...

Numer BSN – czym jest? Jak wyrobić i sprawdzić dawny numer Sofi?

autor: Maciej Wawrzyniak21 lutego 2024
Numer BSN – czym jest? Jak wyrobić i sprawdzić dawny numer Sofi?

Planując dłuższy wyjazd do Holandii, warto zawczasu poznać obowiązujące tam przepisy, aby oszczędzić sobie ewentualnych komplikacji związanych z zatrudnieniem i życiem w Królestwie Niderlandów. Jednym z podstawowych zagadnień, które warto przyswoić, jest numer BSN. Dziś omawiamy ten dokument i podpowiadamy, jak go wyrobić i sprawdzić w każdej chwili. Zapraszamy do lektury.

Słowem wstępu, czyli czym jest numer BSN (Sofi numer)?

W Internecie możemy spotkać się często z pytaniami typu „co to jest numer BSN”, czy „burgerservicenummer co to jest”. Nazwa może zastanawiać – w rzeczywistości jednak nie oznacza ona nic skomplikowanego.

Numer BSN (dawniej numer Sofi Holandia) jest odpowiednikiem polskiego numeru PESEL. Burgerservicenummer, bo tak brzmi jego pełna nazwa, nadawany jest zarówno obywatelom holenderskim, jak i cudzoziemcom, którzy przebywają na terenie Holandii dłużej niż 4 miesiące. Numer BSN to dokument, który umożliwia identyfikację podatkową danej osoby w urzędzie skarbowym oraz innych organach administracyjnych.

Dokument BSN Holandia – czy jest obowiązkowy?

Numer identyfikacji socjalno-fiskalnej – jak wspomnieliśmy wyżej – zastąpił numer Sofi (Sofinummer). Obecnie ma on bardzo dużo zastosowań – najlepszym tego przykładem jest fakt, że wykorzystywany do identyfikacji osób mieszkających i pracujących na terenie Holandii w ponad 50 różnych urzędach.

Numer BSN – choć nie jest obowiązkowy dla każdego – znacząco ułatwia funkcjonowanie w Holandii. Dlaczego warto zainteresować się wyrobieniem tego dokumentu? Przede wszystkim dlatego, że jest on niezbędny do tego, aby zdobyć legalną pracę na terenie Holandii. To jednak nie wszystko – Numer BSN przyda się również m.in.:

 • w kontaktach z organami administracyjnymi,
 • do otwarcia rachunku bankowego,
 • do skorzystania ze świadczeń socjalnych,
 • do rozliczania się z podatku dochodowego,
 • do uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego,
 • do zakupu lekarstw w aptekach,
 • przy zapisywaniu dzieci do przedszkola/szkoły.

BSN Numer – jak wyrobić?

Klienci pytają nas często „jak wyrobić numer Sofi w Holandii?” – z artykułu wiesz już jednak, że nie jest to możliwe ze względu na zastąpienie go przez dokument BSN. Zawsze staramy się dostarczać aktualne informacje, dlatego też opowiemy dziś, jak wygląda wyrobienie obecnie obowiązującego identyfikatora, czyli Burgerservicenummer. 

Dziś omówimy dwie możliwości dla osób, które decydują się na znalezienie pracy na własną rękę (tj. bez pomocy agencji pracy).

Numer BSN Holandia – dla tych, którzy przyjeżdżają na okres krótszy, niż 4 miesiące

Spora część Polaków wyjeżdża do Holandii na krótki okres – najczęściej w czasie wakacji do prac sezonowych. Jeśli tego typu wyjazd nie trwa dłużej niż 4 miesiące, musisz zgłosić się do jednego z 19 urzędów gminy – dane kontaktowe wraz z miastami, w których możesz to zrobić, znajdziesz tutaj (strona w języku niderlandzkim).

W urzędzie należy wpisać się do ewidencji ludności jako nierezydent – wówczas powinieneś otrzymać numer BSN. Pamiętaj, aby mieć przy sobie ważny dokument tożsamości.

Co ważne – na wizytę w urzędzie gminy należy się umówić. Możesz to zrobić przez Internet (formularz online) lub wysyłając wiadomość e-mail bądź zadzwonić na podany numer (do właściwego urzędu z listy). Wpisanie się do ewidencji ludności (BRP) jest darmowe.

WAŻNA INFORMACJA💡

Posiadanie numeru BSN w Holandii, nie jest obowiązkowe! Warto jednak zaraz po przyjeździe do tego kraju wyrobić sobie ten identyfikator, ponieważ jest on w wielu przypadkach niezbędny do funkcjonowania. Pozwala załatwić sprawy w holenderskich urzedach i placówkach administracyjnych oraz umożliwia rozpoczęcie legalnej pracy.

Wyrobienie numeru BSN w Holandii – dla tych, którzy planują przyjazd dłuższy niż 4 miesiące

Planujesz przyjechać na dłużej do Holandii? Jeśli Twój pobyt przekroczy 4 miesiące, będziesz zobowiązany do zameldowania się w tym kraju pod konkretnym adresem zamieszkania. 

W takim wypadku powinieneś udać się do urzędu gminy (właściwego dla miejsca, w którym zamierzasz się zameldować). Jeżeli jest to Twój pierwszy meldunek w Królestwie Niderlandów, automatycznie zostaniesz wpisany do ewidencji ludności (BRP), a także otrzymasz numer BSN.

Czy możesz wyrobić numer BSN przez Internet? Nie – nie jest to możliwe

Wyrabianie numeru BSN – jakie dokumenty należy przygotować?

Aby móc się zameldować, a tym samym – liczyć na otrzymanie numeru BSN w Holandii, należy przygotować parę druków, które potwierdzają zamieszkanie pod konkretnym adresem w Królestwie Niderlandów. Udając się do urzędu gminy, weź ze sobą takie dokumenty jak m.in.:

 • dowód osobisty,
 • umowa najmu,
 • akt własności mieszkania,
 • oświadczenie właściciela mieszkania o wynajmie.

Holenderski numer BSN – jak długo musisz czekać na wyrobienie?

Jak długo czeka się na otrzymanie numeru BSN w Holandii? Z reguły już po godzinie od wypełnienia dokumentów powinieneś mieć nadany swój unikalny identyfikator. Zdarzają się jednak sytuacje, w których będziesz musiał poczekać nawet parę tygodni – wszystko to zależy od konkretnego urzędu.

FAQ — najczęściej zadawane pytania

1. Co to jest numer BSN?

Numer BSN (Burgerservicenummer) to unikalny identyfikator obywatela w Holandii, używany w kontaktach z administracją publiczną.

2. Gdzie znaleźć numer BSN?

Numer BSN znajduje się na holenderskim dokumencie tożsamości, takim jak dowód osobisty lub paszport, a także na korespondencji i dokumentach z urzędu skarbowego.

3. Czy numer BSN to to samo co numer Sofi?

Tak, numer BSN jest obecnie tym samym co dawny numer Sofi w Holandii.

4 Co jest potrzebne do wyrobienia numery BSN w Holandii?

Do wyrobienia numeru BSN w Holandii potrzebna jest rejestracja w gminie i ważny dokument tożsamości.

5. Ile kosztuje numer BSN w Holandii?

Uzyskanie numeru BSN w Holandii jest bezpłatne.

6. Jak zdobyć numer BSN w Holandii?

Należy zarejestrować się w lokalnej gminie po przyjeździe do kraju.

7. Do czego potrzebny jest numer BSN  w Holandii?

Jest niezbędny do rozpoczęcia pracy, otwarcia konta bankowego, korzystania z opieki zdrowotnej i innych usług publicznych w Holandii.

8. Ile jest ważny numer BSN w Holandii?

Nadany nam numer BSN jest ważny przez całe życie i nie wygasa.

9. Jak wygląda numer BSN w Holandii?

Składa się z unikalnego ciągu cyfr i nie zawiera liter ani symboli.

10 Czy można pracować bez numeru SOFI w Holandii?

Praca bez numeru SOFI (obecnie BSN) w Holandii jest nielegalna i może prowadzić do problemów prawnych.

11. Czy numer BSN można wyrobić w Polsce?

Nie, trzeba to zrobić osobiście po przyjeździe do Holandii.

Numer identyfikacji socjalno-fiskalnej – jak sprawdzić? Gdzie go znajdziesz?

Jak sprawdzić numer BSN? Możesz to zrobić na stronie https://www.svb.nl/nl/ – pod warunkiem że posiadasz DigiD (więcej o nim poczytasz w naszym poprzednim artykule pt. jak rozliczyć się z podatku w Holandii przez DigiD?. Po zalogowaniu się na stronie wybierz opcję Raadplegen (sprawdź), w której powinieneś znaleźć swoje dane osobowe, wśród których jest m.in. imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz numer BSN.

Numer BSN znajdziesz także na korespondencji i dokumentach z urzędu skarbowego – jeśli nie mas żadnego z nich możesz zgłosić się do urzędu gminy.

Potrzebujesz pomocy w sprawach podatkowych? Skorzystaj z naszej aplikacji do rozliczeń podatkowych z Holandii Aangifte – to proste i szybkie rozwiązanie do zarządzania podatkami!