Opodatkowanie marynarzy 2022 w Holandii a rozliczenie z Belastingdienst

autor: Maciej Wawrzyniak1 lipca 2022
Opodatkowanie marynarzy 2022 w Holandii a rozliczenie z Belastingdienst

 

Rozliczenie podatkowe marynarza w Holandii nie należy do łatwych formalności. Złożenie zeznania w Belastingdienst (holenderskim urzędzie skarbowym) najczęściej jest obowiązkowe, a przepisy w UE i poza obszarem EU EOG utrudniają zrozumienie systemów podatkowych. Dlaczego warto to zrozumieć? Ponieważ błąd może nas kosztować kilkanaście tysięcy euro straty. W jaki sposób rozliczyć się z podatków jako marynarz w Holandii? Jak wygląda opodatkowanie takich osób? Co warto wiedzieć o podatkach marynarskich w Królestwie Niderlandów? O tym w dalszej części artykułu.

Podatki marynarzy 2022 Holandia – zasady ustalania opodatkowania

Marynarze w Holandii – podobnie jak np. pracownicy platform wiertniczych – podlegają pod specjalne warunki podatkowe. Warto mieć na uwadze, że dochody z pracy wykonywanej na pokładzie statku morskiego eksploatowanego w transporcie międzynarodowym najczęściej opodatkowane są w kraju przedsiębiorstwa eksploatującego statek (efektywny zarząd) – czyli w miejscu, gdzie zarząd firmy podejmuje kluczowe decyzje dotyczące przedsiębiorstwa. Zasady opodatkowania dla marynarzy w Holandii tłumaczy Konwencja MLI.

Podatek dla marynarzy 2022 w Holandii a dochód – nietrudny do ustalenia

Choć dla wielu osób może okazać się to zaskoczeniem – marynarze w Holandii najczęściej są zobowiązani do złożenia rocznej deklaracji podatkowej, w której muszą zamieścić informacje o wysokości zarobków. Co ważne jednak: w czasie przygotowywania zeznania nie warto zamieszczać zaniżonych stawek. Z jakiego powodu?

Wbrew pozorom dochód osiągany przez marynarzy w Holandii wcale nie jest trudny do ustalenia. Dlaczego? Dlatego, że urzędy skarbowe są w stałym kontakcie na szczeblu międzynarodowym, stąd też marynarzom – ku ich zdziwieniu – ciężko może być im ukryć osiągany dochód. Co więcej, wysokość zarobków można ustalić poprzez konieczność dostarczenia zaświadczenia o dochodach (potrzebne jest ono np. w przypadku kupna mieszkania).

Zwolnienie z podatku w Holandii – kiedy marynarze mają do tego prawo?

Mówiąc o opodatkowaniu marynarzy w 2022 roku w Holandii, warto wiedzieć, że takie osoby – pomimo podlegania pod obowiązek sporządzenia rocznego zeznania do urzędu skarbowego – najczęściej nie mają obowiązku płacenia podatków w Królestwie Niderlandów. Dlaczego?

Jeśli jako marynarz otrzymałeś Jaaropgave od pracodawcy, to w zestawieniu rocznym Twojej karty podatkowej znajdziesz taką pozycję jak Loonheffing, która oznacza zaliczkę na podatek dochodowy. Nie odzyskasz niestety całej tej zaliczki, ale możesz starać się o zwrot jej części, opierając się na  zasadach konwencji MLI i umów o unikaniu podwójnego opodatkowania między krajami.

Nowy podatek dla marynarzy 2022 – jak zawnioskować o zwolnienie z podatku?

Bazując na przepisach, możesz wnioskować o zwolnienie z podatku dochodów znajdujących się w Box 1, czyli dochodów z zatrudnienia. Takie zwolnienie z podatku nie jest przyznawane automatycznie i musisz o nie zawnioskować w Belastigndienst.

Podatek dla marynarzy w Holandii? Do zapłaty składki ubezpieczeniowe

Zgodnie z powyższym – w większości przypadków marynarze w Holandii nie muszą obawiać się o zapłatę podatku. Nie oznacza to jednak, że takie osoby są całkowicie zwolnione z opłat. Pewne jest to, że jako marynarz w Holandii zobowiązany będziesz zapłacić składki ubezpieczeniowe tzw. Premie Volksverzekeringen. Najczęściej jest to około 27% Twojego dochodu. Co zatem z podatkiem?

Zwrot podatku z Holandii dla marynarzy – ile można zyskać?

Ile możesz zyskać zwrotu podatku z Holandii jako marynarz? Okazuje się, że naprawdę dużo. O pieniądzach najlepiej mówić na przykładach, stąd też poniżej przedstawiamy sytuację rozliczenia marynarza w Holandii, który zyskał kilkanaście tysięcy euro dzięki zwolnieniu z podatku dochodowego.

Dochód (Loon)

Loon 1

Obliczenie ulgi podatkowej (Heffingskorting)

Heffingskorting 3

Obliczenie ubezpieczenia (premie volksverzekeringen)

premie volksverzekeringen 3

Obliczenie podatku

Obliczenie podatku 1

Jak widać na powyższym przykładzie, podatek dochodowy nie został naliczony. Marynarz jako podatnik zyskał około 16 000 euro zwrot podatku z Holandii! Wszystko dzięki prawu do zwolnienia.

Marynarze w Holandii – opodatkowanie dla nierezydentów. O czym należy pamiętać?

Ważne! Należy pamiętać, że jeśli marynarz jest nierezydentem podatkowym w Holandii, wówczas zeznanie składa na druku C form i obowiązują go zasady kwalifikacji do reguły 90 %. W przypadku marynarza nie wnioskuje on o część IB ulgi, a więc nie musi dostarczać zaświadczenia o dochodach do Belastigndienst.

Rozliczenie podatku dla marynarzy w Holandii – skorzystaj z Aangifte24!

Podatki od marynarzy w Holandii bywają ciężkie do rozliczenia – wszystko ze względu na zawiłość przepisów. Co więcej, przepisy systematycznie są nowelizowane, co wprowadza kolejne wątpliwości u podatników chcących rozliczyć przychód zarówno w Holandii, jak i w Polsce. Do tego dochodzą różne interpretacje sądowe, które przez nowe regulacje bywają sprzeczne z przepisami – wszystko to sprawia, że samodzielne rozliczenie podatku w Królestwie Niderlandów dla marynarzy jest często niemożliwe.

Warto mieć również na uwadze indywidualną sytuację marynarza w Holandii. Jednemu podatnikowi przysługują ulgi, drugiemu zaś nie. Każda osoba posiada inną sytuację rodzinną (np. dzieci, małżonek) oraz zawodową (rodzaj umowy).

Wszystko to sprawia, że rozliczanie podatków marynarskich w Holandii warto zostawić w rękach profesjonalistów lub skorzystać ze specjalnej aplikacji do rozliczania podatku, jaką jest Aangifte24. Jest to narzędzie, które pomaga odzyskać nawet 100% podatku z Królestwa Niderlandów i umożliwia złożenie zeznania z pomocą wykwalifikowanego doradcy. Przetestuj już dziś!