Holandia słynie z bardzo dobrze rozbudowanego systemu pomocy socjalnej dla pracowników. Pracując w Holandii, można liczyć nie tylko na korzystne stawki wynagrodzenia, ale również na wiele cennych dodatków. Jednym z nich jest słynne Kinderbijslag, czyli rodzinne. Kto może liczyć na rodzinne w Holandii i jak otrzymać Kinderbijslag?

Kto będzie mógł otrzymać rodzinne w Holandii?

Holenderski zasiłek rodzinny, Kinderbijslag, przyznawany jest osobom pracującym w Holandii i posiadającym dzieci. Mogą to być zarówno obywatele tego kraju, jak również Polacy podejmujący legalne zatrudnienie w Holandii. Czemu ma służyć Kinderbijslag? Jest to przede wszystkim zasiłek, mający pomóc w wychowywaniu dzieci, jak również częściowym pokrywaniu związanych z tym kosztów – zakupu ubrań, książek do nauki, zapewnienia wypoczynku czy dodatkowych zajęć. To co bardzo ważne na temat Kinderbijslag, to fakt że mogą go otrzymać nie tylko rodzice, ale również opiekunowie prawni dzieci adoptowanych, dzieci dla których jest się rodziną zastępczą, jak również opiekunowie i rodzice pasierbów oraz innych dzieci, które wychowywane są jak własne.

Co jest potrzebne, aby otrzymać Kinderbijslag – rodzinne w Holandii?

Zastanawiasz się czy masz szansę na Kinderbijslag w Holandii? Tak samo jak do uzyskania każdego innego zasiłku w tym kraju, należy dokładnie udokumentować prawo do jego otrzymania. W przypadku Kinderbijslag są to następujące dokumenty.

  • Dokument potwierdzający że miejsce zamieszkania lub miejsce pracy znajduje się w Holandii,
  • Dokument potwierdzający opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne – to konieczne,
  • Dziecko musi pozostawać na utrzymaniu osoby, która wnioskuje o rodzinne w Holandii.

Wniosek o rodzinne w Holandii, a inny adres zameldowania dziecka i rodzica/opiekuna

W wielu przypadkach może się zdarzyć tak, że rodzic lub opiekun dziecka będą mieć różny adres zameldowania. Co wtedy? Z założenia, aby otrzymać Kinderbijslag konieczne jest zamieszkiwanie pod tym samym adresem. Holenderskie urzędy rozumieją jednak to, że z różnych powodów adresy te mogą być inne. Co w takim przypadku? Na osobie wnioskującej o rodzinne w Holandii spoczywa obowiązek udowodnienia, że środki te są przekazywane na dziecko. Mogą to być potwierdzenia przelewu, pokwitowania odbioru gotówki lub imienne faktury za zakup rzeczy dla dziecka.

Ile wynosi rodzinne w Holandii i kto je przyznaje?

Instytucja odpowiedzialna za przyznawanie i wypłatę Kinderbijslag w Holandii to SVB. Jej pełna nazwa brzmi Sociale Verzekeringsbank. To ona odpowiada za wszelkie holenderskie ubezpieczenia społeczne. Wnioskując o holenderski zasiłek rodzinny, powinieneś wiedzieć że jest on przyznawany kwartalnie. Na jakiego rzędu kwoty można liczyć dzięki Kinderbijslag?

  • dzieci do 6 lat – 221,49 euro,
  • dzieci od 6 do 12 lat – 268,95 euro
  • dzieci od 12 do 18 lat – 316,41 euro.

Należy zaznaczyć że wyżej wymienione kwoty to kwoty za cały kwartał, a nie za miesiąc.

Otrzymaj zasiłek rodzinny w Holandii razem z nami

Jeżeli i Ty chcesz otrzymać zasiłek rodzinny w Holandii, masz dzieci i pracujesz legalnie w tym kraju, nic bardziej prostego. Nie musisz samodzielnie wypełniać żadnych formularzy, druków oraz wniosków. Wszystkim zajmiemy się za Ciebie. Działamy od wielu lat w branży doradztwa podatkowego dla osób pracujących za granicą. Naszą specjalizacją się podatki i zasiłki w Holandii. Dotychczas pomogliśmy już tysiącom osób w całym kraju otrzymać zwrot podatku z Holandii, jak również uzyskać dla nich Kinderbijslag – zasiłek rodzinny. Skorzystaj z naszych usług, a również możesz otrzymać dodatkowe pieniądze na swoje dzieci, które na pewno ułatwią Ci ich wychowywanie.