Koszty eksterytorialne w Holandii – ET Kosten
autor: Maciej Wawrzyniak3 maja 2021Czym jest ET Kosten? Spotkałeś się kiedyś z tym określeniem? Są to tzw. koszty eksterytorialne w Holandii, które przewidziane są dla pracowników tymczasowych. Ulga podatkowa jest jednym ze sposobów na zmniejszenie kosztów życia w kraju tulipanów. Zagłęb się w dalszą część artykułu, w którym przybliżamy najważniejsze informacje o ET Kosten, o których powinieneś wiedzieć.
Koszty eksterytorialne Holandia – czym są?
ET Kosten, czyli koszty eksterytorialne to forma ulgi podatkowej w Holandii, która powstała w celu pobudzenia holenderskiego rynku pracy. Porozumienie to stworzono z myślą o pracownikach tymczasowych, czyli o osobach, które pracują na terenie Holandii, ale na stałe mieszkają poza granicami tego kraju np. w Polsce.
Na czym polegają koszty eksterytorialne? Holandia umożliwia otrzymanie nieopodatkowanego zwrotu wydatków, które są ponoszone przez pracowników poza krajem pochodzenia, czyli np. koszty związane z wynajmem mieszkania.
ET Kosten w praktyce, czyli jak to wygląda w rzeczywistości?
Jak to działa w praktyce? Holenderska administracja podatkowa zakłada, że pracownicy tymczasowi muszą ponosić podwójne koszty związane z zakwaterowaniem (w Holandii oraz w kraju macierzystym). Dlatego też takie osoby mogą dobrowolnie zrezygnować z części wynagrodzenia podlegającego opodatkowaniu. W zamian za to tacy pracownicy otrzymują nieopodatkowany zwrot kosztów z tytułu posiadania tzw. drugiego domu.
Koszty eksterytorialne Holandia 2023 – co podlega wymianie?
Na mocy ulgi podatkowej ET Kosten można wymienić:
- część wynagrodzenia okresowego (po zamianie jego wysokość nie może być niższa od ustanowionej pensji minimalnej w Holandii; co więcej nie może także przekraczać 30% faktycznej sumy wynagrodzenia),
- bonusy za nadgodziny,
- ponadustawowe dni urlopowe,
- dodatki godzin rekompensowanych, które wynikają z nienormatywnego czasu pracy.
UWAGA: skorzystanie z ulgi podatkowej w żaden sposób nie wpływa na wynagrodzenie związane z pracą w nadgodzinach oraz godzinami rekompensowanymi. Co więcej, chcąc wymienić część wynagrodzenia okresowego wraz z dniami urlopowymi, wymiana nie może przekraczać 81% kosztów eksterytorialnych.
ET Kosten w Holandii – kiedy można skorzystać?
Aby móc skorzystać z ulgi kosztów eksterytorialnych, należy spełnić pewne warunki. Po pierwsze – pracownik musi ponosić podwójne koszty zakwaterowania, o których pisaliśmy wyżej.
Nie jest to jednak wszystko. Osoby ubiegające się o skorzystanie z ET Kosten muszą również płacić za podróże (np. z Polski do Holandii) oraz wydawać dodatkowe pieniądze na życie, czyli kwoty, których pracownik nie wydałby, gdyby nie mieszkał w Holandii.
Co więcej, do kosztów eksterytorialnych zaliczane są również pieniądze przeznaczone na kursy językowe.
ETK w Holandii – jak odzyskać i o czym musisz jeszcze pamiętać?
Spełniasz powyższe warunki? W takim razie nic nie stoi na przeszkodzie, aby ubiegać się o zwrot kosztów. Jak to zrobić? Należy sporządzić deklarację na piśmie i przesłać ją do pracodawcy lub agencji, w której jesteś zatrudniony.
Wiele osób zastanawia się, również nad tym, komu nie przysługuje holenderska ulga podatkowa ET Kosten. Warto wiedzieć, że z kosztów eksterytorialnych nie mogą skorzystać osoby mieszkające na stałe i zameldowane w Holandii.
O czym jeszcze warto pamiętać? Korzystając z ET Kosten, musisz wiedzieć również o tym, że część wynagrodzenia, która uległa zmianie na zwrot kosztów, stanowi podstawę do naliczania praw do emerytury.
Jednocześnie ta zamiana nie stanowi podstawy do naliczania m.in. dni urlopowych, dodatku urlopowego czy dni świątecznych.
Eksterytorialne koszty w Holandii – podsumowanie
Holandia jest krajem, który oferuje zagranicznym pracownikom nie tylko wysokie wynagrodzenie, ale również pakiety, które obniżają koszty życia w tym kraju. Duża część Polaków wyjeżdżających do Holandii planuje przede wszystkim jak najwięcej zaoszczędzić. Dlatego też ET Kosten jest ulgą podatkową, o której szczególnie warto wiedzieć i pamiętać. Dzięki niej możemy uzyskać całkiem pokaźną sumę pieniędzy. Zwrot może wynieść od 400 € do nawet 750 €.
W branży podatków holenderskich od 15 lat. Rocznie certyfikuje ponad 20 000 deklaracji podatkowych do Belastingdienst. Posiada numer konsultanta podatkowego BECON i jest pomysłodawcą aplikacji aangifte24.com. Jego specjalizacją jest podatek dochodowy osób fizycznych z tytułu umowy o pracę. Prywatnie lubi pływać i zwiedzać górskie klimaty rowerem.