...

Jak wyodrębnić podatek z jarografu? Dowiedź się, jak czytać holenderską kartę podatkową

autor: Maciej Wawrzyniak29 września 2021
Jak wyodrębnić podatek z jarografu?

 

Jaaropgaave inaczej nazywana potocznie jaaropgaaf czy jarograf to Holenderska karta podatkowa, którą otrzymujemy od pracodawcy w przypadku gdy podejmowaliśmy na terenie Holandii legalną pracę. To niezwykle ważny dokument, ponieważ jest niezbędny w przypadku rocznego rozliczenia podatkowego, które jest obowiązkowe dla wszystkich osób pracujących w Holandii. Co właściwie zawiera jaaropgaaf i jak znaleźć w nim potrzebne informacje? W poniższym wpisie spróbujemy odpowiedzieć na pytanie – jak czytać jarograf z Holandii?

Skąd zdobyć jarograf z Holandii?

Zanim przejdziemy do opisu samego dokumentu kilka słów na temat tego, skąd właściwie dostaje się jarograf. Każdy pracodawca ma obowiązek uzupełnienia i wydania holenderskiej karty podatkowej wszystkim pracownikom. Musi tego dokonać najpóźniej do połowy marca. Jeżeli podejmowałeś pracę w kilku miejscach u innych pracodawców, dostaniesz więcej niż jeden jaaropgaaf. Jest to odpowiednik polskiego PIT 11 i zawiera również podobne informacje na temat dochodów i opłacanych składek.

Jeżeli z jakiegoś powodu nie otrzymasz jaaropgaaf ze swojej pracy i nie jesteś w stanie wyegzekwować należnego Ci dokumentu od swojego pracodawcy, Holenderski Urząd Skarbowy Belastingdienst może wydać Ci zastępczy druk IB60 lub wydruk dokumentu z systemu FLG. Dzięki temu będziesz mógł użyć ich do załatwienia wielu formalności oraz jako zastępstwo starając się o zwrot podatku z Holandii.

Różnice pomiędzy IB60 a FLG

Dokumenty, które może wystawić nam Belastingdienst w przypadku braku możliwości zdobycia jarografu, różnią się jednak od siebie. Druku IB60 zawiera jedynie przychód brutto i nie może posłużyć do rozliczenia, natomiast wydruk FLG będzie pełnoprawnym dokumentem skarbowym, który pomoże nam załatwić wszystkie formalności podatkowe zarówno w Holandii jak i w Polsce.

Co zawiera jaaropgaaf?

W jaaropgaaf znajdziemy wiele szczegółowych informacji dotyczących naszego holenderskiego dochodu brutto. Z tego dokumentu dokładnie dowiemy się również, jak duża zaliczka na podatek została pobrana z naszego wynagrodzenia, ile wyniosły składki na ubezpieczenie zdrowotne, oraz ubezpieczenie społeczne.

Najważniejsze pozycje w jaaropgaaf – tłumaczenie

Jaaropgaaf wystawiany jest,  z oczywistych względów, w języku holenderskim. Nawet jeżeli pracujemy i zarabiamy w tym kraju, nie zawsze na tyle dobrze znamy język, żeby czuć się pewnie w załatwianiu wszelkich formalności podatkowych. Może to nam przeszkodzić w odzyskaniu jak najkorzystniejszego zwrotu podatku z Holandii. Poniżej przedstawiamy tłumaczenie najważniejszych pozycji w tym dokumencie.

  • Loon lub fiscaal loon (loon voor loonbelasting/premie volksverzekeringen) – dochód całkowity z Holandii.
  • Ingehouden Loonbelasting lub Premie Volksverzekeringen (loonheffing albo ingehouden looheffing) – pobrana z wynagrodzenia zaliczka na podatek dochodowy, określa również, ile maksymalnie może wynieść zwrot podatku z Holandii.
  • Arbeidskorting (verrekende Arbeidskorting)  – ulga pracownicza, czyli zmniejszenie opodatkowania dokonane przez pracodawcę.
  • Premie ziekenfonds (ingehouden bijdrage zorgverzekeringswet) – ubezpieczenie zdrowotne –  w przypadku osób mieszczących się w najwyższym progu podatkowym istnieje możliwość odliczenia od podatku.
  • Loon zorgverzekeringswet – dochód brutto będący podstawą do wyliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne (chorobowe).
  • Levensloopverlofkorting – ulga od wynagrodzenia oraz składek na ubezpieczenia społeczne związana ze stażem pracy – im dłuższy, tym wyższa ulga.
  • Loonheffingskorting – ulga w podatku od wynagrodzenia (loonbelasting) – może to być ulga dla pracowników starszych, ulga dla młodzieży niepełnosprawnej, powszechna ulga podatkowa.

Jaaropgaave a rozliczenie podatku w Polsce – PIT36ZG

Rozliczając dochód z Holandii w Polskim Urzędzie Skarbowym, również potrzebować będziesz karty podatkowej jaaropgave. Rozliczenie zarobków zagranicznych wymaga złożenia załącznika PIT/ZG do standardowego formularza PIT-36. Posiadając polskie tłumaczenie jarografu, wypełnienie dokument, który złożysz do polskiego urzędu podatkowego, będzie zdecydowanie prostsze.

Jak rozliczyć jarograf z Holandii w Polsce?

Aby rozliczyć dochody z pracy w Holandii w Polsce, musisz postępować zgodnie z polskim prawem podatkowym oraz międzynarodowymi umowami dotyczącymi podwójnego opodatkowania. Poniżej ogólne kroki, które powinieneś podjąć.

  • Zgromadź dokumentację: Zbierz wszelkie dokumenty potwierdzające Twoje dochody w Holandii, takie jak Jaaropgaaf, czyli roczne zestawienie dochodów, które jest odpowiednikiem polskiego PIT-11.
  • Sprawdź umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania: Polska i Holandia mają podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, która określa, w którym kraju należy zapłacić podatek od konkretnych rodzajów dochodów.
  • Złóż zeznanie podatkowe w Polsce: Jako rezydent podatkowy Polski masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe za dany rok kalendarzowy (formularz PIT-36 lub PIT-37, w zależności od sytuacji), uwzględniając zarobki z Holandii.
  • Skorzystaj z ulgi za podatek zapłacony za granicą: Jeśli zapłaciłeś podatek w Holandii, możesz skorzystać z ulgi podatkowej na podatek zagraniczny, co oznacza, że podatek zapłacony w Holandii zostanie odjęty od polskiego zobowiązania podatkowego.
  • Rozlicz należny podatek: Jeżeli po odliczeniu podatku zapłaconego w Holandii w Polsce pozostanie Ci jeszcze jakiś podatek do zapłacenia, należy go uiścić w odpowiednim urzędzie skarbowym.
  • W przypadku wątpliwości skonsultuj się z doradcą podatkowym: Jeśli nie jesteś pewien, jak prawidłowo wypełnić zeznanie podatkowe lub jak skorzystać z ulg, zawsze warto skonsultować się z profesjonalnym doradcą podatkowym.

Pamiętaj, że w przypadku pracy za granicą i rozliczania dochodów w Polsce terminy składania deklaracji podatkowych mogą być inne niż standardowe terminy dla dochodów osiąganych wyłącznie w Polsce. Zawsze warto sprawdzić aktualne informacje na stronie Ministerstwa Finansów lub bezpośrednio w urzędzie skarbowym. Więcej dowiesz się z artykułu – Jak rozliczyć Jaaropgaaf w Polsce?

Jaaropgaaf – jak starać się o zwrot podatku z Holandii?

Jeśli pracowałeś w Holandii i chcesz ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku, najlepszym rozwiązaniem może być skorzystanie z usług specjalistycznego biura podatkowego, takiego jak Aangiftee. Nasze biuro posiada doświadczenie w zakresie międzynarodowych przepisów podatkowych oraz jest zaznajomione z holenderskim systemem podatkowym, co jest kluczowe przy ubieganiu się o zwrot podatku. Profesjonaliści pomogą Ci przygotować i złożyć wszystkie niezbędne dokumenty, co znacznie uprości i przyspieszy proces. Sięgnij po naszą aplikację do rozliczania podatku w Holandii, a będziesz mieć pewność, że wszystkie formalności zostaną załatwione prawidłowo i efektywnie, zwiększając Twoje szanse na szybki i pełny zwrot nadpłaconego podatku.

Potrzebujesz rozliczyć Jarograf? Nie wiesz, od czego zacząć? Skorzystaj z naszej aplikacji do zwrotu podatku z Holandii. Jeżeli masz pytania – skontaktuj się z przez email hello@aangifte24.com.