Rozliczenie podatku z Holandii – co potrzebne? Jakie dokumenty przygotować?
autor: Maciej Wawrzyniak17 czerwca 2021
Do pracy w Holandii każdego roku wyjeżdża spora liczba Polaków. Niektórzy wracają po kilku miesiącach, inni zaś w kraju tym zostają na nieco dłużej lub nawet na stałe. Jeśli byłeś legalnie zatrudniony w Holandii, prawdopodobnie musisz złożyć zeznanie podatkowe do urzędu. Aby to zrobić, powinieneś skompletować odpowiedni zestaw dokumentów, o których powiemy w dalszej części artykułu. Sprawdź, czego potrzebujesz do rozliczenia podatku z Holandii oraz zwrotu podatku z tego kraju.
Rozliczenie podatku z Holandii – dokumenty to podstawa
O tym, kto musi rozliczyć się z podatku w kraju tulipanów, pisaliśmy w artykule pt. czy rozliczenie podatku w Holandii jest obowiązkowe? W tym miejscu w skrócie możemy jednak dopowiedzieć tę kwestię – jeśli byłeś legalnie zatrudniony w Holandii, masz obowiązek złożenia deklaracji do urzędu. Do rozliczenia podatku niezbędne jest dostarczenie odpowiednich dokumentów potwierdzających zatrudnienie w tym kraju, a także osiągane dochody z tytułu pracy. Złożenie druków do Belastingdienst niesie ze sobą jednak pewne korzyści, o których zapewne wiesz – możliwość otrzymania zwrotu podatku z Holandii.
Zwrot podatku z Holandii – dokumenty
Przejdźmy do sedna, czyli co potrzebne jest do rozliczenia podatku z Holandii. Myśląc o złożeniu deklaracji podatkowej, będziesz musiał skompletować kilka obowiązkowych druków, w których zawarte są m.in. Twoje informacje osobowe czy wysokość osiąganych dochodów.
- Jaaropgave (potocznie nazywany Jarografem) – jest to holenderska karta podatkowa. Dokument ten jest zaświadczeniem o osiąganych dochodach w Holandii, a także zapłaconych składkach na poczet podatku dochodowego oraz ubezpieczenie. Druk ten zawiera również informacje o danych firmy, w której pracowałeś oraz informacje osobiste. Co ważne – jeśli pracowałeś w jednym roku więcej niż u jednego pracodawcy, do rozliczenia podatku z Holandii będziesz potrzebować karty podatkowej od każdego z nich.
- Salaris (odcinek z wypłaty) – dokument ten co prawda nie jest wymagany, ale przydaje się wtedy, gdy z jakiegoś powodu nie posiadasz Jarografu.
- Kopia PIT-36 (wraz z załącznikiem ZG) – jest to zaświadczenie o dochodach z polskiego Urzędu Skarbowego. Dokument ten potrzebny jest wtedy, gdy ubiegasz się o ulgi podatkowe.
- Dane o rachunku bankowym – od paru lat Belastingdiest przykłada dużą wagę do weryfikacji kont podatników, na które następnie przelewany jest zwrot podatku z Holandii. Dlatego też warto mieć przygotowany druk, w którym zawarte są informacje o Twoim rachunku. Dokument ten dodatkowo powinien być potwierdzony przez Twój banku.
- Kopia dowodu osobistego lub paszportu.
- Numer BSN.
- Potwierdzenie zameldowania i okres zatrudnienia w Holandii.
Rozliczanie się z podatku w Holandii z partnerem fiskalnym – co potrzeba?
Niektóre osoby decydują się na wspólne rozliczanie podatku z Holandii. Dzieje się to ze względów finansowych – rozwiązanie to często jest korzystniejsze niż w przypadku samodzielnego złożenia zeznania podatkowego. Planujesz rozliczyć się z partnerem fiskalnym? Jeśli tak to będziesz potrzebować takich dokumentów jak:
- kopię dowodów osobistych,
- Jaaropgave,
- zaświadczenie o dochodach Twoich i partnera w Polsce,
- decyzje o nadaniu numeru BSNdla partnera,
- zaświadczenie o wspólnym meldunku,
- dane o koncie bankowym obu osób.
Jeśli Twój partner nie ma nadanego numeru BSN możesz potrzebować również oryginalnych odpisów Waszych paszportów, które są dodatkowo poświadczone przez notariusza oraz akty małżeństwa/urodzenia.
Masz problem ze skompletowaniem dokumentów potrzebnych do rozliczenia podatku z Holandii? Skorzystaj z naszej niezawodnej aplikacji Aangifte24, w której otrzymasz fachową pomoc doradców o każdej porze. Korzystając z niej, możesz również w łatwy sposób obliczyć swój zwrot podatku. Zapraszamy do przetestowania. Aangifte24 – bezpieczne i łatwe rozliczenie podatku z Holandii.

W branży podatków holenderskich od 15 lat. Rocznie certyfikuje ponad 20 000 deklaracji podatkowych do Belastingdienst. Posiada numer konsultanta podatkowego BECON i jest pomysłodawcą aplikacji aangifte24.com. Jego specjalizacją jest podatek dochodowy osób fizycznych z tytułu umowy o pracę. Prywatnie lubi pływać i zwiedzać górskie klimaty rowerem.