...

Opcja zdalnego wnioskowania o DigiD w Holandii

autor: Maciej Wawrzyniak8 lipca 2022
Opcja zdalnego wnioskowania o DigiD w Holandii

 

DigiD to rodzaj cyfrowej tożsamości, która w Holandii służy do załatwiania formalności z wieloma urzędami. Używana jest jako podpis elektroniczny w celu zatwierdzenia oficjalnych dokumentów i wniosków. Każdy, kto decyduje się na pracę w Holandii, powinien jak najszybciej zdobyć ten identyfikator, ponieważ bardzo ułatwia on funkcjonowanie w tym kraju? W poniższym wpisie opiszemy, kto może go uzyskać, i jak go zdobyć nie wychodząc z domu. Zapraszamy do lektury.

Jak uzyskać kod DigiD w Holandii?

Za pomocą swojego identyfikatora DigiD zalogujesz się do większości serwisów administracji publicznej, zakładów opieki zdrowotnej i funduszy emerytalnych. Dzięki DigiD organizacje te wiedzą, że mają do czynienia z odpowiednią osobą. Holenderskie władze nie wymagają od podatników, aby koniecznie założyli DigiD, dlatego nie jest on obowiązkowy, jednak coraz więcej formalności załatwianych przy jego użyciu sprawia, że zaczyna być on niezbędny. Bez cyfrowej tożsamości nie będziemy w stanie między innymi złożyć zeznania podatkowego przez internet.

Uzyskanie DigiD w Holandii jest bardzo proste i wymaga jedynie wykonania kilku nieskomplikowanych czynności. Należy zacząć od rejestracji na stronie https://digid.nl, podając podstawowe dane osobiste – datę urodzenia, kod pocztowy, obecny adres zamieszkania oraz numer BSN. Po uzupełnieniu formularza zgłoszeniowego drogą elektroniczną (SMS, E-mail) otrzymamsz specjalny kod (składa się z 9 znaków i jest ważny przez 30 dni) niezbędny do uzyskania kodu aktywacyjnego. Ten odebrać możesz w jednym z punktów obsługi DigiD – najbliższą placówkę znajdziesz również na stronie internetowej. Za jego pomocą będziesz mógł zalogować się do swojego osobistego konta.

Jak ubiegać się o DigiD z Polski?

Kod DigiD uzyskać możemy także, przebywając poza granicami Holandii. Sprawa wygląda tutaj nieco inaczej, ponieważ jak już wspomnieliśmy wyżej, odebranie kodu aktywacyjnego wiąże się z osobistą wizytą w specjalnym punkcie, jednak istnieje możliwość zdobycia go w inny sposób. Warto też podkreślić, że obecnie do wyrobienia DigiD nie potrzeba posiadać meldunku w Holandii tak jak to było jeszcze niedawno.

W takim razie jak wyrobić DigiD przebywając w Polsce? Proces jest praktycznie taki sam jak w przypadku wykonywania tej czynności w Holandii. Jedyna różnica polega tutaj na zdobyciu kodu aktywacyjnego. Jako że nie mamy możliwości osobistego odebrania go z punktu obsługi DigiD, holenderski urząd przewiduje możliwość wideorozmowy z urzędem.

Po uzupełnieniu formularza i podaniu Polskiego adresu konieczne będzie umówienie się na spotkanie poprzez system umawiania wizyt online. Musisz wybrać jeden z dostępnych, odpowiadających Ci terminów, po czym otrzymasz e-mail z potwierdzeniem umówienia spotkania zawierający instrukcje postępowania oraz link umożliwiający przeprowadzenie rozmowy wideo. System umawiania spotkań jest otwierany w każdy piątek rano na następny tydzień. W miarę dostępności wolne terminy będą dodawane codziennie około godziny 9.00

Okazuje się wiec, że zdobycie DigiD z Polski jest wręcz wygodniejsze – jeśli przebywasz w Holandii, nie możesz umówić się na wideorozmowę i musisz odebrać swój kod aktywacyjny DigiD osobiście. Opcja zdobycia go przez połączenie z urzędnikiem online jest bowiem przeznaczona wyłącznie dla osób przebywających za granicą.

Jak wykorzystywać DigiD kod?

Dzięki DigiD możesz złożyć roczne zeznanie podatkowe w Blastigdienst. O tym, jak to zrobić pisaliśmy szczegółowo w naszym innym wpisie – https://aangifte24.com/jak-rozliczyc-sie-z-podatku-w-holandii-przez-digid/.

Dzięki niemu możesz także sprawdzić różne informacji dotyczących Twojego statusu jako mieszkańca Holandii – dane na temat meldunku, osobisty numer BSN, kwotę zwrotu podatku czy wszystkie zobowiązania finansowe. Wykorzystaj kod DigiD, aby uzyskać dostęp do osobistego konta na stronie https://www.svb.nl/nl/.

Wiele organizacji, ze względów bezpieczeństwa nie pozwala na logowanie się za pomocą samej nazwy użytkownika i hasła i wymaga wieloetapowej weryfikacji sms. Najwygodniejszym sposobem będzie więc ściągniecie aplikacji DigiD, czyli funkcjonalnego programu, który zapewni łatwy i bezpieczny dostęp do naszych danych.

Nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie załatwić wszystkich formalności z Belastingdienst? Dzięki naszej aplikacji do rozliczeń podatkowych Aangifte cały proces składania deklaracji do urzędu jest niezwykle prosty i szybki. Możesz liczyć na wsparcie naszych doradców, dzięki czemu bez problemu przejdziesz przez wszystkie etapy rozliczenia i zdobędziesz korzystny zwrot podatku z Holandii.