Dodatek wakacyjny w Holandii czeka na Ciebie! Sprawdź, kiedy otrzymasz Vakantiegeld

autor: Maciej Wawrzyniak21 lutego 2024
Vakantiegeld (dodatek wakacyjny w Holandii)

 

Czy wiesz, że każdemu pracownikowi w Holandii należy się Vakatiengeld, czyli dodatek wakacyjny? Masz szansę otrzymać fundusze na urlop – dowiedź się, czy musisz się o nie specjalnie starać i ile mogą one wynieść. Zapraszamy do lektury – postaramy się wyjaśnić wszystkie zagadnienia związane z dodatkiem wakacyjnym.

Vakantiegeld – co to jest?

Dodatek Vakatiengeld w Holandii zwany również dodatkiem urlopowym lub wakacyjnym to dodatkowe fundusze dla pracowników, które wypłacić zobligowany jest każdy pracodawca. Wynosi on 8 % naszego wynagrodzenia brutto i najczęściej wypłacany jest w całości pod koniec maja lub na początku czerwca. Naliczany jest od zarobków za okres od 1 czerwca ubiegłego roku do 1 czerwca bieżącego roku.

Przeznaczony jest zarówno osób pracujących na standardową umowę o pracę, jak i pracowników tymczasowych zatrudnionych przez agencje pracy. Otrzymana suma pieniędzy w założeniu przeznaczona jest na pokrycie kosztów urlopu, w rzeczywistości nie jesteśmy w żaden sposób zobowiązani do wykorzystania ich w tym konkretnym celu.

Holandia dodatek wakacyjny – ile wynosi?

Wiesz już, że pracując w Holandii, należy Ci się Vakantiegeld, teraz zapewne interesuje Cię, ile otrzymasz z tego tytułu pieniędzy. Jak wspomnieliśmy wyżej, wynosi on 8 % Twojego wynagrodzenia brutto za rok pracy. Nie mówi to jednak dokładnie jakiej sumy możesz się spodziewać. Jak w taki razie obliczyć dodatek wakacyjny w Holandii?

Z sumą brutto nie powinno być problemu – wystarczy, że weźmiesz swoje miesięczne zarobki z czerwca roku poprzedniego i pomnożysz przez 12 miesięcy (w przypadku gdy nie uległy one zmianie), a następnie z uzyskanej łącznej kwoty obliczysz 8%.

Przykład

Zarabiasz miesięcznie w Holandii 1500 euro – 1500 € × 12 = 18 000 €.

8% z tej kwoty wynosi 1440 € – jest to suma brutto Twojego wakacyjnego, którą otrzymasz po odliczeniu podatku.

Trudniej sytuacja wygląda w przypadku wyliczania kwoty na rękę, ponieważ w grę wchodzi skomplikowany holenderski system podatkowy. Musimy wziąć pod uwagę naprawdę dużo czynników.

Dodatek wakacyjny Holandia 2024 a stawka podatkowa

W Holandii masz również prawo do ulg podatkowych: ogólnej ulgi podatkowej i ulgi podatkowej dla osoby zatrudnionej. Są one rozliczane co miesiąc od pewnego dochodu i pozwalają obniżyć podatek. Jako że wynagrodzenie urlopowe jest doliczane do podstawowego wynagrodzenia, ulgi podatkowe mogą być niższe pod koniec roku. Aby temu zapobiec, do wynagrodzenia urlopowego doliczany jest dodatkowy procent rozliczenia.

wakacyjne netto

Dodatek urlopowy jest doliczany do wynagrodzenia, dlatego może wpłynąć na podwyższenie naszej stawki podatkowej – w Holenderskim systemie funkcjonują obecnie dwie. Pierwsza z nich – 36,97% – stosowana jest w przypadku dochodów niższych niż 75 624 euro rocznie. Jeżeli przekroczymy ten próg, do nadwyżki zastosowanie będzie miała już wyższa stawka wynosząca 49,50%.

Dodatek wakacyjny Holandia – kiedy otrzymasz?

Jako że jest to dodatek wakacyjny, i w założeniu ma zostać przeznaczony na wyjazd na wczasy, wypłacany jest najczęściej przez pracodawcę bezpośrednio przed sezonem urlopowym. Należne nam pieniądze otrzymamy więc najpewniej pod koniec maja lub na początku czerwca. Jeżeli tak stanowi umowa, mogą być one doliczane do stawki godzinowej oraz wypłacane wraz z regularnym wynagrodzeniem.

W przypadku jeżeli zakończy się Twoja współpraca z pracodawcą, zgromadzone na Vakantiegeld środki powinny zostać Ci wypłacone wraz z ostatnią wypłatą. Niezależnie od terminu, kwota powinna być uwzględniona jako osobna pozycja na pasku wypłat.

Jeżeli pracujesz w Holandii przez agencję pracy, przygotuj się, że dodatek wakacyjny wypłacany będzie Ci w proporcjonalnej wysokości przy każdej wypłacie. Dzieje się tak zazwyczaj, ponieważ sezonowi pracownica rzadko kiedy przepracowują przynajmniej rok u jednego pracodawcy i taki system wypłacania dodatku na bieżąco jest znacznie wygodniejszy dla przedsiębiorcy. Bardzo często jest to również z korzyścią dla pracownika, ponieważ tygodniówka jest wyższa o kilka euro.

Ile dni urlopowych przysługuje w Holandii?

Każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę w pełnym wymiarze godzinowym ma prawo do minimum 20 dni urlopu. Pewne różnice występuję jednak w zależności od branży i zapisów w porozumienie pracodawcy ze związkami zawodowymi (CAO). Dlatego w niektórych zakładach pracy może to być nawet 24 lub 25 dni. Inne przepisy dotyczą także pracowników tymczasowych zatrudnionych przez agencję. W takim wypadku każdy pełny przepracowany miesiąc zapewnia prawo do szesnastu godzin urlopu. Tak więc umowa na pełen etat pozwala uzyskać 25 dni urlopowych w ciągu roku.

Niezależnie ile dni urlopowych nam przysługuje, nie będzie możliwości zamiany ich na większe wynagrodzenie na koniec roku. W Holandii niewykorzystany urlop przepada, dlatego warto dobrze zaplanować sobie wolne, aby nie stracić wypracowanych godzin.

Pracodawca musi udzielić każdemu pracownikowi urlopu w postaci łącznie trzech tygodni lub trzech osobnych urlopów trwających tydzień.

Rozlicz Vakantiegeld – Belastingdienst czeka na deklarację podatkową

Każdy, kto pracuje na terenie Holandii poza przywilejami w postaci wakacyjnego ma także obowiązki względem urzędu skarbowego. Pod koniec roku podatkowego należy rozliczyć swoje dochody, składając deklarację podatkową w Belastingdienst. Najszybciej dokonasz tego, korzystając z aplikacji do rozliczeń podatku z Holandii Aangifte. To innowacyjne narzędzie pomoże Ci w ogarnięciu wszystkich formalności i wybraniu odpowiedniej formy rozliczenia. Skorzystaj z naszych usług, a uzyskasz wysoki zwrot podatku z Holandii, dzięki czemu będziesz mógł cieszyć się jeszcze lepszym urlopem.