Rozszerzony zwrot podatku z Holandii
autor: Maciej Wawrzyniak19 listopada 2020
Zwrot podatku to określenie dobrze znane większości Polaków. Już od kilkudziesięciu lat musimy się bowiem co roku rozliczać z urzędem skarbowym. Szczęśliwcy mogą dzięki temu uzyskać zwrot podatku, w wysokości od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Nie inaczej wygląda to w holenderskim prawie podatkowym. Tam również funkcjonuje konieczność rozliczania się z urzędem skarbowym, czyli składania jaaropgave. Standardowy zwrot podatku z Holandii obejmuje nadpłacone zaliczki na podatek dochodowy. To wszystko, co zostało wpłacone ponad wyliczoną na koniec roku podatkowego kwotę, zostaje zwrócone podatnikowi. Okazuje się jednak, że to nie wszystko co można uzyskać. Kwota ta może być znacząco powiększona, dzięki skorzystaniu z ulg podatkowych.
Co to jest rozszerzony zwrot podatku z Holandii?
Pojęciem rozszerzonego zwrotu podatku z Holandii, określamy ulgi podatkowe, z których może skorzystać każdy, kto rozlicza swój podatek dochodowy w Holandii i tam pracuje. Poniżej przedstawiamy najważniejsze ulgi podatkowe, o których nie każdy wie, a które mogą przynieść dodatkowych kilkaset euro zwrotu.
Jakie ulgi składają się na rozszerzony zwrot podatku w Holandii?
Podstawowa ulga podatkowa – algemene heffingskorting
Jak w każdym kraju, tak i w Holandii istnieje powszechna ulga podatkowa o nazwie algemene heffingskorting. Maksymalna wysokość ulgi to ok. 2270 euro, a prawo do jej największej wartości mają osoby zarabiające najmniej. Ważne również jest to, jak długo w roku podatkowym przebywaliśmy w Holandii. Ulga jest bowiem liczona proporcjonalnie do czasu, w którym mieszkaliśmy w tym kraju.
Wspólne rozliczenie - verhooging van de heffingskorting
W Polsce podatnicy mogą rozliczać się wspólnie z małżonkiem. Ma to sens wtedy, kiedy jedna osoba zarabia dużo, a druga mało lub w ogóle nie pracuje. Dochód wówczas jest sumowany i dzielony na dwie osoby. Pozwala to skorzystać z przysługujących drugiej, mniej zarabiającej osobie zniżek i ulg. W Holandii wygląda to podobnie, z tą różnicą że podatnicy mogą się wspólnie rozliczać nie tylko z małżonkami, ale innymi osobami, z którymi razem mieszkają i utrzymują gospodarstwo domowe. Nie trzeba przy tym pozostawać w związku małżeńskim. W holenderskim prawie podatkowym ma to ładne określenie, jako „partner podatkowy”.
Aby móc uzyskać rozszerzony zwrot podatku dzięki uldze verhooging van de heffingskorting, należy spełnić kilka warunków.
- Jeżeli rozliczamy się z partnerem podatkowym, nie będącym współmałżonkiem, musimy być z nim w związku min. 6 miesięcy, a łączny dochód nie może być większy niż 6320 euro.
- Konieczne jest wspólne ponoszenie kosztów utrzymania gospodarstwa domowego, aby móc się wspólnie rozliczać. Dodatkowo, należy być zameldowanymi pod tym samym adresem minimum 6 miesięcy i mieć ukończone przynajmniej 18 lat. Tu również obowiązuje wspólne kryterium dochodowe, nie przekraczające 6320 euro.
Warto dodać dla przypomnienia, że z ulgi verhooging van de heffingskorting można skorzystać wraz z partnerem podatkowym, którym jest np. rodzeństwo spełniające w/w warunki.
Ulga od wysokości zarobków – arbeidskorting
Osoby pracujące i uzyskujące z tego tytułu zarobki, mogą korzystać z ulgi podatkowej o nazwie arbeidskorting. Jej maksymalna wysokość to ok 1500 euro, a przyznana wartość jest obliczana procentowo od wysokości zarobków.
To tylko jedne z wielu ulg podatkowych, z których korzystać mogą osoby pracujące w Holandii. Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że wcale nie trzeba być tam zameldowanym na stałe, aby mieć dostęp do tych samych przywilejów podatkowych, co Holendrzy. Jeśli w minionych latach pracowałeś w Holandii i jeszcze się nie rozliczyłeś z podatku, możemy Ci w tym pomóc. Nie tylko przygotujemy i złożymy za Ciebie rozliczenie, ale również będziemy monitorować Twoją sprawę, pośrednicząc w kontaktach z urzędem.

W branży podatków holenderskich od 15 lat. Rocznie certyfikuje ponad 20 000 deklaracji podatkowych do Belastingdienst. Posiada numer konsultanta podatkowego BECON i jest pomysłodawcą aplikacji aangifte24.com. Jego specjalizacją jest podatek dochodowy osób fizycznych z tytułu umowy o pracę. Prywatnie lubi pływać i zwiedzać górskie klimaty rowerem.