Rejestracja konta w Belastingdienst — poradnik

autor: Maciej Wawrzyniak24 stycznia 2021
Zmiany podatkowe w Holandii w 2021 roku

Jako podatnik pracujący w Holandii zobowiązany jesteś do zgłoszenia swojego konta bankowego do urzędu skarbowego, aby mieć możliwość otrzymania zwrotu nadpłaconego podatku dochodowego z tego kraju. W niniejszym artykule przeprowadzimy Cię przez całą procedurę rejestracji konta w holenderskim Belastingdienst.

 

Rozliczenie podatku z Holandii — rejestracja konta bankowego w Belastingdienst

Jeszcze do niedawna w przypadku rozliczania podatku z Holandii wystarczyło uzupełnić druk i podać w nim numer dowolnego konta bankowego. Obecnie, zgodnie z nowymi przepisami dotyczącymi wdrożenia dodatkowej procedury przy weryfikacji kont podatników, holenderski urząd skarbowy Belastingdienst może przelać zwrot nadpłaconego podatku z Holandii na autentyczne konto bankowe podatnika tylko w określonych przypadkach. Jakich?

  1. Jako podatnik jesteś właścicielem lub współwłaścicielem konta.
  2. Twoje konto jest aktywne.
  3. Twoje konto można potwierdzić dodatkowym zaświadczeniem, którego ważność nie jest starsze niż dwa miesiące.
  4. Twoją tożsamość można potwierdzić czytelną kopią ważnego dowodu osobistego.

Powyższe cztery warunki są konieczne do tego, aby móc zarejestrować rachunek bankowy do wypłat w Holandii. Jeżeli spełniasz wszystkie te warunki i dodatkowo masz ważne dokumenty potwierdzające Twoją tożsamość, to do rejestracji konta w Belastingdienst będziesz musiał wypełnić odpowiedni druk lub wysłać do urzędu pismo z prośbą o rejestrację konta. Co ważne, druk musi być wypełniony czytelnie i drukowanymi literami.

Rejestracja konta w Belastingdienst — co załączyć do listu

Jeśli zdecydujesz się na rejestrację konta poprzez wysłanie listu do urzędu skarbowego w Holandii, to do poprawnie wypełnionego wniosku musisz załączyć następujące dokumenty:

  • czytelną kopię dowodu osobistego lub paszportu (najlepiej w kolorze);
  • zaświadczenie z banku, na którym widoczne jest Twoje imię i nazwisko, nazwa banku i numer konta;
  • opcjonalnie: kopię decyzji podatkowej (Aanslag).

Pismo wraz ze wszystkimi załącznikami wysyłasz listem priorytetowym na następujący adres:

Belastingdienst  Centrale Administratie

Postbus 9055

7300 GT Apeldoorn

Holandia

Czas oczekiwania na rejestrację konta za pośrednictwem Belastingdienst  w Holandii to około dwudziestu dni roboczych.

Rejestracja konta bankowego w Holandii — dlaczego jest tak ważna

Rejestracja konta w Belastingdienst jest konieczna w dwóch przypadkach:

  • jeśli rozliczasz podatek z Holandii po raz pierwszy i urząd skarbowy nie ma numeru Twojego konta,
  • gdy numer Twojego konta znajdujący się w systemie jest nieaktualny.

Belastingdienst bardzo poważnie podchodzi do tematu aktualizacji numerów kont podatników, dlatego nie należy zwlekać z tą procedurą i wykonać ją najszybciej, jak to tylko możliwe. W przeciwnym razie czas oczekiwania na zwrot pieniędzy z nadpłaconego podatku w Holandii znacznie się wydłuży lub, co gorsza, pieniądze zostaną przelane na nieaktualne konto bankowe.

Rejestracja konta Holandia — skorzystaj z pomocy specjalistów

Rejestracja konta w Belastingdienst może sprawiać duże trudności Polakom pracującym w Holandii. Sama procedura nie jest skomplikowana, jednak wymaga dobrego przygotowania się. Jeśli czujesz, że nie poradzisz sobie z formalnościami związanymi z rejestracją konta bankowego w Holandii, nasi doradcy tylko czekają, aż poprosisz ich o pomoc. Otrzymasz od nich potrzebne wsparcie i zapewnienie, że zwrot podatku z Holandii trafi do Ciebie w określonym terminie.

Z naszej strony proponujemy Ci rozliczanie się z holenderskim urzędem skarbowym przez aplikację Aangifte. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, to w ciągu kilku dni otrzymasz pismo z urzędu w Holandii dotyczące zgody na pobranie danych w formie elektronicznej (to usługa zwana Servicebericht Aanslag umożliwiająca pobranie decyzji w formie online). Przekonaj się, jak proste, szybkie i bezpieczne jest rozliczanie podatku z Holandii z naszą aplikacją Aangifte.