...

Belastigndienst wzywa Polaków. Masowa korespondencja z urzędu!

autor: Maciej Wawrzyniak16 listopada 2020
Podatek drogowy w Holandii
W ostatnim tygodniu nasi otrzymaliśmy z Belastigndienst tysiące listów adresowanych do naszych Klientów.

Cała sprawa dotyczy rozliczenia podatkowego za 2019 rok, w których wnioskowano o ulgę podatkową związaną z "kwalificerende buitenlandse belastingplicht" czyli osobą kwalifikującą się do ulg spełniająca warunek 90 %. Urząd wzywa do przesłania zaświadczenia o dochodach z Polski w oryginale wyznaczając konkretny termin (najczęściej jest to 26.11.2020).

W przypadku, gdy urząd nie otrzyma zaświadczenia w oryginale dokona zmian w rozliczeniu podatku z Holandii i należy spodziewać się pomniejszenia kwoty zwrotu podatkowego lub wezwania do zwrotu już wypłaconych pieniędzy za rok 2019. Dlatego nie należy ignorować wezwania z Belastingdienst i niezwłocznie zająć się tym tematem.

Druk prosba o zaswiadczenie

Dlaczego urząd wzywa o przesłanie druku?

Są dwie możliwości. Pierwsza to sytuacja, gdy wysłałeś już zaświadczenie do Holandii ale urząd z jakiegoś powodu nie otrzymał tego dokumentu.

Powodów może być wiele:

  • błędny adres wysyłki
  • zagubiona poczta
  • brak wszystkich danych na zaświadczeniu (np brak numeru BSN)
  • dane nieczytelne (wpisane odręcznie)

Druga opcja jest bardziej prawdopodobna, a konkretnie to fakt, że nie wysłałeś nigdy takiego zaświadczenia do urzędu pomimo, że miałeś taki obowiązek.

Co wtedy należy zrobić?

Bez zwlekania musisz udać się do polskiego urzędu z prośbą o podbicie zaświadczenia o dochodach za 2019 rok. Oryginał zaświadczenia

Musisz wysłać do Holandii.

I tutaj pojawia się kolejny problem. Aby otrzymać podbite zaświadczenie z polskiego urzędu, musisz złożyć deklarację podatkową w Polsce na "zero" z uwzględnieniem dochodów z Holandii na załączniku PIT ZG. Bez tego urząd nie wyda Ci zaświadczenia. W czasach pandemii sytuacja jest dodatkowo utrudniona tym, że urzędy nie zawsze przyjmują osobiście. Zapewne też borykasz się z utrudnieniami podróżowania do kraju - znamy to z relacji naszych Klientów. Jednak nie należy się zamartwiać ponieważ istnieje możliwość załatwienia wszystkiego zdalnie bez konieczności wizyty w urzędzie.

Masz możliwość złożenia zeznania podatkowego online poprzez epity uwzględniając swój przychód z lat ubiegłych. W kolejnym kroku możesz wysłać 2 podpisane egzemplarze do urzędu w Polsce z prośbą o ostemplowanie i odesłanie na Twój adres pobytu. Nie zapomnij załączyć potwierdzenia opłaty skarbowej na rzecz Twojego lokalnego urzędu w Polsce. Każdy urząd ma swoje indywidualne konto - najlepiej zadzwoń i zapytaj miłych Pań w swoim urzędzie.

Jeśli w dalszym ciągu nie wiesz, jak starać się o zwrot podatku z Holandii, skorzystaj z naszej aplikacji. Ten innowacyjny program pomoże odzyskać należne Ci pieniądze, przeprowadzając Cię przez cały proces rozliczenia.