...

Przedawnienie Belastingdienst – co grozi za niezłożenie zeznania podatkowego w Holandii?

autor: Maciej Wawrzyniak29 września 2021
Przedawnienie Belastingdienst – co grozi za niezłożenie zeznania podatkowego w Holandii?

 

Jeżeli podejmowałeś pracę w Holandii, zdajesz sobie zapewne sprawę, że tamtejszy urząd skarbowy wymaga złożenia rocznego zeznania podatkowego od wszystkich osób uzyskujących dochody na terenie tego kraju. W sytuacji legalnego zatrudnienia pracodawca odprowadza składki na podatek, o których zwrot masz prawo się starać. Ile czasu masz na złożenie zeznania? Po jakim czasie możesz wnioskować o zwrot podatku? Czy za spóźnienie się ze złożeniem zeznania w terminie  grożą kary finansowe? Jeżeli nurtują cię powyższe kwestie, zapraszamy do naszego wpisu.

Czy rozliczenie podatku z Holandii może się przedawnić?

Zgodnie z obowiązującym prawem, w Holandii można dokonać rozliczenia do 5 lat wstecz. Wraz z upływem tego czasu lata podatkowe przedawniają się. Jeżeli do tej pory jeszcze tego nie zrobiłeś, stracisz szansę na zwrot podatku z Holandii z tytułu nadpłaty zaliczek.

W przypadku, jeżeli posiadasz dług w Urzędzie podatkowym, musisz liczyć się z tym, że Belastingdienst upomni się o należne pieniądze i są małe szanse, że sprawa ulegnie przedawnieniu. Przed upływem tego czasu Belastingdienst w każdym momencie ma prawo wezwać podatnika do zapłaty należności lub do złożenia rozliczenia.

Co może się stać, gdy nie złożysz rozliczenia podatkowego z Holandii?

Jeśli nie dotrzymasz obowiązku względem urzędu skarbowego i nie złożysz deklaracji podatkowej, otrzymasz Herinnering aangifte, czyli przypomnienie o konieczności rozliczenia wraz z informacjami o konsekwencjach.

Kolejnym krokiem, jaki wykona Holenderski Urząd Skarbowy, będzie wysłanie pisma o nazwie Aanmaning aangifte, w którym ponownie upomni się o rozliczenie dochodów z Holandii i poinformuje podatnika o karach wynoszących od 369 do nawet 5278 euro.

Zlekceważenie powyższych zawiadomień zmusi niestety Belastingdienst do ostatecznego kroku – Aanslag verzuimboete to rozliczenie wykonane przez urząd wraz z informacją o nałożeniu odpowiednio wysokiej kary. Verzuimboete to kara, która może zostać nałożona ze względu na za: całkowity brak złożenia wymaganych dokumentów, nieterminowe rozliczenie, błędne lub niekompletne rozliczenie podatkowe.

Jakie kary może nałożyć urząd skarbowy?

Jeżeli zalegasz z jakimikolwiek dopłatami, które wynikają z rozliczenia z Holenderskim Urzędem Skarbowym, możesz spodziewać się, że otrzymasz Aanmaning – czyli przypomnienie wzywające do zapłaty. Po otrzymaniu takiego pisma pełną kwotę należy wpłacić do 14 dni od dnia wystawienia zawiadomienia. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami: w przypadku należności niższej niż 454 euro dopłacić będziemy musieli dodatkowe 7€, jeżeli będzie to więcej niż 454 euro, Belastingdienst zażąda za wysłanie powiadomienia 15€.

Jeżeli nie uregulujesz należności w terminie wyznaczonym w Aanmaning, zostanie wysłany nakaz zapłaty z Belastingdienst. Osoby powiadomione o tym fakcie pocztą lub przez komornika mają jedynie 2 dni na zapłatę długu wobec skarbówki. W sytuacji doręczenia tytułu egzekucyjnego koszt poniesiony zależy od kwoty zobowiązania:

  • dług do 90 euro – dodatkowo 39 euro,
  • długu od 90 euro – dodatkowo 39 euro za pierwsze 45 euro długu i dodatkowo 3 euro za każde kolejne 45.

Maksymalny koszt poniesiony z tego tytułu może wynieść 11.473 euro.

Kiedy trzeba złożyć zeznanie podatkowe w Holandii?

Jak widać, nie opłaca się specjalnie zwlekać i warto uregulować wszystkie formalności względem urzędu w odpowiednim terminie. Jeśli podejmowałeś legalną pracę w Holandii, jesteś zobowiązany do złożenia deklaracji podatkowej do 1 lipca następującego po danym roku podatkowym.

W przypadku braku meldunku w Holandii musisz rozliczyć się z Belastingdienst kiedy:

  • otrzymałeś pismo Aangiftebrief – oznacza to, że Holenderski Urząd Skarbowy wskazał cię jako osobę zobowiązaną do złożenia rocznego zeznania podatkowego wyznaczonym terminie niezależnie czy przysługuje Ci zwrot podatku z Holandii, czy też czeka Cię dopłata – zlekceważenie wezwania wiąże się z karą finansową mogącą sięgać nawet 984 euro,
  • należy Ci się zwrot podatku dochodowego z Holandii w kwocie powyżej 16 euro,
  • musisz dopłacić do podatku dochodowego 51 EURO lub więcej.

Jak możesz rozliczyć się z podatku z  Holandii?

Aby mieć pewność, że nie czekają nas żadne niemiłe niespodzianki z Holenderskiego Urzędu skarbowego, należy bardzo poważnie podejść do rozliczenia dochodów z Holandii.  Na szczęście możesz skorzystać z pomocy specjalistów – skontaktuj się z nami i skorzystaj z nowoczesnej aplikacji do rozliczania podatku z Holandii. Korzystając z Aangifte, załatwisz wszystkie formalności bez wychodzenia z domu – całkowicie online. Możesz również otrzymać pomoc od dedykowanego doradcy. Ciesz się wysokim zwrotem podatku już dziś – zapraszamy do kontaktu.