Jakie są najpopularniejsze ulgi podatkowe w Holandii w 2022 roku?
autor: Maciej Wawrzyniak14 listopada 2022
Ulgi podatkowe w Holandii to sposób na uzyskanie wyższego zwrotu podatku w tym kraju. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich i opisujemy warunki, jakie należy spełnić, aby z nich skorzystać.
Ulgi podatkowe Holandia 2022
Algemene heffingskorting – główna ulga podatkowa
Algemene heffingskorting to główna ulga podatkowa przysługująca każdemu podatnikowi w Holandii – pomniejsza ona Twój podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie socjalne.
Wysokość ogólnej ulgi podatkowej zależy od wysokości Twoich dochodów – im wyższe, tym mniejszą ulgę otrzymasz. Jest pomniejszana o procent dochodu podlegającego opodatkowaniu z pracy i domu – dokładne informacje można znaleźć w tabeli.
Arbeidskorting – ulga pracownicza
Arberidskorting jest pracowniczą ulgą podatkową pomniejszającą kwotę podatku do zapłaty w Holandii – przysługuje osobom legalnie zatrudnionym w tym kraju nieprzekraczającym ustalonego progu dochodów.
Ulga pracownicza zależna jest od wysokości uzyskanych dochodów – w 2022 r. maksymalnie może wynieść 4260 euro (w 2021 roku 4205 euro) przy dochodzie wynoszącym 36 650 euro.
Jonggehandicaptenkorting – ulga dla młodych niepełnosprawnych
Jeżeli pobierasz świadczenie na podstawie ustawy o wspieraniu w poszukiwaniu zatrudnienia młodych osób niepełnosprawnych (Wajong), to przysługiwać Ci będzie także ulga podatkowa z tego tytułu. Załatwić można to w holenderskim Instytucie Programów Świadczeń Pracowniczych (UWV).
Inkomensafhankelijke combinatiekorting — ulga na dziecko
Wysokość ulgi Inkomensafhankelijke combinatiekorting uzależniona jest bezpośrednio od dochodów osoby składającej wniosek – każdy przypadek obliczany jest indywidualnie przez Belastingdienst. Aby kwalifikować się do ulgi podatkowej na dziecko, musisz spełniać poniższe warunki. O ulgę można starać się na:
- własne dziecko,
- pasierba,
- przybrane dziecko, w sytuacji, gdy utrzymujesz je jak własne dziecko
- adoptowane dziecko
- dziecko z poprzedniego związku współmałżonka lub zarejestrowanego partnera,
- dziecko partnera podatkowego, jeżeli mieszkacie razem.
Dziecko musi mieć mniej niż 12 lat w dniu 1 stycznia roku dotyczącego rozliczenia.
Dziecko na które starasz się o ulgę musi być również zarejestrowane w gminie pod tym samym adresem domowym co Ty, przez co najmniej 6 miesięcy w ciągu 1 roku kalendarzowego. Ważne jest także, aby Twój dochód z pracy był wyższy niż ustalona kwota.
Więcej informacji: Inkomensafhankelijke Combinatiekorting – co to jest?
Heffingskortingen voor AOW-gerechtigden – ulga dla osób starszych
Jest to ulga podatkowa przeznaczona dla osób uprawnionych do AOW (podstawowa emerytura państwowa w Holandii) – często nazywana także jako ulga dla osób starszych.
Do skorzystania z niej zakwalifikujesz się po osiągnięciu wieku emerytalnego i jeżeli Twój dochód nie będzie przekraczał ustalonego limitu.
Sprawdź nasze pozostałe wpisy i przekonaj się między innymi co można odliczyć od podatku w Holandii? W załatwieniu wszystkich formalności z urzędem skarbowym i wykorzystaniu wszystkich ulg pomoże Ci nasz aplikacja do rozliczeń podatkowych z Holandii Aangifte24.

W branży podatków holenderskich od 15 lat. Rocznie certyfikuje ponad 20 000 deklaracji podatkowych do Belastingdienst. Posiada numer konsultanta podatkowego BECON i jest pomysłodawcą aplikacji aangifte24.com. Jego specjalizacją jest podatek dochodowy osób fizycznych z tytułu umowy o pracę. Prywatnie lubi pływać i zwiedzać górskie klimaty rowerem.