Belastigndienst wzywa Polaków. Masowa korespondencja z urzędu!
autor: Maciej Wawrzyniak16 listopada 2020
Cała sprawa dotyczy rozliczenia podatkowego za 2019 rok, w których wnioskowano o ulgę podatkową związaną z "kwalificerende buitenlandse belastingplicht" czyli osobą kwalifikującą się do ulg spełniająca warunek 90 %. Urząd wzywa do przesłania zaświadczenia o dochodach z Polski w oryginale wyznaczając konkretny termin (najczęściej jest to 26.11.2020).
W przypadku, gdy urząd nie otrzyma zaświadczenia w oryginale dokona zmian w rozliczeniu podatku z Holandii i należy spodziewać się pomniejszenia kwoty zwrotu podatkowego lub wezwania do zwrotu już wypłaconych pieniędzy za rok 2019. Dlatego nie należy ignorować wezwania z Belastingdienst i niezwłocznie zająć się tym tematem.
Dlaczego urząd wzywa o przesłanie druku?
Są dwie możliwości. Pierwsza to sytuacja, gdy wysłałeś już zaświadczenie do Holandii ale urząd z jakiegoś powodu nie otrzymał tego dokumentu.
Powodów może być wiele:
- błędny adres wysyłki
- zagubiona poczta
- brak wszystkich danych na zaświadczeniu (np brak numeru BSN)
- dane nieczytelne (wpisane odręcznie)
Druga opcja jest bardziej prawdopodobna, a konkretnie to fakt, że nie wysłałeś nigdy takiego zaświadczenia do urzędu pomimo, że miałeś taki obowiązek.
Co wtedy należy zrobić?
Bez zwlekania musisz udać się do polskiego urzędu z prośbą o podbicie zaświadczenia o dochodach za 2019 rok. Oryginał zaświadczenia
Musisz wysłać do Holandii.
I tutaj pojawia się kolejny problem. Aby otrzymać podbite zaświadczenie z polskiego urzędu, musisz złożyć deklarację podatkową w Polsce na "zero" z uwzględnieniem dochodów z Holandii na załączniku PIT ZG. Bez tego urząd nie wyda Ci zaświadczenia. W czasach pandemii sytuacja jest dodatkowo utrudniona tym, że urzędy nie zawsze przyjmują osobiście. Zapewne też borykasz się z utrudnieniami podróżowania do kraju - znamy to z relacji naszych Klientów. Jednak nie należy się zamartwiać ponieważ istnieje możliwość załatwienia wszystkiego zdalnie bez konieczności wizyty w urzędzie.
Masz możliwość złożenia zeznania podatkowego online poprzez epity uwzględniając swój przychód z lat ubiegłych. W kolejnym kroku możesz wysłać 2 podpisane egzemplarze do urzędu w Polsce z prośbą o ostemplowanie i odesłanie na Twój adres pobytu. Nie zapomnij załączyć potwierdzenia opłaty skarbowej na rzecz Twojego lokalnego urzędu w Polsce. Każdy urząd ma swoje indywidualne konto - najlepiej zadzwoń i zapytaj miłych Pań w swoim urzędzie.
Jeśli w dalszym ciągu nie wiesz, jak starać się o zwrot podatku z Holandii, skorzystaj z naszej aplikacji. Ten innowacyjny program pomoże odzyskać należne Ci pieniądze, przeprowadzając Cię przez cały proces rozliczenia.

W branży podatków holenderskich od 15 lat. Rocznie certyfikuje ponad 20 000 deklaracji podatkowych do Belastingdienst. Posiada numer konsultanta podatkowego BECON i jest pomysłodawcą aplikacji aangifte24.com. Jego specjalizacją jest podatek dochodowy osób fizycznych z tytułu umowy o pracę. Prywatnie lubi pływać i zwiedzać górskie klimaty rowerem.