...

Progi podatkowe w Holandii a ilość godzin – czy za nadgodziny zapłacisz większy podatek?

autor: Maciej Wawrzyniak21 lutego 2024
Progi podatkowe w Holandii a ilość godzin – czy za nadgodziny zapłacisz większy podatek?

 

Osoby wyjeżdżające z Polski w celach zarobkowych bardzo często chcą maksymalnie wykorzystać sytuację i w jak najkrótszym czasie zarobić dużą sumę pieniędzy. W tym celu bardzo często wykorzystują możliwość nadgodzin i dodatkowej wyższej stawki za nie przysługującej. Niektórzy obawiają się jednak, że przy wzroście wynagrodzenia nastąpi konieczność zapłaty wyższego podatku i stanie się to nieopłacalne. Jak jest w rzeczywistości? W dzisiejszym wpisie przedstawimy, jak prezentuje się podatek za nadgodziny w Holandii – zapraszamy.

Nadgodziny Holandia – jak są płatne?

Zacznijmy może od tego, aby w skrócie przedstawić przepisy dotyczących dodatkowego czasu pracy. Pełny wymiar pracy w Holandii to od 36 do 40 godzin tygodniowo. Możesz też pracować dłużej – za nadgodziny należy się jednak wynagrodzenie lub dodatkowe dni wolne od pracy. Płatne są one w wysokości od 125% do 135% stawki normalnej w zależności od CAO (porozumienie zawierane pomiędzy pracodawcami a związkami zawodowymi). Ta umowa reguluje również inne kwestie związane z zatrudnieniem. W ciągu doby pracownik może pracować nie więcej niż 12 godzin, wliczając w to nadgodziny. Tydzień pracy może wynieść maksymalnie 60 godzin, po którym każdej osobie przysługuje prawo do minimum 36 godzin nieprzerwanego odpoczynku.

Warto pamiętać, że są to ogólne zasady, a poszczególne układy zbiorowe pracy – mogą wprowadzać pewne odstępstwa od powyższych zasad. W praktyce stawka za dodatkowe godziny może wynosić od 100 do 200 procent.

Nadgodziny a podatek – zapłacisz więcej?

Zastanawiasz się zapewne jaki podatek od nadgodzin będziesz musiał zapłacić jeżeli zdecydujesz się na dłuższą pracę. W Holandii progi podatkowe od ilości przepracowanych godzin ustalane są szacunkowo przez Belastingdienst, który liczy każdej osobie inną stawkę.

Belastingdienst wykorzystuje dochód uzyskany w poprzednim roku do obliczenia dochodu podlegającego opodatkowaniu i na tej podstawie szacuje podatek za nadgodziny. Nazywa się to „stawką specjalną”.

Do obliczenia holenderskiego zwrotu podatku będziesz potrzebować przede wszystkim swojej karty podatkowej Jaaropgave, którą otrzymasz od swojego pracodawcy. Korzystając z naszej aplikacji do rozliczania z Holandii, dokładnie obliczysz podatek za nadgodziny w Holandii. Nasze urządzenie jest niezwykle intuicyjne i proste w obsłudze – wystarczy, że do kalkulatora wpiszesz podstawowe dane – wówczas otrzymasz kwotę zwrotu lub ewentualnej dopłaty.

Progi podatkowe w Holandii – ilość godzin ma wpływ na stawkę?

Nadgodziny, podobnie jak normalne godziny przepracowane, są opodatkowane według przedziału  podatkowego, w którym się znajdujesz. Jeszcze do niedawna obowiązywały w tym kraju trzy różne stawki, jednak obecnie w systemie holenderskim funkcjonują dwa progi:

  • 36,97% – przy dochodach poniżej 75 624 euro,
  • 49,5% – przy dochodach powyżej 75 624 euro.

Nie zapłacisz więc wygórowanych podatku za nadgodziny do tej pory, aż ogólny dochód roczny nie przekracza sumy wpływającej na podniesienie stawki podatkowej. W innym wypadku wyższy podatek będzie obowiązywał wyłącznie dla nadwyżki od kwoty 75 624 euro.

Przykładowo jeżeli w roku podatkowym Twoje dochody podlegające opodatkowaniu wynosić będą 40 000 €, to kwota ta mieścić się będzie w 1 przedziale podatkowym dokładnie tak samo jak Twoje nadgodziny. Założymy, że 3000 € z całego dochodu pochodzi z nadgodzin – w takim wypadku, zapłacisz 3000 € x 36,97%, czyli 1109,10 € podatku.

Nadgodziny a podatek – zdobądź zwrot na koniec roku

W przypadku jeśli zapłaciłeś za dużo podatku za nadgodziny, na koniec roku wszystko zostanie policzone i otrzymasz go z powrotem. Zostaną one bowiem w rocznym zeznaniu podatkowy, które będziesz musiał złożyć w urzędzie. Pomimo że stawki podatkowe wydają się bardzo wysokie, to w rzeczywistości mamy szansę odzyskać dużą część zapłaconej na podatek dochodowy zaliczki. Wszystko dzięki możliwości skorzystania z licznych ulg i odliczeń. W wyniku tego i w przypadku niskich rocznych dochodów realna kwota zapłaconego podatku jest więc dużo niższa, niż sugerują stawki przedstawione wyżej. Jeżeli chciałabyś dowiedzieć się, czy zapłacisz wyższy podatek od nadgodzin w Holandii, skorzystaj z aplikacji Aangifte – zachęcamy do skorzystania z naszych usług.