...

Podatek BPM w Holandii – ile zapłacisz za swój samochód?

autor: Maciej Wawrzyniak18 marca 2022
Podatek BPM w Holandii

 

Jeżeli zamierzasz poruszać się po Holandii samochodem, powinieneś zainteresować się kwestią obowiązujących w tym kraju podatków dla kierowców. Dotyczą one wszystkich użytkowników samochodów, a ich unikanie może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. Dawniej poruszaliśmy już temat podatku drogowego, a z dzisiejszego wpisu dowiesz się, co to jest BPM w Holandii.

Podatek BMP Holandia – co to jest?

Belasting van auto's en motorrijwielen (BPM) to opłata, którą w wolnym tłumaczeniu na język polski możemy przetłumaczyć jako podatek od samochodów osobowych. BPM płaci się jednorazowo i dotyczy on przede wszystkim samochodów zarejestrowanych w Holandii. Jeżeli kupisz auto na terenie tego kraju, opłata ta zostanie automatycznie wliczona w cenę transakcji. W przypadku gdy przyjedziesz do Holandii samochodem, musisz zarejestrować pojazd, a wtedy również zostaniesz obciążony tą daniną.

Jak uniknąć płacenia BMP w Holandii?

W niektórych określonych przez prawo przypadkach można uzyskać zwolnienie z płacenia podatków drogowych w Holandii. Należy jednak spełniać jasno określone warunki i złożyć wniosek do urzędu.

Jeżeli planujemy użytkować samochód nie dłużej niż 2 tygodnie, należy poinformować o tym urząd, a ten powinien uchylić obowiązek zapłaty BMP. Również posiadając zatrudnienie w zagranicznej firmie lub w przypadku posiadania własnej działalności gospodarczej możesz starać się o zwolnienie z podatku. Wniosek możesz złożyć jeżeli:

  • jako pracownik posiadasz udostępniony przez pracodawcę z firmy zarejestrowanej poza Holandią firmowy pojazd z zagranicznymi numerami rejestracyjnymi;
  • jesteś właścicielem takiej firmy i posiadasz firmowy samochód z zagranicznymi numerami rejestracyjnymi.

W przypadku, gdy przenosimy się do Holandii i zabieramy posiadany samochód ze sobą, istnieje szansa, zostanie on zakwalifikowany jako tzw. mienie przesiedleńcze, i dzięki temu zostanie zwolniony z podatku BMP. Aby na to liczyć, należy spełniać wszystkie poniższe warunki:

  • przeprowadzasz się na stałe z Polski do Holandii i możesz potwierdzić to dokumentem w postaci wymeldowania z Polski i zameldowania w Holandii,
  • przed przeniesieniem się do kraju tulipanów mieszkałeś w Polsce minimum 12 miesięcy (potwierdzone polisą ubezpieczeniową, numerem konta bankowego i umowa kupna lub wynajmu mieszkania w Polsce),
  • samochód, który zamierzasz sprowadzić, został zakupiony minimum 6 miesięcy przed przeprowadzką do Holandii i był przez Ciebie używany.

Jak obliczyć podatek BMP w Holandii

Musisz wiedzieć, że wysokość BMP w przypadku nowych samochodów uzależniona jest głównie od emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Ilość produkowanego CO2 to najważniejszy czynnik podczas określania jednorazowej opłaty, dlatego im lepsza jakość spalin, tym możemy liczyć na niższe koszty.

Podanie konkretnej kwoty, jaką będziesz musiał zapłacić, nie jest możliwe, ponieważ wszystko zależy od specyfikacji danego samochodu, dlatego każdy przypadek trzeba traktować indywidualnie.

Czy można liczyć na zwrot podatku BPM Holandia?

Zastanawiasz się zapewne jak odzyskać BPM z Holandii? Czy istnieje taka możliwość, i ile pieniędzy masz szansę otrzymać? Kiedy zdecydujesz się opuścić kraj, powinieneś zgłosić się do urzędu zaraz po wyrejestrowaniu samochodu. Masz bowiem prawo ubiegać się o częściowy zwrot BPM z Holandii. Obowiązują jednak pewne warunki:

  • auto nie może być starsze niż 15 lat, musi być bezwypadkowe i w pełni sprawne,
  • samochód musi zostać wyrejestrowany z RDW, dzięki czemu zyska status „export”,
  • pojazd musi zostać zarejestrowane w innym kraju EU,
  • należy złożyć wniosek o zwrot BPM nie później niż w ciągu 13 tygodni od dnia wyrejestrowania pojazdu z RDW.

Jeżeli zdecydujesz się na przenosiny na stałe do Holandii, czeka Cię sporo formalności związanych z rejestracją samochodu i koszty związane z podatkami drogowymi BPM i MRB. Jeżeli podejmiesz zatrudnienie, to czeka Cię również złożenie deklaracji rocznej – warto więc sięgnąć po pomoc i skorzystać z naszej aplikacji do rozliczania podatku z Holandii Aangifte.