Cię niespodzianka w postaci podatków drogowych BPM (belasting van personenauto's en motorrijwielen oraz MRB (motorrijtuigenbelasting). Dotyczą one każdego użytkownika samochodu korzystającego z holenderskich dróg.

Wysokość podatku w Holandii – ulga dla specjalnych pracowników 30% tax rulling

Holandii cierpi z powodu deficytu specjalistów w niektórych branżach. Aby zachęcić obcokrajowców do pracy w Holandii, zostało wprowadzone tzw. pojęcie specjalnych pracowników. Dotyczy ono zawodów znajdujących się na liście przygotowanej przez ministerstwo pracy i finansów. Podejmując pracę w Holandii w takim zawodzie, można załapać się na specjalną ulgę. Nosi ona nazwę 30 tax rulling i polega ona na tym, że przez okres 5 lat opodatkowane będzie tylko 70% wynagrodzenia. Pozostałe 30% nie będzie objęte podatkiem i pozostanie w całości w kieszeni pracownika – czyli będzie to kwota wolna od podatku. Ma to być motywacją dla fachowców, aby przyjechać do Holandii i pracować w tym kraju w wybranych zawodach.

Wiesz już, jaki jest podatek w Holandii, i jakie ulgi możesz wykorzystać, aby go obniżyć. Jeżeli szukasz pomocy w złożeniu rocznej deklaracji, to znamy najlepszy na to sposób. Skorzystaj z naszej aplikacji Aangifte i załatw wszystkie formalności szybko i wygodnie – zapraszamy.