Rodzinne w Holandii - zasiłek rodzinny w Holandii dla polaków
autor: Maciej Wawrzyniak14 listopada 2022
W Holandii można liczyć nie tylko na korzystne stawki wynagrodzenia, ale również na wiele cennych dodatków. Jednym z nich jest na przykład Kinderbijslag, czyli rodzinne w Holandii dla Polaków. Kto może liczyć na zasiłki rodzinne w Holandii? Ile wynosi dodatek na dziecko? Kiedy jest wypłacany i jakie dokumenty są potrzebne, aby je uzyskać? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszelkie pytania i wątpliwości dotyczące tego świadczenia.
Rodzinne w Holandii — kto może otrzymać?
Rodzinne w Holandii (Kinderbijslag) przyznawane jest osobom pracującym w tym państwie i posiadającym dzieci. Zasiłek ten otrzymać mogą zarówno obywatele tego kraju, jak również Polacy podejmujący legalne zatrudnienie w Holandii. Czemu ma służyć rodzinne w Holandii dla Polaków?
Celem tego holenderskiego świadczenia rodzinnego jest pomoc finansowa w wychowywaniu dzieci — to znaczy pokrycie części związanych z tym kosztów. Mowa tutaj na przykład o kupowaniu ubrań, książek do nauki, zapewnieniu dzieciom wypoczynku czy dodatkowych zajęć pozalekcyjnych. Dodatek ten jest bardzo dużą pomocą dla rodziców i opiekunów w codziennym życiu.
Najważniejszą kwestią, o jakiej należy pamiętać w przypadku chęci ubiegania się o Kinderbijslag (dodatek rodzinny w Holandii) jest fakt, że otrzymać go mogą nie tylko rodzice biologiczni, ale także:
- opiekunowie prawni dzieci adoptowanych,
- rodziny zastępcze,
- opiekunowie i rodzice pasierbów oraz innych dzieci, które wychowywane są jak własne.
Ile wynosi zasiłek rodzinny w Holandii w 2023 roku?
Instytucją odpowiedzialną za przyznawanie i wypłatę rodzinnego w Holandii dla Polaków jest SVB. Jej pełna nazwa brzmi Sociale Verzekeringsbank. To ona odpowiada za gromadzenie i rozpatrywanie wszystkich holenderskich ubezpieczeń społecznych. Na kwoty jakiego rzędu można liczyć dzięki zasiłkowi rodzinnemu w Holandii?
- Dzieci do 5 lat — 269,76 euro.
- Dzieci od 6 do 11 lat — 327,56 euro.
- Dzieci od 12 do 18 lat — 385,37 euro.
Należy zaznaczyć, że wyżej wymienione kwoty są przyznawane za kwartał, a nie za miesiąc. Jak widać kwoty renty rodzinnej w Holandii są zróżnicowane za względu na wiek dziecka. Pieniądze — jak już wyżej wspomniano — wypłacane są kwartalnie na każde dziecko, które osoba wnioskująca o zasiłek rodzinny posiada na utrzymaniu.
Zasiłek rodzinny Holandia — jakie dokumenty?
Zastanawiasz się czy masz szansę otrzymać ten rodzaj renty rodzinnej w Holandii? Do możliwości ubiegania się o zasiłek dla rodzin w Holandii będą Ci potrzebne różnego rodzaju dokumenty. Tak samo jak do uzyskania każdego innego zasiłku w tym kraju, także tutaj należy dokładnie udokumentować prawo do jego otrzymania. Poniżej przedstawiamy Ci listę niezbędnych dokumentów do otrzymania zasiłku rodzinnego w Holandii.
- Dokument potwierdzający, że Twoje miejsce zamieszkania lub miejsce pracy znajduje się w Holandii.
- Dokument potwierdzający odprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne — ten druk jest konieczny w przypadku chęci otrzymania dodatku do zasiłku rodzinnego w Holandii.
Istotne jest również to, aby dziecko osoby wnioskującej o dodatek do rodzinnego w Holandii pozostawało na jej utrzymaniu.
Zasiłek rodzinny w Holandii – dokumenty, które również mogą się przydać
Powyżej przedstawione dokumenty do otrzymania zasiłku rodzinnego w Holandii to nie jedyne druki, jakie należy złożyć w urzędzie. Każdy z poniżej wymienionych dokumentów pozwala holenderskiemu urzędowi skarbowemu na szybsze podjęcie decyzji dotyczącej wysokości zasiłku rodzinnego w Holandii. Zobacz pełną listę dokumentów potrzebnych przy ubieganiu się o rodzinne w Holandii, które prawdopodobnie trzeba będzie dostarczyć do urzędu.
- Potwierdzenia przelewów wysyłanych z Holandii na konto opiekuna dziecka w Polsce — mogą to być wyciągi z konta, drukowane potwierdzenia, dowody wpłaty. Przedstawienie takich dokumentów jest wymagane od wszystkich obcokrajowców, którzy przyjechali do Holandii do pracy i występują o zasiłek rodzinny. Potwierdzenia te mają zapobiegać sytuacjom, w których holenderski zasiłek rodzinny Kinderbijslag będzie przeznaczany na potrzeby osobiste i wydatki konsumpcyjne wnioskodawcy, a nie jako codzienna pomoc dla jego dzieci.
- Numer SOFI osoby wnioskującej – jest to odpowiednik polskiego numeru NIP, czyli numeru identyfikacji podatkowej.
- Adres zamieszkania – mowa tutaj o adresie wnioskodawcy, jego partnera mieszkającego w Polsce oraz dzieci, które z nim mieszkają.
- Adres pracodawcy SVB w Holandii będzie potrzebował również poznać adres Twojego holenderskiego pracodawcy, a także przedział czasowy, w jakim byłeś u niego zatrudniony.
- Informacja z Ośrodków Pomocy Społecznej w Polsce – to bardzo ważny dokument; holenderskie SVB warunkuje przyznanie Kinderbijslag tym, czy w Polsce pobierane są inne świadczenia pieniężne na dzieci. Jednym z takich dodatków może być na przykład 500+. Jeżeli SVB potwierdzi, że wnioskujący o zasiłek rodzinny w Holandii pobiera inny rodzaj pomocy finansowej, może nie przyznać zasiłku rodzinnego w Holandii. Dzieje się tak, ponieważ kwota zasiłków otrzymywanych w Polsce jest znacznie wyższa niż holenderski Kinderbijslag.
- Zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu – dotyczy osoby wnioskującej o Kinderbijslag oraz dzieci, na które ma zostać ono wypłacone.
- Zaświadczenie o zatrudnieniu – wystawia je holenderski pracodawca.
- Zaświadczenie o nauce dziecka – zasiłki rodzinne w Holandii wypłacane są na dzieci uczące się (dziecko nie mogą mieć więcej niż 18 lat).
- Inne dokumenty – na przykład akt urodzenia czy ślubu.
Oczywiście najważniejszym dokumentem, który pozwoli Ci otrzymać zasiłek rodzinny w Holandii jest odpowiednio uzupełniony wniosek. Należy go wypełnić samodzielnie lub powierzyć to zadanie doradcy podatkowemu. Jego pomoc może być nieoceniona, ponieważ pozwoli uniknąć wielu pomyłek i błędów niepotrzebnie wydłużających czas rozpatrywania przez holenderski urząd wniosku o Kinderbijslag.
Rodzinne na dziecko w Holandii — inny adres zameldowania
W przypadku załatwiania wszystkich formalności związanych z rodzinnym w Holandii może się zdarzyć taka sytuacja, że rodzic lub prawny opiekun dziecka będą mieć różny adres zameldowania. Co należy wówczas zrobić?
Holenderski SVB wychodzi z założenia, że do otrzymania odpowiedniej wysokości rodzinnego w Holandii (Kinderbijslag) konieczne jest zamieszkiwanie pod tym samym adresem. Holenderscy urzędnicy rozumieją jednak to, że z różnych powodów adresy te mogą być inne.
Gdy adres zameldowania dziecka i osoby wnioskującej o rodzinne w Holandii jest różny, to na wnioskującym spoczywa obowiązek udowodnienia, że cała wypłacona wysokość zasiłku rodzinnego w Holandii są przekazywane na dziecko. Aby to udowodnić, można przedstawić takie druki, jak na przykład potwierdzenia przelewu, pokwitowania odbioru gotówki lub imienne faktury za zakup rzeczy dla dziecka.
Dodatki rodzinne w Holandii — warto wiedzieć
Aby móc wnioskować o zasiłek rodzinny w Holandii dla Polaków należy – w pierwszej i najważniejszej kolejności – wykonywać pracę na terenie tego kraju w oparciu o umowę. Dodatkowym warunkiem otrzymania holenderskiego świadczenia rodzinnego Kinderbijslag jest regularne opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne. Oczywistym jest również to, że osoba wnioskująca o Kinderbijslag musi mieszkać w Holandii.
Rodzinne w Holandii – terminy wypłat
Pomimo tego, że zasiłek rodzinny w Holandii (Kinderbijslag) jest wypłacany na bieżąco, z chwilą wnioskowania można otrzymać jego wyrównanie do jednego roku wstecz. W tym wypadku decydująca będzie data złożenia wniosku o świadczenia rodzinne w Holandii. Ta reguła po raz kolejny dowodzi, że w kwestii wnioskowania o zasiłek rodzinny w Holandii warto zaufać wykwalifikowanym i doświadczonym doradcom, których bezcenna wiedza znacznie ułatwi cały proces otrzymania wyższych świadczeń rodzinnych w Holandii.
Rodzinne w Holandii a 500 plus
Osoby pracujące za granicą w dalszym ciągu mają prawo do pobierania świadczenia 500 plus w Polsce. Przysługuje ono każdemu obywatelowi, dlatego miejsce zamieszkania nie ma tu większego znaczenia. Komplikacje pojawiają się jednak w przypadku, gdy możemy skorzystać także z podobnego zasiłku w innym kraju. Tutaj w grę wchodzą przepisy Uni Europejskiej które stanowią, że można pobierać tylko jedno świadczenie rodzinne – oznacza to, że będziemy musieli wybrać pomiędzy należnym w Polsce 500 plus a wypłacanym na terenie Holandii Kinderbijslag.
Która zapomoga będzie bardziej opłacalna? Zależy to od indywidualnej sytuacji podatnika – świadczenie wychowawcze 500 plus jest zawsze stałe, natomiast kwota zasiłku rodzinnego w Holandii uzależniona jest od dochodów. Nawet jeżeli zdecydujesz się na zasiłek w Polsce, to musisz pamiętać, że nie wciąż masz prawo do Kinderbijslag – ma to znaczenie, ponieważ na tej podstawie można ubiegać się między innymi o Kindgebonden Budget.
Kindgebonden Budget
Kindgebonden Budget to dodatek do rodzinnego z Holandii, wypłacany przez holenderski urząd skarbowy – Belastingdienst. Jego wysokość zależy od wieku dziecka oraz osiąganych dochodów i zostanie przyznana automatycznie, jeśli spełniać będziesz odpowiednie warunki. Powiadomienie w postaci pisma z urzędu powinno przyjść w ciągu 8 tygodni od narodzin dziecka. Aby, otrzymać dodatek musisz posiadać prawo do zasiłku rodzinnego, a Twoje dochody, wraz z partnerem, nie mogą być zbyt wysokie. Wypłacany jest do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.
Ile wynosi dodatek do rodzinnego w Holandii?
Obliczeń możesz dokonać na stronie Belastingdienst, korzystając z udostępnionego kalkulatora. Na wysokość Kindgebonden Budget wpływ będzie miało wiele czynników takich jak:
- wiek dziecka – jest wyższy na dzieci w wieku 12 - 18,
- ilość dzieci,
- dochody rodziców – im niższe, tym wyższy będzie dodatek.
Aby otrzymać Kingeboten Budget, nie tylko nie możemy przekroczyć wyznaczonej przez urząd kwoty dochodów, ale także nie możemy posiadać zbyt wysokiego kapitału – w 2022 roku limit wynosi 120.020 euro, a w przypadku partnerów 151.767 euro.
Zasiłki rodzinne w Holandii — o tym pamiętaj
Należy pamiętać o tym, że zasiłek rodzinny w Holandii nie jest przyznawany na stałe. Zawsze wtedy, gdy zmianie ulegnie sytuacja rodzinna wnioskującego, należy zgłosić ten fakt do holenderskiego SVB. Mowa tutaj szczególnie o takich sytuacjach, które mogą wpłynąć na nieuznanie wniosku o zasiłek rodzinny w Holandii i odmowę wypłaty odpowiedniej kwoty pieniężnej. Będzie to na przykład przyznanie równoległego świadczenia finansowego w Polsce, zakończenie przez dziecko nauki lub zmiana sytuacji rodzinnej małżonków czy opiekunów. Za niezgłoszenie takiego faktu grozi kara pieniężna w wysokości przekraczającej dwa tysiące euro.
Zasiłek rodzinny w Holandii — otrzymaj go z naszą pomocą
Chcesz otrzymać zasiłek rodzinny w Holandii? Jeśli legalnie pracujesz w tym kraju i masz dzieci, to jak najbardziej możesz się o niego ubiegać. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci na każdym etapie wnioskowania o rodzinny zasiłek holenderski.
Nie musisz samodzielnie wypełniać żadnych formularzy, druków oraz wniosków. Wszystkim zajmiemy się za Ciebie. W branży doradztwa podatkowego dla osób pracujących za granicą działamy już od wielu lat. Naszą specjalizacją się podatki i zasiłki w Holandii. Tysiącom osób w całym kraju pomogliśmy otrzymać zwrot podatku z Holandii, jak również zasiłek rodzinny Kinderbijslag.
Skorzystaj z naszych usług – możesz być pewien, że z nami otrzymasz dodatkowe pieniądze potrzebne do wychowania Twoich dzieci, które z pewnością będą dla Ciebie dużą pomocą na co dzień. Dzięki naszej aplikacji bez problemu złożysz rozliczenie podatku z Holandii i zdobędziesz dodatkowe środki na wychowanie dziecka w postaci wysokiego zwrotu – zapraszamy!

W branży podatków holenderskich od 15 lat. Rocznie certyfikuje ponad 20 000 deklaracji podatkowych do Belastingdienst. Posiada numer konsultanta podatkowego BECON i jest pomysłodawcą aplikacji aangifte24.com. Jego specjalizacją jest podatek dochodowy osób fizycznych z tytułu umowy o pracę. Prywatnie lubi pływać i zwiedzać górskie klimaty rowerem.