Verklaring geen privégebruik auto
autor: Maciej Wawrzyniak3 sierpnia 2022
Otrzymałeś pismo z Belastingdienst zatytułowane Verklaring geen privégebruik auto? Powinieneś szybko reagować, aby uniknąć naliczenia podatku. Zapraszamy do lektury.
Oświadczenie o nieużywaniu samochodu do celów prywatnych
Jeśli otrzymałeś samochód od pracodawcy, pracodawca musi doliczyć do Twojej pensji dodatek, który posiadasz jako osoba prywatna (tzw. bijtelling ). Korzyść, którą masz prywatnie, jest zatem postrzegana jako wynagrodzenie. W końcu, kiedy prywatnie jeździsz pojazdem firmowym, nie musisz kupować i utrzymywać własnego samochodu. Dodając fikcyjną kwotę do wynagrodzenia, Twoja pensja netto będzie zatem niższa. Może to brzmi skomplikowanie, jednak urząd ma prawo naliczyć Ci dodatkowy podatek.
Verklaring geen privégebruik auto
Jeśli jednak nie przejeżdżasz prywatnie więcej niż 500 kilometrów rocznie pojazdem pracodawcy, urząd nie może naliczyć Ci dodatkowego podatku. Możesz powiadomić o tym swojego pracodawcę i organy podatkowe w specjalnym oświadczeniu złożonym pisemnie w danym roku podatkowym. Od momentu złożenia przez Ciebie wypełnionego i podpisanego oświadczenia Twój pracodawca nie będzie już wstrzymywał dodatku.
Przekonujący dowód
Jeśli nie złożyłeś oświadczenia o nie używaniu pojazdu do celów prywatnych, nadal będziesz musiał udowodnić , że nie przejechałeś więcej niż 500 kilometrów w celach prywatnych. Najlepszym sposobem na udowodnienie tego jest automatyczna rejestracja podróży (np monitoringi GPS). Oprócz rejestracji podróży, twój dziennik ewidencji kilometrów jest również ważną częścią dowodów i wszystkich innych spraw, które mogą wskazywać, że byłeś gdzieś ze swoim pojazdem w określonym czasie. Takie jak: kupony paliwowe, rachunki za garaż, bilety parkingowe itp. Dlatego zadbaj o to, aby zawsze posiadać te dokumenty w archiwum, organy podatkowe mogą o to poprosić w dowolnym momencie!
Zmniana pracodawcy w ciągu roku
Warto wiedzieć, że limit 500 kilometrów dotyczy roku kalendarzowego. Jeśli nie miałeś do dyspozycji pojazdu przez cały rok, musisz obliczyć kilometry proporcjonalnie. Na przykład, gdybyś miał samochód służbowy tylko przez 6 miesięcy i przejechał 300 kilometrów, to łączna suma liczona jest dla 12 miesięcy. W takim przypadku musisz po prostu dopłacić za miesiące, w których dysponowałeś pojazdem.
Przykład
Załóżmy, że zmieniasz pracodawcę 1 lipca, w połowie roku podatkowego. Pracodawca A udostępnił Ci samochód na okres od stycznia do czerwca, którym przejechałeś prywatnie 200 kilometrów w ciągu tych 6 miesięcy.
Kontynuując taką tendencję, prywatnie przejechałbyś łącznie 400 kilometrów w kolejnej części roku. Dlatego nie możesz korzystać ze zwolnienia z naliczenia podatku.
Dostajesz inny samochód
Załóżmy, że przejeżdżasz 400 kilometrów prywatnie w okresie od 1 stycznia do 1 sierpnia samochodem A, a 1 sierpnia dostajesz inny samochód, nazwijmy : samochód B, którym nie robisz żadnych prywatnych kilometrów.
W takim przypadku pracodawca musi obliczyć dodatek za oba samochody za okres, w którym dysponowałeś danym pojazdem. Przecież z samochodem A przekroczyłbyś limit 500 kilometrów przez cały rok, więc
pracodawca ma prawo naliczyć dodatek za cały rok.
Jeśli później okaże się, że niesłusznie skorzystałeś z prawa zwolnienia z podatku, organ podatkowy wyda dodatkową decyzję podatkową. W takim przypadku nadal będziesz musiał zapłacić dodatek
należny za dany okres. Administracja Podatkowa i Celna (elastigndienst) ma prawo spojrzeć wstecz 5 lat. Jeśli niewłaściwie wykorzystałeś oświadczenie, ponieważ przejechałeś ponad 500 prywatnych kilometrów, inspektor
może nałożyć grzywnę w wysokości 3936 euro. Jeśli masz fałszywe dowody lub jeśli Twój zapis kilometrów jest nieprawidłowy, grzywna wynosi maksymalnie 4920 €.
Jeśli szukasz pomocy w zakresie złożenia oświadczenia i uniknięcia kary - skontaktuj się z nami! Napisz wiadomość na hello@aangifte24.com - pomożemy!

W branży podatków holenderskich od 15 lat. Rocznie certyfikuje ponad 20 000 deklaracji podatkowych do Belastingdienst. Posiada numer konsultanta podatkowego BECON i jest pomysłodawcą aplikacji aangifte24.com. Jego specjalizacją jest podatek dochodowy osób fizycznych z tytułu umowy o pracę. Prywatnie lubi pływać i zwiedzać górskie klimaty rowerem.