...

Kindgebonden Budget – zdobądź dodatek do zasiłku rodzinnego z Holandii

autor: Maciej Wawrzyniak29 września 2021
Kindgebonden Budget – zdobądź dodatek do zasiłku rodzinnego z Holandii

 

Jeżeli pobierasz zasiłek rodzinny w Holandii, a wspólne dochody Twoje i partnera nie są zbyt wysokie, istnieje możliwość, że przysługuje Ci dodatek na dziecko przyznawany przez holenderski Urząd Skarbowy Belastingdienst. Ile pieniędzy możesz uzyskać? Kto może liczyć na przyznanie dodatku? Poznaj wszystkie niezbędne informacje o zasiłku na dziecko kindgebonden budget.

Kto może się starać o dodatek na dziecko Kindgebonden Budget?

Kindgebonden Budget jest dodatkowym świadczeniem na dziecko, o które może starać się każda osoba pracująca legalnie na terenie Holandii. Możesz wnioskować o przyznanie dodatku jeśli:

  • posiadasz dziecko lub dzieci poniżej 18. roku życia,
  • pobierasz holenderski zasiłek rodzinny Kinderbijslag przyznawany przez Kasę Ubezpieczeń Społecznych (SVB),
  • twoje dochody wspólnie z drugim rodzicem nie są wysokie (nie przekraczają rocznej kwoty ok. 49 000 €),
  • przynajmniej jedno z rodziców posiada obywatelstwo holenderskie lub pracuje na terenie Holandii.

Jak wnioskować o Kindgebonden Budget?

Osoby otrzymujące już dodatki z Holenderskiego Urzędu Skarbowego dostaną powiadomienie w ciągu 8 tygodni po urodzeniu dziecka, jeżeli Belastingdienst uzna, że dochody rodziców są na tyle niskie, że kwalifikują się oni do przyznania Kindgebonden Budget. Zostanie on przyznany automatycznie bez konieczności składania wniosku. Dostaniesz również informację o wysokości zasiłku.

Jeśli przysługuje Ci prawo do zasiłku rodzinnego, jednak nie pobierasz żadnych świadczeń z Urzędu Skarbowego lub nie dostałeś powiadomienia, a uważasz, że należy Ci się dodatek do dziecka, potrzebne będzie złożenie stosownego, jednorazowego wniosku. W tym celu przydadzą Ci się następujące dokumenty:

  • Jaaropgraaf lub salaris (wycinek z ostatniej wypłaty)
  • akty małżeństwa,
  • akty urodzenia dzieci,
  • decyzja o przyznaniu zasiłku rodzinnego Kinderbijslag.

O Kindgebonden Budget ubiegać można się za maksymalnie 12 miesięcy wstecz. Mamy na to szansę, jeżeli wniosek złożony zostanie do 31 sierpnia roku następującego po roku, za który zasiłek chcemy uzyskać. Musimy pamiętać, że każda zmiana sytuacji życiowej, mieszkaniowej lub rodzinnej musi zostać niezwłocznie zgłoszona do Belastingdienst – mogą one mieć znaczący wpływ na wysokość dodatku.

Ile wynosi Kindgebonden Budget?

Wysokość dodatku zależy bezpośrednio od dochodów rodziców, liczby dzieci w rodzinie oraz ich wieku. Dodatek na dziecko Kindgebonden Budget może wynieść maksymalnie 3480 € w 2024 roku.

Świadczenie to przyznawane jest w przypadku gdy sytuacja materialna nie jest najlepsza, a kwoty otrzymane w ramach tego dodatku obliczane są indywidualnie na podstawie dochodów rodziców. Ciężko więc jednoznacznie stwierdzić ile dokładnie wyniesie dodatek na dziecko. Średnio rodzicom przypada 84 € miesięcznie.

Kindgebonden Budget a 500 plus

Zgodnie z prawem nie możemy otrzymywać więcej niż jednego zasiłku na dziecko w całej Unii Europejskiej. Nie oznacza to, że nie możemy składać wniosku o Holenderski dodatek. Zasiłek  z Holandii zostanie pomniejszony odpowiednio o kwotę każdego świadczenia pobieranego na terenie Polski – czy jest to 500 plus, czy polski zasiłek rodzinny.

Zasiłek rodzinny Kinderbijslag – komu przysługuje?

Kindgebonden Budget to jedynie dodatek do zasiłku rodzinnego, dlatego o przyznanie Kinderbijslag powinniśmy postarać się w pierwszej kolejności. Warto więc wiedzieć komu on przysługuje i jakie należy spełniać warunki, aby kwalifikować się do jego otrzymania.

Kinderbijslag wypłacany jest przez Sociale Verzekeringsbank (SVB), czyli Holenderską Kasę Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli legalnie pracujesz w tym kraju i masz dzieci, to jak najbardziej możesz starać się o przyznanie zasiłku rodzinnego. W tym celu potrzebne Ci będą dokumenty potwierdzające Twoje miejsce zamieszkania, wysokość dochodów oraz druk przedstawiający wpłacanie składek na ubezpieczenie społeczne.

Więcej przydatnych informacji o zasiłku rodzinnym w Holandii znajdziesz w innym naszym artykule – Rodzinne w Holandii – zasiłek rodzinny w Holandii dla Polaków.

Pobierasz zasiłek rodzinny z Holandii? Skorzystaj z pomocy profesjonalistów

Szukasz sposobu, aby zdobyć dodatkowe pieniądze w Holandii? Trafiłeś we właściwe miejsce. Skorzystaj z naszej oferty pomocy finansowej i skontaktuj się z naszym dedykowanym doradcą podatkowym, który odpowie na Twoje pytania. Dowiedź się czy masz prawo otrzymywać zasiłek rodzinny oraz dodatek na dziecko w postaci Kindgebonden Budget.

Aangifte24 poleca również specjalną aplikację do rozliczeń podatkowych, dzięki której uzyskasz korzystny zwrot podatku z Holandii. Z nami rozliczenie podatku z Holandii online jest niezwykle proste i szybkie. Zapraszamy do skorzystanie z naszych usług!