Termin złożenia deklaracji podatkowej w Holandii 2025
autor: Maciej Wawrzyniak29 stycznia 2025
Złożyłeś już deklarację podatkową w Holandii? Jeśli nie to dowiedz się czy masz taki obowiązek i w jakim terminie należy złożyć zeznanie podatkowe w Holandii. Na wstępnie zaznaczamy, że słyszy się wiele opinii na temat tego, że w deklaracja podatkowa jest dobrowolna, a jest to błędna informacja. Poniżej podajemy źródło urzędowe i fakty.
Termin złożenia deklaracji - Aangiftebrief
Najważniejszą informacją jest fakt otrzymania tzw. aangiftebrief. Jest to pisemne wezwanie do złożenia deklaracji podatkowej. Rocznie urząd wysyła ponad 4 miliony takich wezwań do podatników, nawet tych, którzy nie byli zatrudnieni w roku podatkowym w Holandii. Otrzymując aangiftebrief wskazany jest termin złożenia deklaracji podatkowej. Najczęściej jest to lipiec kolejnego roku podatkowego.
Uwaga! Belastingdienst wysyła te pisma do podatników nie posiadających DIGID w formie papierowej. Dlatego jeśli podatnik nie posiada prawidłowo zarejestrowanego adresu w urzędzie to może oznaczać duże kłopoty. Urząd wysyłając takie wezwanie listem (niepoleconym) uznaje za doręczony. Dlatego warto zadbać o aktualizację danych adresowych w bazie urzędowej.
Zeznanie obowiązkowe czy dobrowolne?⏰
Na stronie Belastgindienst znajduje się wyraźna informacja na temat terminu złożenia deklaracji podatkowej. W roku 2025 roku jest to 1 lipca dla osób bez meldunku, a dla osób zameldowanych wypada 1 maja.
Termin ten w większości dotyczy rezydentów na terenie Holandii, czyli z meldunkiem od 01.01 do 31.12. Inaczej ma się sprawa w przypadku pracowników sezonowych czy osób z częściowym meldunkiem (np. M Biljet), którzy zobowiązani są złożyć deklarację podatkową w terminie do 5 lat. Urząd zobowiązuje podatnika do złożenia deklaracji podatkowej za 2024 rok, gdy:
- powstaje zobowiązanie podatkowe wyższe niż 52 EUR
- istnieje nadpłata podatkowa wyższa niż 17 EUR
Jaka jest kara za brak złożenia deklaracji podatkowej?💸
Urząd ma prawo do naliczenia kary za brak złożonej deklaracji w terminie, a także ponownie wezwać podatnika do złożenia deklaracji. Oprócz tego powstają odsetki, które po np. 4 latach mogą nas sporo kosztować, bo są to kwoty po kilkaset euro za rok podatkowy. Jeśli chodzi o kary, czyli tzw. Verzuimboete to kwoty zaczynają się od 385 EUR. To standardowa kwota, która może wzrosnąć do 5514 EUR. Tak! Pięć tysięcy EURO!
Powiesz, że to niemożliwe i są to bajki, aby "zastraszyć" podatnika i zmusić do złożenia deklaracji. W ubiegłym roku zgłosił się do nas Klient, który otrzymał najwyższą możliwą karę, czyli 5514 EUR za brak złożenia deklaracji pomimo dwóch wezwań. Nasze biuro próbowało ratować sytuację jednak urząd w żaden sposób się nie ugiął i nie zmniejszył kary. Obecnie toczy się sprawa w sądzie, gdzie Klient przedstawia swoje racje.
I po co te nerwy? Przecież złożenie deklaracji podatkowej to prosty i szybki proces, tym bardziej jeśli korzysta się z usług profesjonalistów czy mobilnych aplikacji. Jedno jest pewne- lepiej się śpi, gdy nie ma się na głowie zobowiązań wobec urzędów skarbowych.
Dlaczego Polacy nie składają zeznań w Holandii?👨🏻🔧
Złożenie deklaracji podatkowej to nie zawsze zwrot podatku. Polak, który podejmuje zatrudnienie w Holandii i innym kraju, nie spełniający warunku 90 % najczęściej ma niski zwrot lub musi dopłacać podatek w Holandii (i czasami też w Polsce). Dlatego, gdy podatnik spodziewa się dopłaty to rezygnuje ze złożenia deklaracji. Właśnie takie przypadki interesują urząd najbardziej i te osoby mogą spodziewać się pisemnych wezwań do rozliczeń podatkowych.
Jeśli jednak złożyłeś już deklarację podatkową w Holandii to nie masz czym się martwić. Pozostaje tylko czekać na decyzję podatkową 🙂