Jak wyodrębnić podatek z jarografu?
autor: Maciej Wawrzyniak29 września 2021
Jaaropgaave inaczej nazywana potocznie jaaropgaaf czy jarograf to Holenderska karta podatkowa, którą otrzymujemy od pracodawcy w przypadku gdy podejmowaliśmy na terenie Holandii legalną pracę. To niezwykle ważny dokument, ponieważ jest niezbędny w przypadku rocznego rozliczenia podatkowego, które jest obowiązkowe dla wszystkich osób pracujących w Holandii. Co właściwie zawiera jaaropgaaf i jak znaleźć w nim potrzebne informacje? W poniższym wpisie spróbujemy odpowiedzieć na pytanie – jak czytać jarograf z Holandii?
Skąd zdobyć jarograf z Holandii?
Zanim przejdziemy do opisu samego dokumentu kilka słów na temat tego, skąd właściwie dostaje się jarograf. Każdy pracodawca ma obowiązek uzupełnienia i wydania holenderskiej karty podatkowej wszystkim pracownikom. Musi tego dokonać najpóźniej do połowy marca. Jeżeli podejmowałeś pracę w kilku miejscach u innych pracodawców, dostaniesz więcej niż jeden jaaropgaaf. Jest to odpowiednik polskiego PIT 11 i zawiera również podobne informacje na temat dochodów i opłacanych składek.
Jeżeli z jakiegoś powodu nie otrzymasz jaaropgaaf ze swojej pracy i nie jesteś w stanie wyegzekwować należnego Ci dokumentu od swojego pracodawcy, Holenderski Urząd Skarbowy Belastingdienst może wydać Ci zastępczy druk IB60 lub wydruk dokumentu z systemu FLG. Dzięki temu będziesz mógł użyć ich do załatwienia wielu formalności oraz jako zastępstwo starając się o zwrot podatku z Holandii.
Różnice pomiędzy IB60 a FLG
Dokumenty, które może wystawić nam Belastingdienst w przypadku braku możliwości zdobycia jarografu, różnią się jednak od siebie. Druku IB60 zawiera jedynie przychód brutto i nie może posłużyć do rozliczenia, natomiast wydruk FLG będzie pełnoprawnym dokumentem skarbowym, który pomoże nam załatwić wszystkie formalności podatkowe zarówno w Holandii jak i w Polsce.
Co zawiera jaaropgaaf?
W jaaropgaaf znajdziemy wiele szczegółowych informacji dotyczących naszego holenderskiego dochodu brutto. Z tego dokumentu dokładnie dowiemy się również, jak duża zaliczka na podatek została pobrana z naszego wynagrodzenia, ile wyniosły składki na ubezpieczenie zdrowotne, oraz ubezpieczenie społeczne.
Najważniejsze pozycje w jaaropgaaf – tłumaczenie
Jaaropgaaf wystawiany jest, z oczywistych względów, w języku holenderskim. Nawet jeżeli pracujemy i zarabiamy w tym kraju, nie zawsze na tyle dobrze znamy język, żeby czuć się pewnie w załatwianiu wszelkich formalności podatkowych. Może to nam przeszkodzić w odzyskaniu jak najkorzystniejszego zwrotu podatku z Holandii. Poniżej przedstawiamy tłumaczenie najważniejszych pozycji w tym dokumencie.
- Loon lub fiscaal loon (loon voor loonbelasting/premie volksverzekeringen) – dochód całkowity z Holandii.
- Ingehouden Loonbelasting lub Premie Volksverzekeringen (loonheffing albo ingehouden looheffing) – pobrana z wynagrodzenia zaliczka na podatek dochodowy, określa również, ile maksymalnie może wynieść zwrot podatku z Holandii.
- Arbeidskorting (verrekende Arbeidskorting) – ulga pracownicza, czyli zmniejszenie opodatkowania dokonane przez pracodawcę.
- Premie ziekenfonds (ingehouden bijdrage zorgverzekeringswet) – ubezpieczenie zdrowotne – w przypadku osób mieszczących się w najwyższym progu podatkowym istnieje możliwość odliczenia od podatku.
- Loon zorgverzekeringswet – dochód brutto będący podstawą do wyliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne (chorobowe).
- Levensloopverlofkorting – ulga od wynagrodzenia oraz składek na ubezpieczenia społeczne związana ze stażem pracy – im dłuższy, tym wyższa ulga.
- Loonheffingskorting – ulga w podatku od wynagrodzenia (loonbelasting) – może to być ulga dla pracowników starszych, ulga dla młodzieży niepełnosprawnej, powszechna ulga podatkowa.
Jaaropgaave a rozliczenie podatku w Polsce – PIT36ZG
Rozliczając dochód z Holandii w Polskim Urzędzie Skarbowym, również potrzebować będziesz karty podatkowej jaaropgave. Rozliczenie zarobków zagranicznych wymaga złożenia załącznika PIT/ZG do standardowego formularza PIT 36. Posiadając polskie tłumaczenie jarografu, wypełnienie dokument, który złożysz do polskiego urzędu podatkowego, będzie zdecydowanie prostsze. Więcej dowiesz się z artykułu – Jak rozliczyć Jaaropgaaf w Polsce?
Jaaropgaaf – jak starać się o zwrot podatku z Holandii?
Potrzebujesz rozliczyć jarograf? Nie wiesz, od czego zacząć? Skorzystaj z naszej aplikacji do zwrotu podatku z Holandii. Jeżeli masz pytania – skontaktuj się z przez email hello@aangifte24.com.

W branży podatków holenderskich od 15 lat. Rocznie certyfikuje ponad 20 000 deklaracji podatkowych do Belastingdienst. Posiada numer konsultanta podatkowego BECON i jest pomysłodawcą aplikacji aangifte24.com. Jego specjalizacją jest podatek dochodowy osób fizycznych z tytułu umowy o pracę. Prywatnie lubi pływać i zwiedzać górskie klimaty rowerem.