Podatek drogowy w Holandii

autor: Maciej Wawrzyniak29 listopada 2020
Podatek drogowy w Holandii

Wyjazd do innego kraju, czy to do pracy, czy ze względów osobistych, zawsze jest wyjątkowym przeżyciem. Opuszczenie rodzimego kraju, który znamy dość dobrze i przyjazd do nowego miejsca, często zupełnie obcego, wiąże się z wieloma problemami, wątpliwościami i zaskakującymi faktami. Tak właśnie określają podatek od samochodu w Holandii osoby, którym dane było przyjechać do tego miejsca.

Co to jest podatek samochodowy w Holandii?

Podatek samochodowy – czyż to nie brzmi znajomo? W Holandii podatek od auta nazywa się „motorrijtuigenbelasting” - w skrócie MRB. Wysokość tego podatku samochodowego może być inna dla każdego regionu Holandii. Częstotliwość płacenia podatku MRB to kwartalnie lub raz na rok.

Ile wynosi podatek drogowy w Holandii? W 2023 roku wyższy o co najmniej 6,3%!

Jeżeli zamierzasz do Holandii pojechać samochodem, powinieneś się zainteresować tym, ile będzie Cię kosztował belasting za samochód w Holandii. Za jakie samochody podatek drogowy jest największy?

Za jakie samochody płaci się najwyższy podatek drogowy w Holandii?

  • Za samochody z silnikiem diesla, szczególnie te bez filtra cząstek stałych.
  • Za samochody z silnikiem na LPG o dużych pojemnościach.

Dla przykładu: posiadając ponad dwutonowy pojazd, trzeba liczyć się z zapłatą ponad 2000 € w ciągu roku. W 2023 kwota ta będzie jeszcze wyższa (konsekwencja wprowadzenia korekty inflacyjnej przez niderlandzki rząd). O ile? Podwyżka podatku wyniesie 6,3% względem poprzedniego roku.

To jednak nie wszystko – od 2023 roku 6 z 12 prowincji podniosło kwotę podatku drogowego, dlatego też niektórzy kierowcy muszą liczyć się "tylko" z jedną podwyżką, gdzie inni z dwiema.

Za jakie samochody płaci się najmniejszy podatek drogowy w Holandii?

  • Za niewielkie samochody z silnikami benzynowymi, ważące do 750 kg. Jeszcze w 2022 roku podatek w takim wypadku wynosił około 44 €, a więc po podwyżkach będzie to kilka € więcej.

Wysoki podatek drogowy od auta? Zamień 4 koła na rower

Na pewno większość kojarzy zdjęcia z Holandii, na których wiele osób podróżuje rowerami. Skąd ta popularność dwóch kółek w tym kraju? Nie jest ona przypadkowa, tylko wynika z promowania zdrowego i pro ekologicznego trybu życia. Rowerzyści w Holandii mogą liczyć na naprawdę wiele przywilejów i bonusów od Państwa, co ma stanowić dodatkową zachętę dla innych, aby aktywnie zaczęli korzystać z roweru. Nie tylko w czasie wolnym, ale również w trakcie dojazdów do pracy.

Jak zapłacić podatek drogowy w Holandii

Niestety, nie każdy ma możliwość przesiadki z samochodu na rower. W dalszym ciągu auto pozostaje najwygodniejszym i najbezpieczniejszym środkiem transportu. W Holandii podatek drogowy muszą płacić wszyscy posiadacze samochodów, niezależnie czy mieszkają w tym kraju na stałe, czy nie. Sam fakt posiadania samochodu obliguje ich do tego, aby ten podatek płacić.

Od czego zależy podatek drogowy w Holandii?

  1. Od masy własnej samochodu – im większe jest auto, tym rośnie jego masa własna. W ślad za kolejnymi kilogramami pojazdu wzrasta również podatek drogowy, który będziemy za niego płacili. Dlaczego? Ponieważ do przemieszczania się dużym i ciężkim samochodem, konieczne jest większe zużycie paliwa i większa emisja zanieczyszczeń do atmosfery.
  2. Od paliwa, którym jest zasilany – największy podatek drogowy w Holandii zapłacimy za samochody z silnikiem diesla. Następnie będą duże i średnie samochody zasilane LPG. Najmniejszy podatek drogowy zapłacić trzeba od małych samochodów benzynowych.
  3. Od przeznaczenia samochodu – pojazdy wykorzystywane w celach firmowych i służbowych, taksówki, sprzęty budowlane i rolnicze. Przeznaczenie pojazdu określa również wysokość podatku drogowego, który będzie trzeba zapłacić.

Powyższe 3 kryteria sprawiają, że roczna wysokość podatku drogowego w Holandii może wynieść nawet 1000 euro!

Jak obliczyć podatek drogowy w Holandii – kalkulator

Na pewno jesteś ciekaw, ile będziesz musiał zapłacić podatku w Holandii za swój samochód. Zanim jednak przejdziesz do wyliczeń, warto się upewnić czy na pewno musisz ten podatek płacić.

Kto musi płacić podatek od auta w Holandii?

Podatek drogowy musi płacić w Holandii każda osoba, która jest właścicielem samochodu i przebywa w Holandii dłużej niż 3 miesiące. To bardzo ważna informacje, ponieważ po 3 miesiącach podlega się obowiązkowi meldunkowemu. Warto dodać, że nie zameldowanie się po 3 miesiącach nie wiąże się z żadną karą. Ten fakt przytoczymy raz jeszcze poniżej.

Konsekwencje niepłacenia MRB w Holandii

Podatek drogowy może być dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Szczególnie jeśli jest się właścicielem starszego samochodu z silnikiem diesla. Wiele osób świadomie podejmuje ryzyko i nie płaci motorrijtuigenbelasting. Wiąże się to z poważnymi konsekwencjami. W przypadku kontroli drogowej, które w Holandii przeprowadzane są naprawdę często, kierowca, który nie zapłacił motorrijtuigenbelasting, może zostać ukarany mandatem wysokości 100 do 300 euro. Dodatkowo będziemy musieli zapłacić zaległy podatek drogowy razem z odsetkami.

Kto nie musi płacić podatku drogowego w Holandii?

Przede wszystkim z tego obowiązku zwolnione są osoby, które mieszkają w Holandii krócej niż 3 miesiące. Jeżeli jesteś Polakiem i przyjechałeś do Holandii swoim samochodem szukając pracy, sam decydujesz czy po 3 miesiącach pobytu będziesz się meldował. Jeśli tak, powinieneś niezwłocznie zapłacić podatek drogowy. Jeśli jednak nie będziesz się meldował, automatycznie nie musisz płacić podatku. Podejmujesz jednak to ryzyko na własną odpowiedzialność.

Gdzie zapłacić podatek drogowy w Holandii?

Procedura płacenia podatku drogowego MRB w Holandii jest dosyć prosta. Ze strony internetowej holenderskiego urzędu skarbowego Belastingdienst.nl należy ściągnąć dedykowany formularz zgłoszenia samochodu, wypełnić go i wysłać na podany na nim adres. Do formularza należy dołączyć ksero dowodu rejestracyjnego samochodu. Urzędy Belastingdienst mają aż do 8 tygodni, aby odpowiedzieć na Twoje zgłoszenie i przesłać na adres zameldowania decyzję wraz z wysokością podatku drogowego.

Jak przestać płacić podatek drogowy w Holandii?

Jeśli masz w planach niebawem wracać do kraju, należy przeprowadzić taką samą procedurę jak przy zgłaszaniu samochodu do motorrijtuigenbelasting. Różnica polega na tym, że wybieramy formularz „wyrejestrowania” pojazdu z podatku drogowego, wypełniamy i odsyłamy ponownie do urzędu. Jeśli na Twoim koncie pozostała nadpłata z wcześniejszych wpłat, zostaje ona oddana na Twoje konto.