Wezwanie do zapłaty z Belastigndienst

autor: Maciej Wawrzyniak28 lipca 2020
Wezwanie do zapłaty Belastigndienst

Belastingdienst wzywa do zapłaty?

Znasz to uczucie kiedy otrzymałeś zwrot podatku lub dofinansowanie do ubezpieczenia z Holandii, po czym po kilku miesiącach, a nawet latach urząd podatkowy Belastingdienst wzywa do zapłaty? Nie tylko Ty możesz czuć irytację. Dotyczy to sporej grupy Polaków, przede wszystkim nierezydentów pracujących na terenie Holandii.

Wstępna decyzja podatkowa Aanslag z Holandii

Zacznijmy od tego, że w wyniku złożonego zeznania podatkowego zazwyczaj otrzymujesz decyzję tymczasową. Oznacza to, że jest to tylko tymczasowa ocena, na której urząd zastrzega, że ma prawo do zmiany tej decyzji. Inaczej mówiąc, najczęściej decyzja tymczasowa jest decyzją automatyczną bazującą na wprowadzonych przez Ciebie danych do holenderskiej deklaracji podatkowej. Zatem jeśli zawnioskowałeś o np. ulgę na dziecko, to zapewne urząd wypłaci Ci kwotę ulgi, jednak przygotuj się, że w niedalekiej przyszłości decyzja i wypłacona kwota zostanie skontrolowana przez urzędnika Belastigndienst. Decyzja tymczasowa jest niejako ułatwieniem dla podatnika – zamiast czekać długo na należny zwrot podatku z Holandii, urząd wypłaca w zaliczce należną kwotę nadpłaty podatkowej.

Niebieska koperta z Belastigndienst

Wszystko jest w porządku, jeśli Twoje zeznanie podatkowe jest prawidłowe. Wtedy nie masz czego się obawiać. Schody pojawiają się wtedy, gdy urzędnik po skontrolowaniu Twojego zeznania uznaje, że nie masz prawa do ulg podatkowych. Wtedy następuje korekta zeznania i wydanie nowej, ostatecznej oceny. Wtedy też otrzymasz list z urzędu, gdzie jesteś grzecznie proszony o zwrot nienależnej wypłaconej kwoty podatku wraz z odsetkami. Może nastąpić to nawet do 5 lat od oceny tymczasowej. Mało tego, urząd nawet po wydaniu decyzji ostatecznej może zmienić jej treść i wydać tzw. Vermindering lub Navordering Aanslag.

Nie czekaj – zapłać

Gdy otrzymasz wezwanie z urzędu, masz dwie drogi. Zapłacić niezwłocznie do Belastigndienst należną kwotę z odsetkami na wskazany rachunek bankowy (nie zapomnij o odpowiednim tytule przelewu) lub zawnioskować o odroczenie terminu płatności i odwołać się od decyzji jeśli się z nią nie zgadzasz. Ta druga opcja jest sporo trudniejsza i rzadziej obierana przez Polaków pracujących w Holandii. Najlepszą drogą jednak jest zapłacić niezwłocznie należność do urzędu i dopiero sporządzić odwołanie. Dlaczego? Ponieważ odwołania są procesowane nawet 5 miesięcy, a przez ten czas odsetki mogą wzrosnąć nawet o kilkaset EUR.

sad belasting

Czy mam prawo się odwołać?

Wszystko zależy od tego, czy Twoja deklaracja podatkowa została prawidłowo sporządzona. Jeśli np. zawnioskowałeś o ulgę na dziecko nie mając dziecka, lub nie spełniając warunków ulgi, wówczas odwołanie nie ma kompletnie sensu. Jednak w ponad 50 % przypadków warto przeanalizować decyzję Belastigndienst i odwołać się od niej. Najczęściej przedmiotem odwołania podatkowego jest:

  • błędnie uznany okres ubezpieczenia w Holandii tzw. Periode Premieplicht
  • brak uwzględnienia ulgi z tytułu partnerstwa fiskalnego
  • błędnie obliczona ulga arbeidskorting
  • błędnie obliczona ulga combinatiekorting
  • brak uwzględnienia warunku 90 % w uldze heffingskorting

Odwołanie od decyzji może być skuteczne jeśli będzie wysłane w terminie do 6 tygodni od daty wydania decyzji urzędu, jednak nawet po tym terminie istnieje możliwość korekty, powołując się na odpowiednie przepisy podatkowe.

Zjechałeś do Polski? Urząd i tak Cię "sięgnie"

Jeśli uważasz, że zjeżdżając permanentnie do Polski, unikniesz obowiązku zapłaty podatku, to jesteś w błędzie. Unijne umowy pomiędzy Holandią a Polską umożliwiają uruchomienie procedury windykacji międzynarodowej, co wiąże się z dość wysokimi kosztami i ryzykiem sporządzenia nakazu płatniczego i przekazania do Twojego urzędu skarbowego. Potem następuje zajęcie Twoich rachunków bankowych, a jeśli to nie jest skuteczne, to sprawę przejmuje polski komornik. Nie straszymy, tylko stwierdzamy fakty.

Lepiej być pewnym złożonej deklaracji

Składając deklarację podatkową, nie można jej wypełniać "na czuja". Zdecydowanie lepiej jest przekazać sprawę doradcom podatkowym, którzy udzielą Ci gwarancji poprawności rozliczenia podatkowego, biorąc pełną odpowiedzialność za treść decyzji. Korzystając z aplikacji Aangifte masz pewność, ze Twoje rozliczenie podatku z Holandii będzie prawidłowo wypełnione i trafi do urzędu w terminie.