...

Likwidacja ulgi na żonę – koniec z korzystnym rozliczeniem z niepracującą żoną w Holandii

autor: Maciej Wawrzyniak8 lipca 2022
Likwidacja ulgi na żonę – koniec z korzystnym rozliczeniem z niepracującą żoną w Holandii

 

Przez wiele lat możliwość skorzystania z ogólnej ulgi podatkowej przez niepracującego, lub osiągającego niskie dochody partnera fiskalnego była jednym z najczęściej wykorzystywanych odliczeń pozwalających zwiększyć zwrot podatku z Holandii. W Polsce nazywano tę ulgę rozłąkowym i przez wiele lat sprawiała ona, że taki model rodziny, w którym żona pozostawała w domu, był z podatkowego punktu widzenia bardzo opłacalny. Od jakiegoś czasu Holenderski rząd zmienił jednak koncepcję, stale obniżając ulgę na współmałżonka. Jak obecnie wygląda rozliczenie z niepracującą żoną? Czy wciąż jest to opłacalne? Więcej o tym w poniższym wpisie.

Rozliczenie z niepracującą żoną Holandia – jak wyglądało do tej pory?

Kiedyś ulga na niepracującą żonę była niezwykle popularna i bardzo często wykorzystywana przez naszych rodaków. Przez wiele osób utożsamiana była z zadośćuczynieniem za pracę za granicą, przez co nazywana jest „rozłąkowym”. W rzeczywistości jednak nie ma to wiele wspólnego z rozłąką, ponieważ partnerzy równie dobrze mogą mieszkać razem.

To, co sprawiało, że rozliczenie wspólnie z niepracującym małżonkiem było tak opłacalne to możliwość skorzystania z ogólnej ulgi podatkowej (algemene heffingskorting). Jeżeli partner fiskalny miał niskie dochody, lub nie posiadał ich wcale, wpływało to na znaczne zwiększenie zwrotu podatku z Holandii.

Od jakiegoś czasu odchodzi się jednak w Holandii od takiego rodzaju wsparcia dla osób o niskich zarobkach, żyjących z partnerem fiskalnym nieosiągającym dochodów. Prawdopodobnie ma to na celu zachęcenie takich osób do aktywizacji zawodowej i znalezienia zatrudnienia. Można wnioskować tak po zwiększeniu innych ulg podatkowych związanych z uzyskiwanym dochodem, między innymi ulgi podatkowej dla pracownika (Arbeidskorting) pozwalającej zmniejszyć podatek do zapłacenia.

Rozliczenie na niepracującą żonę w Holandii – do kiedy można skorzystać?

Od 2023 roku ogólna ulga podatkowa nie jest już wypłacana najmniej zarabiającemu partnerowi, jeśli urodził się po 1962 r. Jest to konsekwencja systematycznego procesu wycofywania się z tej ulgi rozpoczętego już w 2009 r.

Ile wynosiło rozłąkowe w Holandii w 2022 roku?

Maksymalna kwota rozłąkowego z Holandii zmniejszała się z każdym kolejnym rokiem, a w 2022 wynosiła już tylko 193 . Jest to maksymalna kwota odliczenia, jakie można uzyskać z tego tytułu, a indywidualna stawka oblicza jest w zależności od wysokości dochodów partnerów fiskalnych oraz zaliczek odprowadzanych do urzędu podatkowego w Holandii za wykonywaną w tym państwie pracę.

Rozliczenie z niepracującą żoną znacznie obniża zatem ogólny dochód, dzięki czemu takie małżeństwa mogły liczyć na maksymalną stawkę odliczenia. Jeszcze 10 lat temu w takim przypadku ulga ta wyniosłaby około 2000 €, co pokazuje ogromną zmianę, jaka nastąpiła na przestrzeni lat. Obecnie opłacalność skorzystania z takiego rozwiązania nie jest więc już tak oczywista i każdy przypadek wart przeanalizować indywidualnie wykonując niezbędne wyliczenia. Może okazać się, że mała rekompensata nie będzie warta załatwiania tak dużej ilość formalności.

Rozliczenie podatku z niepracującą żoną – jakie warunki należy spełnić?

Podstawowym warunkiem, który pozwala na rozliczenie z partnerem fiskalnym, jest zasada 90%. Oznacza ona, że dochody uzyskane poza Holandią nie mogą przekraczać 10%.

Najłatwiej zaprezentować to na przykładach dlatego przedstawimy poniżej hipotetyczne sytuacje, które są bardzo prawdopodobne. Po pierwsze – mąż pracuje i mieszka cały rok w Holandii, natomiast żona nie ma zatrudnienia i mieszka w Polsce. W takim wypadku cały wspólny dochód partnerów fiskalnych został uzyskany w Holandii, dlatego istnieje możliwość rozliczenia wspólnego. Natomiast jeżeli małżonek pozostający w Polsce ma zatrudnienie, a wysokość jego zarobków przekracza 10% wspólnych dochodów, to wspólne złożenie deklaracji podatkowej nie będzie możliwe.

W przypadku małżeństw mieszkających w Holandii sprawa ma się łatwiej, ponieważ wszystkie dochody uzyskiwane są na terenie tego kraju, nie ma więc znaczenia czy żona pracuje, czy nie.

Tak więc aby udowodnić prawo do skorzystania z rozliczenia z partnerem fiskalnym konieczne będzie przedstawienie w urzędzie skarbowym w Holandii informacji o wszystkich uzyskanych przychodach – także przychodów zdobytych poza granicami Holandii, czyli na przykład w Polsce.

Musimy także pamiętać, że do złożenia deklaracji podatkowej niezbędny jest numer BSN. Osoby zatrudnione legalnie w Holandii uzyskują go automatycznie, co jednak z małżonkiem, który nie pracuje? Musimy zgłosić się do Belastingdienst o przyznanie numeru składając specjalny wniosek. Warto pomyśleć o tym wcześniej, ponieważ taka procedura może trwać nawet pół roku.

Rozliczenie z partnerem fiskalnym – nie tylko żona

Warto wiedzieć także, że partnerem fiskalnym w Holandii nie musi być to tylko i wyłącznie współmałżonek. Tamtejsze przepisy przewidują, także inne możliwości wspólnego rozliczenia, które są ściśle określone. Partnerem fiskalnym może być więc także partner, z którym pozostajemy w sformalizowanym związku partnerskim, druga osoba, z którą posiadamy dziecko, a także partner, z którym posiadamy wspólne mieszkanie lub dom.

Jak rozliczyć się z niepracującą żoną? Skorzystaj z aplikacji Aangifte

Jak widzisz to ostatnia szansa na duże korzyści związane z rozliczeniem z niepracującą żoną. Co więcej, o tak zwane rozłąkowe z Holandii możesz ubiegać się do pięciu lat wstecz, także jeśli do tej pory nie korzystałeś z takiej możliwości, wciąż masz szansę odzyskać sporą część pieniędzy. Nie wiesz, jak tego dokonać? Nic nie szkodzi, ściągnij naszą aplikację do rozliczeń podatkowych, a pomożemy Ci złożyć zeznanie z Holandii. Nasz program posiada wszystkie niezbędne funkcje, które pozwolą Ci uzyskać korzystny zwrot, a w razie jakichkolwiek problemów możesz skorzystać z pomocy naszych doradców. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług – Aangifte.