Rozliczenie podatku z Holandii bez meldunku

autor: Maciej Wawrzyniak25 czerwca 2021
Rozliczenie podatku z Holandii bez meldunku

 

Osoby, które podejmowały pracę w Holandii, ale nie miały tam meldunku, często zastanawiają się, czy rozliczenie podatku z Holandii w takim razie jest konieczne. A jeśli tak, to jak to wygląda? W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie najważniejsze pytania dotyczące rozliczania podatku z Holandii dla osób niezameldowanych – zapraszamy.

Rozliczenie podatku w Holandii bez meldunku – czy jest obowiązkowe?

“Rozliczenie podatku z Holandii a brak meldunku” – to jedno z pytań, które często wpisywane są w wyszukiwarkę internetową. Na samym początku warto odpowiedzieć sobie na najważniejszą kwestię: to, czy masz meldunek w tym kraju, czy nie, nie ma żadnego znaczenia w kontekście rozliczenia podatku. Jeśli podejmowałeś legalną pracę w Holandii, jesteś zobowiązany do złożenia deklaracji podatkowej. Bez względu na to, ile trwało zatrudnienie oraz jaki dochód osiągnąłeś – musisz dostarczyć zeznanie do Belastingdienst.

Rozliczanie podatku z Holandii dla osób niezameldowanych – jak wygląda?

Jak rozliczyć się bez meldunku w Holandii? Musisz wiedzieć, że wygląda to nieco inaczej niż w przypadku podatników, którzy są zameldowani w kraju tulipanów.

Jeśli osiągałeś dochód w Holandii, ale nie byłeś zameldowany przez cały rok (bądź w ogóle) w tym kraju, z podatku musisz rozliczyć się nie tylko w kraju tulipanów, ale również w Polsce – nawet w przypadku, gdy Twój polski dochód wyniósł 0 zł.

W takim wypadku powinieneś pomyśleć o tzw. rozliczeniu zerowym, które złożysz w polskim Urzędzie Skarbowym. Zrobić to możesz za pomocą PIT-36 (wraz z załącznikiem ZG). Co ważne – pamiętaj, aby mieć ze sobą holenderską kartę podatkową Jaaropgaaf.

Od Urzędu Skarbowego powinieneś otrzymać zaświadczenie UE/WE, w którym zawarte są informacje o uzyskanych dochodach z innych krajów. Ten druk z kolei składasz w Belastingdienst. Podobnie jak w przypadku polskiej skarbówki – do rozliczenia się z holenderskim urzędem potrzebny będzie Ci również Jaaropgaaf.

Rozliczenie podatkowe z Holandii bez meldunku a ulgi podatkowe

Dzięki zaświadczeniu UE/WE pod pewnym warunkiem możesz rozliczyć się jako rezydent zagraniczny, któremu mogą przysługiwać takie same ulgi podatkowe, jak rezydentom holenderskim. Takie rozliczenie jest opłacalne – ulgi bowiem podnoszą wysokość zwrotu podatku z Holandii, dlatego też warto dowiedzieć się więcej o wyżej wspomnianym warunku, który trzeba spełnić. Kiedy Belastingdienst uzna, że jesteś rezydentem? W przypadku, gdy co najmniej 90% osiąganych dochodów pochodzi z Holandii. Posiadając takie zaświadczenie, a także spełniając ten wymóg, możesz liczyć o zwrot podatku wyższy nawet o kilkaset euro.

Jaki jest termin składania deklaracji dla niezameldowanych w Holandii?

Nie byłeś/nie jesteś zameldowany w Holandii, ale ubiegasz się o zwrot podatku z tego kraju? W takim razie musisz pamiętać o tym, aby nie spóźnić się z dostarczeniem deklaracji do Belastingdienst. W holenderskim systemie podatkowym są jasno określone terminy, których należy się trzymać, aby nie narazić się na kary finansowe lub w skrajnych przypadkach na rozprawę w sądzie, co będzie wiązało się z jeszcze surowszymi grzywnami.

Musisz wiedzieć, że osoby niezameldowane w Holandii mają inne terminy składania zeznań, aniżeli ci, którzy ten meldunek posiadają. Do kiedy musisz dostarczyć dokumenty? Jeśli jesteś niezameldowany w Holandii, zeznanie powinieneś dostarczyć najpóźniej do 1 lipca.