Progi podatkowe w Holandii w 2024 roku – ile zapłacimy podatku?

autor: Maciej Wawrzyniak22 lutego 2024
Progi podatkowe w Holandii w 2022 roku

 

Dla osób wybierających kraj do zarabiania pieniędzy ważnym czynnikiem powinno być wysokość płaconych tam podatków. Patrząc pod tym względem, na pierwszy rzut oka Holandia nie wydaje się być kiepskim wyborem, ponieważ występują tu jedne z najwyższych opłat w całej Europie. Nie oznacza to od razu, że nie można zarobić tutaj dobrych pieniędzy – wpływa na to wiele różnych czynników. W dzisiejszym wpisie przedstawimy progi podatkowe, jakie obowiązują w Holandii i jaki wpływ będą one miały na zarobki.

Holandia – progi podatkowe w 2024 roku

Tak jak w przypadku większości krajów w Europie, również w Holandii każdy pracownik ma obowiązek płacenia składek na podatek dochodowy. Pobierany jest on przez pracodawcę każdego miesiąca od naszego wynagrodzenia. Jego wysokość uzależniona jest od wysokości naszego dochodu i progu podatkowego, do jakiego zostaniemy przypisani.

System podatkowy w Holandii różni się od tego, co znamy w Polsce, obecnie jednak tak jak i w naszym kraju obowiązują tu 2 stawki podatkowe. Są one jednak znacznie wyższe niż u nas, jednak przewidzianych jest sporo ulg podatkowych pozwalających obniżyć ich wysokość i odzyskać ich część podczas rocznego rozliczenia. Znacznie wyższe opłaty są również dostosowane do zarobków, które są w Holandii bardzo atrakcyjne.

Wysokie daniny przekładają się także na wysoki standard życia w tym kraju, ponieważ przeznaczane są one na rozwój systemu szkolnictwa, ogólnodostępnej opieki medycznej, infrastruktury publicznej takiej jak drogi i transport publiczny, a także wielu innych dziedzin.

Progi podatkowe w Holandii przed 2020 rokiem

Dawniej w Holandii mieliśmy do czynienia z trzema progami podatkowymi, jednak postanowiono uprościć system, rezygnując z jednej z nich. Oczywiście tak jak w przypadku większości zmian, pomimo że nie były one drastyczne, niektórzy zyskali, a cześć osób straciła. Przed 2020 rokiem w przypadku dochodu do 20.142 euro należało zapłacić podatek 36,65 % dochód pomiędzy 20.143 a 67.507 euro był opodatkowany stawką 38,05 %, natomiast najbogatsi o zarobkach przekraczających 67.508 euro i więcej - 51,75 %

Progi podatkowe Holandia – jaką stawkę zapłacisz?

Obecnie występują wyłącznie dwa progi podatkowe w Holandii

  • podatek dochodowy 36,97% – dochody poniżej 75 624 €,
  • podatek dochodowy 49,5% – dochody powyżej 75 624 .

Druga stawka podatkowa w wysokości 49,5% może wydawać się bardzo wysoka, od razu śpieszymy jednak z wyjaśnieniami – nie będzie ona obowiązywać od całości dochodu. Jeżeli osiągniemy ten próg zarobków, to będzie obowiązywać ona wyłącznie od kwoty przekraczającej 75 624 .

Najłatwiej przedstawić to na przykładzie. Jeżeli w danym roku podatkowym Twój dochód wyniesie 80 000 €, to zapłacisz dwie stawki podatku – 36,97% z kwoty 75 624, oraz 49,5 od pozostałej sumy, czyli 4 376 €. Tak więc przekroczenie progu podatkowego o niewielką kwotę nie będzie oznaczać od razu, że wysokość podatku dochodowego do zapłacenia znacząco wzrośnie.

Próg podatkowy Holandia – co w przypadku nadgodzin?

Wielu pracowników zastanawia się, czy wyższy dochód spowodowany pracą na nadgodzinach może przyczynić się do podwyższenia progu podatkowego.

Nadgodziny, tak samo jak normalne godziny przepracowane w zakresie umowy, są opodatkowane stawką zależną od Twojego przedziału podatkowego – 36,97 lub 49,50%. Nie zapłacisz więc wyższych podatków za nadgodziny, dopóki nie przekroczysz danego progu. Ten temat obszerniej opisaliśmy w naszym poprzednim wpisie – https://aangifte24.com/progi-podatkowe-w-holandii-a-ilosc-godzin-czy-za-nadgodziny-zaplacisz-wiekszy-podatek/

Progi podatkowe w Holandii ZZP

ZZP (Zelfstandige Zonder Personeel) to jednoosobowa działalność gospodarcza w Holandii. Dokładne informacje o samodzielnym zatrudnieniu w tym kraju opisaliśmy w naszym obszernym poradniku https://aangifte24.com/zzp-w-holandii-kompendium-wiedzy/. Poniżej skupimy się więc wyłącznie na progach podatkowych, jakie dotyczą pracowników działających na własną rękę

W Holandii stawki podatkowe dla osób samozatrudnionych ZZP w Holandii są takie same jak dla osób rozliczających się na umowie o pracę. Również w tym wypadku uzależnione są od uzyskanego dochodu – jeżeli wynosi on do 75 624 €, to obowiązuje nas stawka 36,97 %, natomiast jeżeli przekroczy 75 624 €, to zapłacimy 49,50 % podatku.

Progi podatkowe w Holandii – jak się rozliczyć?

Rozliczenie podatkowe z Holandii jest obowiązkowe dla każdej osoby, która podejmowała lub podejmuje legalną pracę na terenie tego kraju. W sytuacji kiedy nie posiadasz meldunku również musisz złożyć deklarację jeśli otrzymasz pismo z urzędu, należny zwrot jest większy niż 16 € lub musisz dopłacić urzędowi więcej niż 51 €. W tym celu należy złożyć zeznanie w holenderskim urzędzie skarbowym wykazujące nasz roczny dochód.

Jak najłatwiej to zrobić, aby zaoszczędzić czasu i nerwów? Z naszą aplikacją do rozliczenia podatku z Holandii krok po kroku przejdziesz przez wszystkie formalności i odzyskasz wysoki zwrot. Korzystając z naszego kalkulatora, dokładnie oszacujesz możliwą do otrzymania kwotę za rok podatkowy w Holandii. Program dostosuje odpowiednią stawkę podatkową, weźmie pod uwagę możliwość skorzystania z ulg oraz wybierze najkorzystniejszą formę rozliczenia. Wszystko to z ekranu Twojego smartfona – szybko i wygodnie. Zapraszamy do skorzystania z aplikacji Aangifte!