...

Zwrot podatku z Holandii – jak rozliczyć w Polsce?

autor: Maciej Wawrzyniak14 lipca 2021
Zwrot podatku z Holandii – jak rozliczyć w Polsce?

 

Liczba osób, które decydują się na wyjazd z Polski do Holandii w celach zarobkowych, nie maleje. Każdy, kto wyjeżdża do Królestwa Niderlandów i podejmuje się tam legalnej pracy, musi następnie rozliczyć się z podatków. Odprowadzane składki często jednak są zbyt wysokie, przez co wielu Polaków może liczyć na zwrot podatku z Holandii. Czy można rozliczyć się z holenderskim urzędem, będąc w Polsce? Jeśli tak, to jak to zrobić? O tym właśnie porozmawiamy w dalszej części artykułu – zapraszamy do lektury.

Rozliczenie podatku w Polsce i Holandii – pamiętaj o dokumentach

Mówiąc o rozliczaniu holenderskiego podatku w Polsce, warto na początku pomówić o dokumentach. Aby móc rozliczyć się z urzędem skarbowym, a co za tym idzie – liczyć na zwrot podatku z Holandii, do zeznania podatkowego należy dołączyć odpowiednie druki. Do takowych zaliczyć można m.in.:

  • holenderską kartę podatkową Jaaropgave (Jarograf/Jaaropgaf),
  • kopię PIT-36 (razem z załącznikiem ZG),
  • numer BSN,
  • kopię dowodu osobistego/paszportu,
  • dane o koncie bankowym,
  • potwierdzenie zameldowania, a także okresu zatrudnienia na terenie Holandii.

Jeśli potrzebujesz uzyskać szczegółowe informacje o kompletowaniu druków, sprawdź nasz wcześniejszy wpis pt. rozliczenie podatku z Holandii – co potrzebne?

Holandia – rozliczenie podatku w Polsce. Obowiązek wynikający z Ustawy

Dla osób, które podejmowały legalną pracę w Holandii, istotną informacją jest to, że z holenderskiego podatku muszą rozliczyć się nie tylko z Belastingdienst, ale również polskim fiskusem. Takie rozliczenie jest obowiązkowe i wynika ono z polskiej Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz konwencją, która została zawarta pomiędzy Polską a Holandią o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Ważną zmianą w tym aspekcie było zniesienie tzw. ulgi abolicyjnej, która przestała funkcjonować od 1 stycznia 2023 roku. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule ulga abolicyjna w Holandii 2024 – jak wygląda?

Rozliczenie holenderskiego podatku na terenie Polski. Czy to w ogóle możliwe?

Wiele osób, które zdecydowały się podjąć pracę w kraju tulipanów, zadaje sobie pytanie: czy rozliczenie podatku w Polsce z Holandii jest możliwe? Powątpiewanie występuje głównie wśród tych, którzy wyjechali do Królestwa Niderlandów na kilka miesięcy np. do pracy sezonowej. W końcu obowiązek rozliczenia się z Belastingdienst dotyczy również takich podatników – nie tylko tych, którzy pracują i mieszkają w kraju wiatraków na stałe (więcej o tym, kto musi złożyć zeznanie podatkowe, przeczytasz w artykule czy rozliczenie podatku z Holandii jest obowiązkowe?).

A więc, odpowiadając na pytanie, czy rozliczenie podatku z Holandii w Polsce jest możliwe, odpowiemy krótko: tak, jak najbardziej. Co więcej, może to odbyć się nawet bez wychodzenia z domu, o czym przeczytasz w następnym akapicie.

Rozliczenie podatku w Polsce z Holandii – bez wychodzenia z domu, czyli magia aplikacji do rozliczeń podatkowych

Przychodzi moment, w którym należy rozliczyć się z urzędem w Holandii. To, czy jest się obecnie na terenie tego kraju, czy też w innym np. w Polsce nie ma znaczenia dla Belastingdienst. Podatnicy nie mają obowiązku udawania się do stacjonarnej placówki i dostarczenia deklaracji bezpośrednio w ręce urzędnika.

Jeszcze kilkanaście lat temu sprawy wyglądały nieco inaczej – dziś jednak nie ma potrzeby wychodzenia nawet z domu. Wszystko można załatwić przez Internet – za pomocą specjalnej aplikacji do rozliczeń podatkowych z Holandii. Daleko nie trzeba szukać – takim narzędziem jest Aangifte24, czyli pierwszy polski program do składania zeznań w Belastingdienst

Rozliczenie z Belastingdienst w Polsce przez aplikację – szybko i wygodnie

Jeszcze do niedawna osoby, które chciały rozliczyć się z holenderskiego podatku w Polsce, korzystały najczęściej z usług zewnętrznych biur rachunkowych. To oczywiście było dość wygodne – zostawienie spraw formalnych w rękach specjalistów sprawiało, że nie trzeba było przebywać w Holandii, aby dostarczyć dokumenty do urzędu.

Proces ten jednak można jeszcze bardziej usprawnić i ułatwić, korzystając ze specjalnego oprogramowania. Rozliczenia przez aplikację do składania zeznań w Belastingdienst to ogromna wygoda – zarówno pod względem czasu, jak i pieniędzy.

Tak jak w przypadku Aangifte24 – możesz być w Polsce, Niemczech, Stanach Zjednoczonych czy Australii – niezależnie od tego, gdzie aktualnie przebywasz, możesz rozliczyć się z holenderskim urzędem w mgnieniu oka. Wystarczy dostęp do Internetu – całość odbywa się za pomocą kilku kliknięć.

Jak to wygląda w praktyce? Skanujesz lub robisz zdjęcie dokumentom, przesyłasz je do aplikacji i gotowe. Wypełniasz deklarację, a następnie wysyłasz ją do Belastingdienst – bez wychodzenia z domu, bez konieczności dojazdu do urzędu czy biura rachunkowego.

Jeśli wciąż masz wątpliwości co do tego, jak wygląda rozliczanie się z holenderskiego podatku w Polsce, skontaktuj się z nami. Nasza aplikacja umożliwia stały kontakt z wybranym specjalistą z dowolnego miejsca na ziemi.