...

Onroerendezaakbelasting – podatek od nieruchomości w Holandii

autor: Maciej Wawrzyniak13 marca 2023
Onroerendezaakbelasting – podatek od nieruchomości w Holandii

 

Posiadanie mieszkania na własność wiąże się dużymi wydatkami – kosztuje urządzenie, utrzymanie go w dobrej kondycji oraz cykliczne konserwacje. Nie możemy zapominać również o podatkach, ponieważ własne cztery kąty wiążą się najczęściej z koniecznością uiszczania opłat dla państwa. Nie inaczej jest w Holandii – funkcjonuje tutaj podatek od nieruchomości Onroerendezaakbelasting. W dzisiejszym wpisie przedstawimy, kto musi go płacić oraz ile wynosi – zapraszamy.

Czym jest podatek od nieruchomości w Holandii?

Podatek od nieruchomości w Holandii (w skrócie OZB) to opłata komunalna, którą pobiera gmina. Jego wysokość zależy od wartości nieruchomości, tzw. WOZ. Zapłaci go każdy właściciel mieszkania, domu, garażu oraz dowolnego innego budynku.

Podatek od nieruchomości Holandia – ile wynosi?

Wysokość podatku Onroerendezaakbelasting jest uzależniona od szacowanej wartości nieruchomości (WOZ-waarde) oraz stawki OZB stosowanej w danej gminie.

Na przykładzie Amsterdamu pokażemy, ile wynosi taryfa OZB w 2024 roku:

  • dla właścicieli domów/mieszkań – 0,0431% wartości nieruchomości,
  • dla właścicieli lokali użytkowych – 0,1911% wartości nieruchomości,
  • najemców lokali użytkowych – 0,1370% wartości nieruchomości.

Oznacza to, że za mieszkanie w Amsterdamie wycenione na 250 tys. euro zapłacimy w skali roku około 108 euro podatku. W zależności od miejsca zamieszkania kwoty te jednak mocno będą się od siebie różnić – to władze samorządowe decydują o wysokości naliczanego podatku. Na przykład w Eindhoven w 2023 r. stawka OZB wynosi 0,09153% – zapłacimy więc za takie samo mieszkanie już 228.825 euro.

Podatek od nieruchomości w Holandii – wycena wartości WOZ

Wiemy już, że wysokość podatku od nieruchomości w Holandii zależna jest od wartości nieruchomości, dlatego warto wspomnieć, na jakiej podstawie gmina określa wysokość WOZ (WOZ-waard).

Lokalne władze poprzez rzeczoznawcę sprawdzają dokładnie dane dotyczące gruntu i budynku – pod uwagę brane są w głównej mierze lokalizacja i liczba metrów kwadratowych budynku. Wspomniany urzędnik odwiedza jedno lub kilka porównywalnych nieruchomości, a następnie gmina ustala wycenę pozostałych budynków za pomocą porównania modeli komputerowych.

Jako mieszkaniec masz prawo poprosić gminę o sporządzenie indywidualnej wyceny swojego domu lub lokalu użytkowego – w takim raporcie znajdziemy budynki wykorzystane do określenia wartości WOZ.

Podatek od nieruchomości a wynajem mieszkania

Podatek od nieruchomości OZB płaci właściciel, dlatego w przypadku wynajmu mieszkania nie musisz przejmować się dodatkowymi opłatami.

Powyższa zasada dotyczy jednak wyłącznie lokali mieszkalnych – inaczej jest w przypadku powierzchni użytkowych wynajmowanych przez firmy. Jeżeli chodzi o biuro, garaż czy halę produkcyjną, to podatek od nieruchomości płaci zarówno właściciel, jak i podmiot wynajmujący.

Wniosek o umorzenie OZB

Jeżeli posiadasz niski dochód na poziomie minimum społecznego oraz nie masz dużego kapitału, możesz ubiegać się o umorzenie podatku od nieruchomości. Jako osoba prywatna możesz złożyć odpowiedni wniosek, korzystając ze swojego loginu DigiD.

Nie ma ściśle określonych kryteriów, jakie należy spełnić, aby podatek został umorzony – każda gmina na swój sposób rozpatruje wnioski, biorąc pod uwagę indywidualną sytuację podatnika.

Inne podatki gminne w Holandii

Podatek od nieruchomości Onroerende-zaakbelastingen (OZB) jest jednym w kilku podatków gminnych, które płacić muszą osoby mieszkające w tym kraju. Pełna lista obejmuje aż 12 różnych danin, które nałożyć mogą lokalne władze – rzadko kiedy płacić będziemy wszystkie. Mają one bardzo różny charakter – czasami dotyczą wszystkich, a w innym wypadku odnoszą się jedynie do osób korzystających z konkretnych usług lub posiadających różne dobra.

Przykładowo mieszkaniec Amsterdamu musi liczyć się z koniecznością rozliczania 7 takich podatków poza opisywaną wyżej opłatą za nieruchomości. Są to:

  • podatkek od „przestrzeni ruchomych” (Roerende ruimtebelastingen) – jest to opłata za często spotykane w Holandii domy umieszczone na wodzie (woonark); jej wysokość jest najczęściej bardzo zbliżona do stawek za tradycyjne nieruchomości,
  • podatek od śmieci (Afvalstoffenheffing) – opłata uzależniona jest od liczby mieszkańców w gospodarstwie domowym  – im więcej osób tym wyższy podatek,
  • podatek od ścieków (Rioolheffing) – opłata dla właścicieli nieruchomości mieszkalnych i firmowych podłączonych do systemu miejskiej kanalizacji (w Amsterdamie jest to jedna stawka € 149,41 euro),
  • podatek od posiadania psa (Hondenbelasting) – opłata dla właścicieli czworonogów pobierana w niektórych gminach,
  • podatek parkingowy (Parkeerbelasting) – są to opłaty za parkowanie na terenie miasta; płatne strefy są tutaj praktycznie wszędzie, a stawki są bardzo wysokie – w samym centrum za godzinę zapłacimy nawet 9 euro,
  • podatki od wody (Waterschapsheffingen) – opłata pobierana na specjalne instytucje zajmujące się odpowiednim zabezpieczeniem gospodarki wodnej i ochrony przed zalaniem zagrożonych terenów oraz za dostarczanie wody do kranu,
  • podatek od cumowania (Binnenhavengeld) – opłata dla łodzi przepływających lub tutaj cumujących w Amsterdamie.

Z wszystkich podatków należy rozliczyć się każdego roku z urzędem skarbowym. W tym celu należy złożyć odpowiedni formularz w wyznaczonym terminie. Najłatwiej zrobić to przy pomocy nowoczesnej aplikacji do rozliczania podatku z Holandii Aangifte.