Jak zrobić przelew do Belastingdienst? Poznaj rachunek Acceptgiro i inne metody

autor: Maciej Wawrzyniak18 lutego 2021
Jak zrobić przelew do Belastingdienst? Poznaj rachunek Acceptgiro i inne metody

Jesteś zatrudniony do pracy w Holandii od niedawna? W tym roku po raz pierwszy będziesz rozliczał podatek w Holandii? Zapoznaj się z poniższym wpisem — przeprowadzimy Cię przez całą procedurę związaną z wykonywaniem przelewu do urzędu skarbowego w Holandii Belastingdienst.

Przelew do Belastingdienst w Holandii — rachunek Acceptgiro

Acceptgiro to nazwa holenderskiego rachunku w żółtym kolorze, zwanego potocznie „żółtym rachunkiem”. Druk ten jest podstawowym elementem wykonywania opłat i płacenia rachunków między innymi z urzędu skarbowego w Holandii. Acceptgiro jest także wykorzystywany do opłacania usług, takich jak:

  • abonament telewizyjny,
  • korzystanie z telefonu komórkowego,
  • przelewy za opłaty (na przykład prąd),
  • przelewy do ubezpieczalni.

Acceptgiro — jak zrobić przelew do Belastingdienst

Korzystając z holenderskiego blankietu do płatności Acceptgiro, możesz wykonać przelew na jeden z dwóch wybranych sposobów.

Osobiste dostarczenie rachunku do banku

Pierwszy sposób to osobiste dostarczenie rachunku Acceptgiro do Twojego banku. Jeśli zdecydujesz się na tę opcję, nie zapomnij o własnoręcznym podpisaniu się na rachunku i — w przypadku braku — poprawnym wpisaniu kwoty, którą chcesz przelać. Bank po otrzymaniu od Ciebie „żółtego rachunku” wprowadzi płatność do systemu i pobierze z Twojego konta bankowego odpowiednią kwotę pieniężną. Taka usługa jest dodatkowo płatna, więc jeśli nie chcesz narażać się na dodatkowe koszty, możesz zdecydować się samodzielne wykonanie płatności (opisane poniżej).

WAŻNA INFORMACJA💡

Liczba wysłanych Acceptgiro w Holandii spadła o ponad 70% w ciągu ostatnich pięciu lat, ponieważ większość konsumentów wybiera płatności przez Internet lub bankowość mobilną. Wciąż jednak jest wykorzystywana przez ludzi starszych lub mniej obeznanych z Internetem konsumentów.

Acceptgiro – jak zapłacić przez Internet?

Drugim sposobem na wykonanie przelewu do urzędu skarbowego w Holandii, zdecydowanie szybszym i coraz częściej wybieranym, jest zrobienie przelewu internetowego. W tym wypadku musisz dokładnie sprawdzić, czy w przelewie internetowym bezbłędnie wpisałeś wszystkie swoje dane z rachunku Acceptgiro. Jeżeli tego nie zrobisz, a dane okażą się niewłaściwe, to Twoje pieniądze nie zostaną zaksięgowane w poprawny sposób, a tym samym Belastingdienst może w ogóle nie znaleźć Twojej opłaty internetowej i wysłać do Ciebie oficjalne pismo z karnymi odsetkami za opóźnioną opłatę.

Jak zrobić przelew do Belastingdienst — krok po kroku

Zobacz, jak samodzielnie dokonać przelewu internetowego, używając żółtego rachunku Acceptgiro.

  1. Wejdź na stronę swojego banku i pod nazwą „BEDRAG” wpisz należną kwotę.
  2. Pod nazwą „NAAM ONTVANGER” wpisz właściciela konta (nazwę urzędu lub innej firmy).
  3. Pod nazwą „REKENINGNUMMER” wpisz numer konta urzędu lub firmy.
  4. Pod nazwą „BETALINGSKENMERK” widoczny jest unikalny numer sprawy — po tym numerze odbiorca przelewu będzie wiedział, od kogo i za co dostał opłatę.
  5. Kliknięcie „VERZENDEN” spowoduje, że dokonasz przelewu internetowego, opłacając swój rachunek Acceptgiro z Holandii.

Dopłata do podatku – jak mogę spłacić?

Jeśli sumaryczne zaliczki na podatek dochodowy okazują się być niższe niż wyliczony podatek, konieczna jest dopłata do podatku w Holandii. Informacje dotyczące sposobu płatności tej dodatkowej kwoty znajdziesz w decyzji podatkowej, którą otrzymasz z urzędu. Szczegółowe dane potrzebne do wykonania płatności będą zawarte w sekcji „informacje o płatności”. Pamiętaj, aby dokonać płatności przed terminem ostatecznym, który jest podany na pierwszej stronie otrzymanego dokumentu.

FAQ — najczęściej zadawane pytania

Jak zrobić przelew do Belastingdienst?

Aby wykonać przelew do Belastingdienst, należy użyć danych bankowych podanych w decyzji podatkowej i dokonać przelewu za pośrednictwem swojego banku internetowego.

Czym można zrobić przelew do Belastingdienst przez internet?

Przelew do Belastingdienst można zrealizować przez internet, korzystając z bankowości elektronicznej, specjalnych aplikacji bankowych lub rachunku Acceptgiro.

Co to jest rachunek Acceptgiro?

Acceptgiro to powszechnie akceptowana metodą płatności w Holandii i są używana przez firmy i użytkowników domowych.

Co można opłacić za pomocą rachunku Acceptigro?

Rachunek Acceptgiro umożliwia opłacenie różnych należności podatkowych i innych opłat rządowych w Holandii.

Żółty rachunek Acceptgiro — poproś o pomoc specjalistów

Jeśli w czasie wykonywania przelewu przez Internet lub ręcznego wypełniania rachunku Acceptgiro do osobistego przelewu w banku napotkasz jakiekolwiek wątpliwości, skorzystaj z profesjonalnej pomocy. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z aplikacji do rozliczeń podatkowych z Holandii o Aangifte, to, otrzymasz pomocy przy rachunku Acceptgiro, a także wsparcie podczas rozliczania podatku z Holandii. To wygodne i intuicyjne narzędzie pomogło wielu Polakom pracującym za granicą i załatwiającym formalności z urzędem skarbowym w Holandii.