Otrzymałeś dodatkowy VAT do zapłaty w Holandii? Sprawdź, co musisz zrobić!

autor: Maciej Wawrzyniak16 grudnia 2022
Otrzymałeś dodatkowy VAT do zapłaty w Holandii? Sprawdź, co musisz zrobić!

W przypadku, gdy z różnych względów nie zapłacisz podatku VAT w Holandii w wyznaczonym terminie, otrzymasz z urzędu dodatkowe rozliczenie wraz z naliczonymi karami. Co w takiej sytuacji należy zrobić? Poniżej opisujemy, jakie kroki należy podjąć, w przypadku dodatkowego VAT-u do zapłaty w Holandii.

BTW w Holandii – podatek od towarów i usług

Podatek od wartości dodanej BTW, w Polsce znany jako VAT, opłacać musi większości przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą i uzyskujących z niej dochody w Holandii. Jego wysokość zależeć będzie od wartości przeprowadzanych transakcji oraz stawki przypisanej do danych towarów i usług. Więcej o holenderskim podatku VAT dowiesz się z naszego poprzedniego wpisu – BTW, czyli podatek VAT w Holandii – czym jest i jak go rozliczyć.

BTW w Holandii należy rozliczyć kwartalnie z urzędem skarbowym – dzisiaj zajmiemy się sytuacją, w której zapomnieliśmy złożyć zeznania lub nie wiedzieliśmy o tym wcale, a urząd przypomni nam o tym obowiązku.

Dodatkowa deklaracja VAT Holandia

Jeśli nie wyślesz do Belastingdienst deklaracji VAT, urzędnicy nie będą znali dokładnie sum, jakie wystawiałeś i otrzymywałeś na fakturach, przez co nie są w stanie określić jaki podatek musisz zapłacić. Wysyłają więc szacunkową deklarację, którą należy prawidłowo skorygować – zazwyczaj jest to bowiem zawyżona kwota.

Nie jednak powodów, aby martwić się, że będziesz musiał zapłacić całą kwotę, która znajduje się na wyliczeniu. Jeśli Twoje zeznanie podatkowe wykaże niższą kwotę VAT niż szacowana, to po skorygowaniu formalności będziesz musiał zapłacić wyłącznie faktyczną sumę podatku VAT powiększoną o kary za zwłokę i niedotrzymanie terminu.

W przypadku nieterminowego złożenia deklaracji obowiązuje kara w wysokości 68 €. Dodatkowo urząd skarbowy może nałożyć dodatkowe 3% zadeklarowanej kwoty o minimalnej wysokość 50 € i maksymalnej 5.278 €

Nie rozliczyłeś VAT – co należy zrobić?

Jeśli otrzymasz wezwanie do rozliczenia, musisz złożyć deklarację VAT za pośrednictwem portalu Mijn Belastingdienst Zakelijk i zapłacić wspomnianą grzywnę w wysokości 68 euro. Musisz użyć w tym celu numeru referencyjnego zawartego w szacowanej wycenie podatku VAT.

Jeśli musisz zapłacić podatek VAT, ale mniejszy niż ten, który jest teraz na dodatkowej wycenie podatkowej, musisz wnieść 3 opłaty – należny podatek, karę, oraz dodatkową grzywnę w wysokości 3% kwoty od kwoty VAT. Natomiast w przypadku, gdy do zapłaty wyjdzie podatek VAT większy niż ten oszacowany, otrzymasz nową dodatkową wycenę na pozostałą część kwoty.

Częsty błąd popełniany przez przedsiębiorców dotyczy sytuacji, w której w danym kwartale nie uzyskało się żadnych przychodów ani nie poniosło żadnych kosztów. Za automatu zakładamy, że rozliczenie nas nie obowiązuje, co jest nieprawdą. W takim wypadku wciąż masz obowiązek złożenia zeznania z podatku BTW.

Po złożeniu deklaracji otrzymasz 2 pisma – pierwsze to „zawiadomienie o podatku obrotowym”, w którym dostaniesz potwierdzenie, o zapłaceniu grzywny. Nie trzeba na nie odpowiadać. W następnym liście będziesz mógł zobaczyć, jak skorygowano kwotę Twojego dodatkowego wymiaru podatku oraz decyzję dotyczącą wniesionego sprzeciwu, oraz odroczenia płatności.

Jak sprawdzić, czy rozliczenie dotarło do Belastingdienst?

Jeżeli złożyłeś zeznanie podatkowe w portalu „Mijn Belastingdienst Zakelijk”, to możesz zobaczyć swoje przesłane deklaracje w sekcji „Przesłane deklaracje VAT”. W zakładce Status znajdziesz dokładne informacji o dacie i godzinie, w której urząd otrzymał Twoje zeznanie. Jeżeli nic tu nie ma, oznacza to prawdopodobnie, że nie rozliczyłeś się za dany okres – warto poczekać chwilę po wysłaniu wniosku, aby system zdążył się odświeżyć. Możesz podać również swój adres e-mail, gdzie przyjdzie do Ciebie powiadomienie.

Samodzielna zmiana deklaracji VAT

Może zdarzyć się tak, że sam zdajesz sobie sprawę z nadpłaconego lub niedopłaconego BTW. Jeżeli zauważysz błąd, możesz dokonać korekty samodzielnie, nie czekając na ewentualne pismo z urzędu. Wszystko możesz załatwić przez Internet, wystarczy, że znajdziesz formularz „Suppletie Omzetbelasting” na wspomnianym już wyżej portalu dla przedsiębiorców „Mijn Belastingdienst Zakelijk”.

Zmian możesz dokonać zarówno za bieżący rok, jak i za lata poprzednie – maksymalnie 5 lat wstecz. Po poprawieniu nieścisłości otrzymasz należny Ci zwrot lub będziesz musiał uiścić opłatę, jeśli wcześniej zapłaciłeś mniejszą kwotę podatku.

Podatek VAT Holandia dla przedsiębiorców – rozliczenie raz na kwartał

Aby uniknąć w przyszłości sytuacji, w których zapomnieliśmy o złożeniu niezbędnej deklaracji, warto przypomnieć sobie terminy dotyczące rozliczenia podatku BTW w Holandii. Kwota podatku powinna zostać wpłacona na konto urzędu skarbowego przed upływem następujących dat:

  • za 1 kwartał – najpóźniej do 30 kwietnia,
  • za 2 kwartał – najpóźniej do 31 lipca,
  • za 3 kwartał – najpóźniej do 31 października,
  • za 4 kwartał – najpóźniej do 31 stycznia następnego roku.

W wielu przypadkach przedsiębiorcy odzyskują sporą część zapłaconego podatku VAT, co może stanowić spory przypływ gotówki. Nie warto więc zwlekać z rozliczeniem i narażać się na wysokie kary finansowe. Jeżeli chcesz szybko i sprawnie załatwić wszystkie formalności, skorzystaj z naszej aplikacji do rozliczeń podatkowych z Holandii Aangifte.