...

Ulgi podatkowe w Holandii w 2024 roku

autor: Maciej Wawrzyniak24 stycznia 2021
Zmiany podatkowe w Holandii w 2021 roku

W czasie składania zeznania podatkowego w Holandii możliwe jest korzystanie z licznych ulg podatkowych obowiązujących w tym kraju. Ulgi te umożliwiają otrzymanie wyższej kwoty zwrotu podatku, dlatego warto o nich wiedzieć i — jeśli tylko spełnią się wszystkie warunki — korzystać z nich.

Rozliczenie podatku w Holandii – jakie ulgi podatkowe obowiązują w tym kraju

W Holandii istnieje wiele ulg podatkowych, z których skorzystać mogą wszystkie legalnie zatrudnione w tym państwie osoby. Jakie świadczenia Ci się należą, jeśli pracujesz na terenie Holandii?

Heffingskorting – rozłąkowe

Ulga ta bardziej znana jest jako rozłąkowe z HolandiiTo część zapłaconego podatku, którego nie udało się odzyskać w ramach indywidualnego rozliczenia. Rozłąkowe z Holandii umożliwia otrzymanie dodatkowego dochodu dla partnera fiskalnego, który nie pracuje w tym państwie, ale przebywa w Polsce. Kto może zostać takim partnerem?

 • Osoba, z którą jesteś w nieformalnym związku; dodatkowo od co najmniej pół roku musicie być zameldowani pod wspólnym adresem i być współwłaścicielami funduszu emerytalnego lub mieszkania.
 • Partner, z którym posiadasz dziecko (dzieci).

Aby móc ubiegać się o rozłąkowe z Holandii, należy spełniać także dwa warunki związane z rocznym dochodem brutto.

 • Kwota brutto osoby pracującej w Holandii musi być większa niż 10 000 euro.
 • Kwota brutto partnera fiskalnego nie może przekroczyć 6 000 euro.

Należy wspomnieć, że dawniej ulga ta była dużo bardziej popularna, ponieważ była zdecydowanie wyższa. Z roku na rok jednak kwota rozłąkowego jest coraz mniejsza – jest to systematyczne działanie rządu dążące do usunięcia jej całkowicie. Ma to na celu aktywizację zawodową osób, które do tej pory nie pracowały. W 2023 ulga podatkowa na partnera o niskich  została anulowana – wciąż jednak można skorzystać z niej, rozliczając się za lata poprzednie.

Zorgtoeslag – dodatek do ubezpieczenia zdrowotnego

Od 2007 roku każda osoba pracująca w Holandii musi pamiętać o wykupieniu obowiązkowego ubezpieczenia, w skład którego wchodzą podstawowe świadczenia zdrowotne. Zorgtoeslag, czyli dofinansowanie do ubezpieczenia zdrowotnego, ma na celu pomóc w uregulowaniu wszystkich wydatków dotyczących ubezpieczenia zdrowotnego.

Huurtoeslag – pomoc przy wynajmowaniu domu/mieszkania

Ta ulga podatkowa związana jest z dofinansowaniem do wynajmowanego mieszkania. Wypłaca ją holenderski urząd skarbowy Belastingdienst. Do 2020 roku kwota dofinansowania zależała przede wszystkim od wysokości czynszu oraz osiąganych dochodów. Obecnie progi dochodowe nie są brane pod uwagę, a na kwotę Huurtoeslag wpływają:

 • wysokości czynszu,
 • wieku osoby starającej się o dofinansowanie,
 • liczby członków rodziny.

Aby starać się o dofinansowanie, w 2022 roku Twój czynsz może wynieść maksymalnie 879,66 €. Suma ta jednak może zostać obniżona pod wpływem pewnych czynników.

Na przykład w 2023 dla osób, które nie ukończyły jeszcze 23 roku życia, limit czynszu wynosił 452,20 €, a osoby mieszkające z kimś poniżej tego wieku również będą mogły się starać o dodatek.

Kinderbijslag – zasiłek rodzinny

Kinderbijslag to nazwa holenderskiego zasiłku rodzinnego, który przysługuje osobom mającym na utrzymaniu dziecko (lub dzieci). Rodzice/opiekunowie prawni w danym roku podatkowym muszą mieć przepracowane co najmniej 3 miesiące na terenie Holandii. Zasiłek ten można otrzymać na dzieci przebywające w Holandii, jak również na te, które zostały w Polsce. Wysokość Kinderbijslag uzależniona jest od liczby i wieku dzieci.

Kindgebonden Budget

To świadczenie ma na celu zmniejszenie kosztów związanych z wychowaniem dziecka. Holenderski urząd skarbowy Belastingdienst wypłaca je wówczas, gdy rodziny pobierają zasiłek na dzieci Kinderbijslag. W zależności od liczby posiadanych na utrzymaniu dzieci można otrzymać nawet 4056 € rocznie. Dla osób samotnych przewidziany jest także dodatek w wysokości 3240 € rocznie. Zgodnie z wprowadzonymi ostatnio zmianami, szczególnie wysokie kwoty z tytułu Kindgebonden Budget można uzyskać na dzieci, które nie ukończyły jeszcze 12. roku życia.

Inkomensafhankelijke combinatiekorting – ulga podatkowa na dziecko w holandii

Jako podatnik pracujący w Holandii możesz otrzymać tę holenderską ulgę na dzieckoJest ona przyznawana z tytułu wychowywania dzieci, które nie ukończyły jeszcze 12. roku życia. Jej wysokość zależna jest od zarobków wnioskodawcy. Aby móc skorzystać z tej ulgi, trzeba być:

 • opiekunem prawnym dziecka,
 • zameldowanym z dzieckiem pod wspólnym adresem przez co najmniej pół roku.

W momencie złożenia korekty rozliczenia podatku z Holandii za cztery lata można odzyskać nawet 9 000 euro.

Algemene heffingskorting – ulga podatkowa w Holandii dla wszystkich

Jest to główna ulga podatkowa, która przysługuje każdemu podatnikowi w Holandii. Jej celem jest zmniejszenie podatku dochodowego i składki na ubezpieczenie socjalne. Maksymalna wysokość tego rodzaju ulgi nie może być jednak wyższa niż naliczona kwota do zapłaty podatku i składek. Algemene heffingskorting przyznaje się, biorąc pod uwagę przepracowany okres w Holandii.

Arbeidskorting – dla pracujących

Osobom, które podejmują zatrudnienie w Holandii, przysługuje ulga Arbeidskorting. Jest to ulga pracownicza, która pomniejsza podatek do zapłacenia. Jej ostateczna wysokość obliczana jest w procentach od wynagrodzenia, a w 2024 roku może wynieść maksymalnie 5.532 euro.

Alleenstaande-ouderkorting – dla samotnych rodziców i opiekunów

Ta ulga podatkowa z Holandii jest dedykowana osobom, które samotnie wychowują dzieci. Ubiegający się o nią musi spełniać poniższe warunki:

 • w danym roku podatkowym przez ponad pół roku nie mieć partnera fiskalnego,
 • mieszkać z dzieckiem/dziećmi, które nie mają jeszcze 27 lat,
 • otrzymywać zasiłek rodzinny na dziecko,
 • mieścić się w kwocie 400 euro na kwartał (w odniesieniu do wydatków minimalnych związanych z utrzymaniem dziecka),
 • być zameldowanym z dzieckiem pod tym samym adresem.

Ulgi podatkowe w Holandii – aplikacja Aangifte

Biorąc pod uwagę wszystkie ulgi obowiązujące w Holandii, kwestia rozliczania podatku może być nieco bardziej skomplikowana. Z pomocą przyjść może Ci aplikacja do rozliczania podatku z Holandii Aangifte. To nowoczesne narzędzie pomoże w corocznym rozliczeniu zwrotu podatku z Holandii i uwzględni wszystkie ulgi, o jakie chciałbyś się ubiegać. W razie jakichkolwiek wątpliwości możesz skontaktować się z naszym doradcą podatkowym, który chętnie udzieli odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania.