Co zrobić, gdy otrzymamy Aangiftebrief 2024 – wezwanie do zapłaty z Belastigndienst

autor: Maciej Wawrzyniak22 lutego 2024
Aangiftebrief 2022 – wezwanie do zapłaty z Belastingndienst

Dostałeś zwrot podatku z Holandii, a teraz musisz wszystko oddać? Przyszło do Ciebie pismo wzywające do zwrotu pieniędzy otrzymanych z Belastingdienst? A może kwota dopłaty okazała się znacznie wyższa? Niestety takie sytuacje się zdarzają, dlatego warto wiedzieć, czym są spowodowane, i jak należy postępować.

Belastingdienst w Holandii wzywa do zapłaty – dlaczego?

Znasz to uczucie, kiedy otrzymałeś zwrot podatku lub dofinansowanie do ubezpieczenia z Holandii, po czym po kilku miesiącach, a nawet latach urząd podatkowy Belastingdienst wzywa do zapłaty? Nie tylko Ty możesz czuć irytację. Dotyczy to przede wszystkim sporej grupy nierezydentów pracujących na terenie Holandii. Dlaczego tak się dzieje?

Wstępna decyzja podatkowa Aanslag z Holandii

Zacznijmy od tego, że w wyniku złożonego zeznania podatkowego zazwyczaj otrzymujesz decyzję tymczasową (Aanslag). Oznacza to, że jest to tylko wstępna ocena, na której urząd zastrzega, że ma prawo do zmiany tej decyzji. Inaczej mówiąc, najczęściej postanowienie tymczasowe jest decyzją automatyczną bazującą na wprowadzonych przez Ciebie danych na holenderskiej deklaracji podatkowej.

Zatem jeśli zawnioskowałeś o np. ulgę na dziecko, to zapewne urząd wypłaci Ci kwotę ulgi, jednak przygotuj się, że w niedalekiej przyszłości decyzja i wypłacona kwota zostanie skontrolowana przez urzędnika Belastigndienst. Decyzja tymczasowa jest niejako ułatwieniem dla podatnika – zamiast czekać długo na należny zwrot podatku z Holandii, urząd wypłaca w zaliczce należną kwotę nadpłaty podatkowej.

W rzeczywistości holenderski urząd skarbowy aż 5 lat na wydanie ostatecznej decyzji podatkowej. Należy zdawać sobie sprawę, że końcowe rozliczenie może znacznie się różnić – niestety też na naszą niekorzyść.

Aangiftebrief 2024 – niebieska koperta z Belastingdienst

Wszystko jest w porządku, jeśli Twoje zeznanie podatkowe jest prawidłowe. Wtedy nie masz czego się obawiać. Schody pojawiają się wtedy, gdy urzędnik po skontrolowaniu Twojego zeznania uznaje, że nie masz prawa do ulg podatkowych. Wtedy następuje korekta zeznania i wydanie nowej, ostatecznej oceny. Wtedy też otrzymasz list z urzędu, gdzie jesteś grzecznie proszony o zwrot nienależnej wypłaconej kwoty podatku wraz z odsetkami.

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, może nastąpić to nawet do 5 lat od oceny tymczasowej. Mało tego, urząd nawet po wydaniu decyzji ostatecznej może zmienić jej treść i wydać tzw. Vermindering lub Navordering Aanslag.

Wezwanie do zapłaty z Holandii – z jakiego powodu?

Dodatkowa ocena podatkowa zostanie wysłana w przypadku, jeżeli:

 • pojawiły się nowe fakty, które nie były jeszcze znane w momencie ustalania wcześniejszej wysokości podatku,
 • nie rozliczyłeś się w wyznaczonym terminie, a dotyczył Cię taki obowiązek,
 • Twojego dochodu lub kwoty podlegającej opodatkowaniu zostały oszacowane zbyt nisko przez urząd skarbowy – następuje ono, jeżeli nie zostanie złożone zeznanie podatkowe,
 • nie podałeś pełnego dochodu oraz majątku – w takim wypadku można zostać ukaranym grzywną za złożenie niekompletnej deklaracji podatkowej,
 • odliczyłeś nieprawidłową kwotę od podatku – różnego rodzaju ulgi,
 • urząd skarbowy popełnił błąd, w wyniku którego zapłaciłeś za niski podatek.

Nie czekaj – zapłać

Gdy otrzymasz wezwanie z urzędu, masz dwie drogi. Zapłacić niezwłocznie do Belastingdienst należną kwotę z odsetkami na wskazany rachunek bankowy (nie zapomnij o odpowiednim tytule przelewu) lub wnioskować o odroczenie terminu płatności i odwołać się od decyzji, jeśli się z nią nie zgadzasz. Ta druga opcja jest sporo trudniejsza i rzadziej obierana przez Polaków pracujących w Holandii. Najlepszą drogą jednak jest zapłacić niezwłocznie należność do urzędu i dopiero sporządzić odwołanie. Dlaczego? Ponieważ odwołania są procesowane nawet 5 miesięcy, a przez ten czas odsetki mogą wzrosnąć nawet o kilkaset EUR.

wezwanie do zaplaty belastingdienst

Aangiftebrief 2024 – czy mam prawo się odwołać?

Wszystko zależy od tego, czy Twoja deklaracja podatkowa została prawidłowo sporządzona. Jeśli np. zawnioskowałeś o ulgę na dziecko, nie mając dziecka, lub nie spełniając warunków ulgi, wówczas odwołanie nie ma kompletnie sensu. Jednak w ponad 50% przypadków warto przeanalizować decyzję Belastingdienst i odwołać się od niej. Najczęściej przedmiotem odwołania podatkowego jest:

 • błędnie uznany okres ubezpieczenia w Holandii tzw. Periode Premieplicht,
 • brak uwzględnienia ulgi z tytułu partnerstwa fiskalnego,
 • błędnie obliczona ulga arbeidskorting,
 • błędnie obliczona ulga combinatiekorting,
 • brak uwzględnienia warunku 90 % w uldze heffingskorting.

Odwołanie od decyzji podatkowej w Holandii może być skuteczne, jeśli będzie wysłane w terminie do 6 tygodni od daty wydania decyzji urzędu, jednak nawet po tym terminie istnieje możliwość korekty, powołując się na odpowiednie przepisy podatkowe. Przed podjęciem takich kroków musisz przygotować dokumenty potwierdzające Twoje racje i stanowiące podstawę do odwołania.

Zjechałeś do Polski? Urząd i tak Cię "sięgnie"

Jeśli uważasz, że zjeżdżając permanentnie do Polski, unikniesz obowiązku zapłaty podatku, to jesteś w błędzie. Unijne umowy pomiędzy Holandią a Polską umożliwiają uruchomienie procedury windykacji międzynarodowej, co wiąże się z dość wysokimi kosztami i ryzykiem sporządzenia nakazu płatniczego i przekazania do Twojego urzędu skarbowego. Potem następuje zajęcie Twoich rachunków bankowych, a jeśli to nie jest skuteczne, to sprawę przejmuje polski komornik. Nie straszymy, tylko stwierdzamy fakty.

Kto musi złożyć deklarację podatkową w Holandii?

Warto też wiedzieć, kto musi złożyć deklarację podatkową w Holandii. Taki obowiązek dotyczy praktycznie każdej osoby, która pracowała w tym kraju i legalnie uzyskiwała dochody.

Musisz złożyć zeznanie w holenderskim urzędzie skarbowym w przypadku, gdy:

 • otrzymasz z Belastingdienst pismo Aangiftebrief 2024 – wezwanie do rozliczenia z Holandii; może być wysłane niezależnie czy masz otrzymać zwrot, czy obowiązuje Cię dopłata,
 • Twój zwrot podatku z Holandii jest wyższy niż 15 euro,
 • musisz dopłacić do podatku dochodowego więcej niż 46 euro.

Jeśli więc pracowaliśmy w Holandii, to istnieje spora szansa, że otrzymamy wezwanie do rozliczenia w postaci pisma Aangiftebrief i musimy złożyć odpowiedni formularz w urzędzie skarbowym w wyznaczonym terminie. Za rok 2023 jest to 1 lipca 2024, jeżeli nie posiadamy meldunku lub do 1 maja, jeżeli jesteśmy zameldowani.

Lepiej być pewnym złożonej deklaracji

Składając deklarację podatkową, nie można jej wypełniać "na czuja". Musisz mieć pewność, że wykorzystujesz wyłącznie rozliczenia i ulgi, które rzeczywiście Ci się należą – w przeciwnym wypadku może czekać Cię niemiła niespodzianka w postaci wezwania do zapłaty z Holandii.

Większość nieporozumień wynika z braku wiedzy i znajomości panujących aktualnie przepisów, dlatego zdecydowanie lepiej przekazać sprawę doradcom podatkowym, którzy udzielą Ci gwarancji poprawności rozliczenia, biorąc pełną odpowiedzialność za treść decyzji. Korzystając z aplikacji Aangifte, masz pewność, że Twoje rozliczenie podatku z Holandii będzie prawidłowo wypełnione i trafi do urzędu w terminie.