Zmniejszanie kwoty podatku dla partnera (rozłąkowe) i wizja szybkiego usunięcia tej ulgi w Holandii za 2 lata – to warto wiedzieć

autor: Maciej Wawrzyniak26 sierpnia 2021
Zmniejszanie kwoty podatku dla partnera (rozłąkowe) i wizja szybkiego usunięcia tej ulgi w Holandii za 2 lata – to warto wiedzieć

 

Rozłąkowe w Holandii niegdyś było bardzo popularną ulgą, można powiedzieć, że najpopularniejszą wśród Polaków pracujących w Królestwie Niderlandów. W latach 2007-2010 można było uzyskać dodatkowo nawet 2000 € na żonę. Obecnie wygląda to o wiele gorzej, o czym chcieliśmy porozmawiać w dzisiejszym wpisie. Dlaczego wysokość ulgi ma tendencję malejącą? Czy za parę lat rozłąkowe w Holandii przestanie mieć rację bytu? O tym w dalszej części dzisiejszego wpisu – zapraszamy do lektury.

Rozłąkowe Holandia – z roku na rok coraz niższe

Dziś nie będziemy rozmawiać o samej uldze, a o tym, jak obecnie się ona prezentuje. Jeżeli potrzebujesz szczegółowych informacji na jej temat, przeczytaj nasz wpis pt. rozłąkowe w Holandii – zachęcamy do lektury.

Przechodząc do właściwej części artykułu – ulga na partnera fiskalnego niepodejmującego zatrudnienia, czyli tzw. rozłąkowe z roku na rok jest coraz niższa. Jak to wygląda w rzeczywistości? Holenderska ulga za rok 2020 wynosiła 542 €. Sprawa jeszcze gorzej wygląda obecnie, czyli w 2022 roku bowiem wysokość rozłąkowego w Holandii wynosi już tylko 210 €. Porównując to z ubiegłą dekadą, różnica jest naprawdę spora. Licząc maksymalną kwotę, jaką można było uzyskać jeszcze w 2010 roku, jest to ogromna przepaść – ulga jest na ten moment mniejsza o ponad 1500 €, niż miało to miejsce jeszcze 10 lat temu.

Rozłąkowe w Holandii – dlaczego maleje? Wyjaśniamy

Jak widać – z roku na rok widać tendencję zmniejszania się kwoty rozłąkowego. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: rząd zmienił strategię w przyznawaniu ulgi dla niepracującego partnera. Przez zmiany już wkrótce nie będzie można wnioskować o ulgę na partnera fiskalnego. Jak to wygląda w praktyce?

Rząd przyjął ustawę, gdzie każdego roku pomniejszana o 5 % jest kwota ulgi na partnera nieuzyskującego dochodu. Zatem jeśli w 2021 roku była to kwota 379 €, obecnie w 2022 jest to już kwota ok. 210 €, a w 2023 ma już tej ulgi nie być wcale.

Wyrabianie numeru BSN w Holandii dla partnera – nieopłacalny zabieg

Zmiana podejścia do rozłąkowego w Holandii wprowadziła niemałe zamieszanie wśród podatników. Na ten moment mało opłacalne jest specjalne wyrabianie numer BSN dla partnera, aby skorzystać z ulgi. Wiąże się to z dodatkową dokumentacją, rozliczeniem podatkowym w Polsce i zaświadczeniami o dochodach. Uważamy, że o ile jeszcze za 2021  miało sens uzyskiwanie ulgi na partnera, o tyle od 2022 stało się to mało ekonomicznym uzasadnieniem.

A jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące rozłąkowego w Holandii lub innych spraw podatkowych z Królestwa Niderlandów, skorzystaj z naszej aplikacji do rozliczeń holenderskich Aangifte24 i odezwij się do doświadczonych i rzetelnych doradców. Zapraszamy do kontaktu.