Kwota wolna od podatku w Holandii 2023 – ile wynosi?

autor: Maciej Wawrzyniak1 lutego 2023
Kwota wolna od podatku w Holandii 2022 – ile wynosi?

 

Kwota wolna od podatku to dochód, od którego nie musimy odprowadzać podatku. Funkcjonuje ona w wielu krajach Unii europejskiej, również w Polsce i jest szansą na odzyskanie zwrotu podatku podczas rozliczania rocznego z Urzędem skarbowym. Jak sprawa wygląda w Holandii? Czy znajdziemy tutaj kwotę wolną od podatku? W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy to zagadnienie. Zapraszamy.

Kwota wolna od podatku Holandia – stawki podatkowe w 2023 roku

Zacznijmy od tego, że holenderski system podatkowy opiera się na dwóch grupach podatkowych. Przynależność do nich zależna jest od uzyskanego w danym roku dochodu i wpływa bezpośrednio na wysokość stawki podatkowej, według której będziemy rozliczani.

Aktualne każda osoba dokonująca rozliczenia w podatku w Holandii zostaje przypisywana do jednej z poniższych grup podatkowych:

  • I próg podatkowy – 36,93% dla dochodów do 73 031 euro,
  • II próg podatkowy – 49,5% dla dochodów powyżej 73 031 euro.

Wyższa stawka podatkowa nie będzie jednak dotyczyć całego dochodu a wyłącznie od nadwyżki od kwoty 73 031 euro. Podatki w Holandii są więc stosunkowo wysokie jak na standardy Unii Europejskiej, istnieje jednak wiele ulg podatkowych pozwalających odzyskać część zapłaconych pieniędzy.

Ulgi dostępne w Holandii – kwota wolna od podatku

W Holandii nie obowiązuje jedna stała kwota wolna od podatku, jednak znajdziemy tutaj liczne ulgi, które wpływają na nasze rozliczenie.

Kwota wolna od podatku Holandia 2023 – ogólna ulga podatkowa

Ogólna ulga podatkowa to ulga od podatku dochodowego i składek na ubezpieczenie społeczne. Dotyczy ona wszystkich podatników odprowadzających składki do urzędu skarbowego i składających roczną deklarację.

Uzależniona jest ona bezpośrednio od wysokości dochodów oraz ilości dni przepracowanych w Holandii – im wyższe wynagrodzenia, tym kwota ulgi jest mniejsza. Maksymalna wysokość ulgi nie może być jednak wyższa niż naliczona kwota do zapłaty podatku dochodowego i składek na ubezpieczenie socjalne.

Ulga pracownicza Holandia – kwota wolna od podatku 2023

W Holandii funkcjonuje także Arbeidskorting, czyli ulga pracownicza do skorzystania, z której ma prawo każda osoba legalnie pracująca w Holandii. Jest ona odpowiedzialna za obniżenie podatku dochodowego, co jednocześnie powiększa wysokość dochodu.

Ulga z tytułu wychowywania dziecka

Kolejną bardzo popularną ulgą jest Inkomensafhankelijke Combinatiekorting, czyli możliwość odliczenia dziecka, którego wiek nie przekracza 12 lat. Można z niej skorzystać w przypadku gdy, wychowujemy dziecko i jest ono zameldowane co najmniej przez pół roku rodzicem.

Korzystając z dostępnych ulg, zapłacisz więc niższe podatki i składki – pomimo że nie obniża się podstawa opodatkowania jak w przypadku kwoty wolnej od podatku, to możesz w ten sposób zwiększyć swój zwrot.  Musisz jednak pamiętać, że jeśli chcesz ubiegać się o ulgi podatkowe w Holandii, musisz spełnić jedno z dwóch kryteriów – być zameldowanym w tym kraju przez cały rok lub co najmniej 90% przychodów musi pochodzić z pracy w Holandii. W drugim przypadku trzeba to udowodnić, składając zaświadczenie UE/WE otrzymane z polskiego urzędu skarbowego.

30% tax ruling – ulga dla specjalistów

Z powodu niedoboru specjalistów w wielu branżach Holenderski rząd stara się sprowadzić wykwalifikowanych imigrantów. Dzięki temu podejmując pracę w zawodzie znajdującym się na liście przygotowanej przez ministerstwo pracy i finansów, możemy załapać się na specjalną ulgę. 30% tax ruling pozwala przez okres 5 lat na opodatkowanie tylko 70% wynagrodzenia. Można więc powiedzieć, że pozostałe 30% to kwota wolna od podatku w Holandii. Zmniejszenie w ten sposób podstawy opodatkowania przyczyni się do obniżenia ogólnej kwoty podatku i zapewni wyższy zwrot.

Aby móc starać się o tę ulgę należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim potrzebne będzie zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę. Wymagany jest również dość wysoki poziom dochodów. Wynagrodzenie podlegające opodatkowaniu musi wynosić minimum 39 467 euro lub jeżeli posiadasz mniej niż 30 lat, dyplom naukowy i wykształcenia minimum magistra to Twoje roczne wynagrodzenie netto musi wynosić minimum 30 001 euro.

Rozlicz podatek z Holandii z aplikacją Aangifte

Jak rozliczyć się z pracy sezonowej w Holandii, aby uzyskać korzystny zwrot? Najlepiej za pomocą specjalnej aplikacji do rozliczeń podatkowych Aangifte24. To nowoczesne narzędzie pomoże w corocznym rozliczeniu zwrotu podatku i uwzględni wszystkie ulgi, o jakie chciałbyś się ubiegać. Już dziś sięgnij po to innowacyjne narzędzie i ciesz się wysokim zwrotem podatku z Holandii.