Odroczenie terminu złożenia zeznania podatkowego w Holandii

autor: Maciej Wawrzyniak18 lutego 2022
Odroczenie terminu złożenia zeznania podatkowego w Holandii

 

Polacy legalnie zatrudnieni do pracy w Holandii mają obowiązek corocznego rozliczania podatków. Dotyczy to zarówno osób zameldowanych jak i tych meldunku nieposiadających. Jak w każdym kraju, również tutaj obowiązują nas konkretne terminy, których musimy się trzymać. Czy istnieje możliwość odroczenia terminu złożenia zeznania podatkowego w Holandii? W razie potrzeby masz taką możliwość! W dzisiejszym wpisie przedstawimy jak tego dokonać. Zapraszamy!

Okres karencji Holandia – ile trwa?

Wszystkie osoby, które muszą rozliczyć się z Urzędem Skarbowym w Holandii, zobowiązane są złożyć deklarację ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami najpóźniej do dnia 1 maja w przypadku osób zameldowanych oraz 1 lipca jeżeli meldunku nie posiadają.

Jeżeli z jakiegokolwiek powodu nie odpowiada Ci ten termin i nie będziesz w stanie złożyć deklaracji na czas, masz możliwość poinformowania o tym skarbówkę i skorzystania z możliwości przesunięcia go o kilka miesięcy. Odroczenie terminu następuje w takim wypadku do 1 września

Taka możliwość przysługuje każdemu bez wyjątku. Warto z niej skorzystać jeżeli mamy świadomość, że będziemy musieli dokonać dopłaty, a nie posiadamy aktualnie wystarczających środków. Pozwoli nam to uniknąć naliczania przez Belastingdienst odsetek i uniknięcia potencjalnych kar związanych z niewywiązania się z obowiązujących terminów.

Czy za niezłożenie deklaracji podatkowej w Holandii grozi kara?

O tym, co grozi za niezłożenie zeznania podatkowego w Holandii, pisaliśmy już w innym wpisie. Kara z urzędu skarbowego może zostać nałożona ze względu na całkowity brak złożenia wymaganych dokumentów, nieterminowe rozliczenie oraz błędne lub niekompletne rozliczenie podatkowe. Grożą za to kary wynoszące 369 euro lub więcej.

Jeżeli dokonasz rozliczenia i okaże się, że musisz zapłacić urzędowi zaległy podatek, masz na to wyznaczony w decyzji termin. Jeżeli będziesz zalegać z jakimikolwiek dopłatami otrzymasz przypomnienie do zapłaty Aanmaning. Jest to urzędowe pismo informujące, że pełną kwotę należy wpłacić do 14 dni od dnia wystawienia zawiadomienia. Niedotrzymanie terminów wiązać się będzie z kolejnymi upomnieniami i koniecznością wysokich dopłat. Maksymalny koszt poniesiony z tego tytułu może wynieść 11.473 euro.

Odroczenie terminu zeznania Holandia – jak to zrobić?

Najłatwiejszym sposobem na złożenie prośby o odroczenie terminu będzie skorzystanie ze swojego osobistego konta na belastingdienst.nl, używając do tego cyfrowej tożsamości  DigiD.

Można tego również dokonać, dzwoniąc bezpośrednio do Holenderskiego Urzędu Skarbowego pod bezpłatny numer telefonu: 0800-0543. Pamiętaj, że niezbędne będą Twoje podstawowe dane oraz aktualny numer BSN. Zawsze warto upewnić się również, że urząd posiada aktualne informacje o naszym aktualnym adresie, stanie cywilnym, statusie partnera fiskalnego czy prawidłowy numer konta bankowego.

Prośbę o odroczenie terminu musisz zgłosić do urzędu najpóźniej do końca kwietnia.

Ile czeka się na zwrot podatku z Holandii?

Nie warto jednak odwlekać złożenia zeznania w przypadku, gdy należy nam się zwrot podatku. O ile liczysz na szybkie przesłanie pieniędzy przez Belastingdienst – nie ma na co czekać! Mimo że ciężko jednoznacznie określić, ile zajmie cała procedura, to przypadki z lat poprzednich pokazują, że zeznania rozpatrywane są w odpowiedniej kolejności. Więcej dowiesz się ze wpisu – Ile się czeka na zwrot podatku z Holandii?

Jeżeli złożenie deklaracji podatkowej w Holandii stanowi dla Ciebie problem zapraszamy do skorzystania z naszej pomocy. Dzięki innowacyjnej aplikacji do rozliczeń z Holandii cały proces będzie szybki i intuicyjny. Załatw wszystkie formalności bez wychodzenia z domu i nie martw się o goniące terminy – zapraszamy Aangifte24.