...

Jak sprawdzić status zwrotu podatku z Holandii

autor: Maciej Wawrzyniak31 sierpnia 2020
Jak sprawdzić status zwrotu podatku z Holandii

Złożyłeś wniosek o zwrot podatku z Holandii? Zrobiłeś to samodzielnie lub skorzystałeś z usług biur doradztwa podatkowego? Chcesz teraz wiedzieć, na jakim etapie jest Twój wniosek i kiedy możesz się spodziewać wypłaty pieniędzy? Tutaj dowiesz się wszystkiego na ten temat, a szczególnie jak sprawdzić status zwrotu podatku z Holandii.

Kto i kiedy może otrzymać zwrot podatku?

Zacznijmy od tego, co najważniejsze, czyli w jakich okolicznościach można otrzymać zwrot podatku za pracę w Holandii. O taki zwrot można się ubiegać do 5 lat wstecz, czyli w roku 2024 można składać wnioski o zwrot podatku za lata 2019, 2020, 2021, 2022 i 2023. Ostatnim dniem na ubieganie się o zwrot podatku z roku 2019 będzie 31 grudnia 2024. Aby twój wniosek o podatek z Holandii mógł być w ogóle rozpatrzony przez tamtejszy urząd skarbowy (Belastingdienst), konieczne jest prawidłowe wypełnienie dokumentów do zwrotu podatku z Holandii oraz co najważniejsze – dołączenie jaaropgave, czyli holenderskiej rocznej karty podatkowej.

W jakich terminach wypłacany jest zwrot podatku z Holandii?

Jakie terminy obowiązują osoby, które chcą odzyskać podatek nadpłacony w Holandii? Rozliczenie podatku z Holandii należy złożyć od 1 stycznia do 3 marca. Zakładając, że wszystkie dokumenty są wypełnione prawidłowo i nie brakuje żadnych załączników, Belastingdienst ma czas, aby wypłacić nadpłacony podatek do ostatniego dnia czerwca.

Co się jednak stanie, jeśli z jakichś powodów spóźniliśmy się ze złożeniem potrzebnych dokumentów do 31 marca? W dalszym ciągu otrzymamy zwrot, ale przyjdzie nam dłużej na niego poczekać. W takich przypadkach wydłuża się bowiem czas, w którym Belastingdienst powinien wypłacić pieniędzy. Zgodnie z holenderskim prawem, będzie miał na to od pół roku do nawet trzech lat. Warto w tym momencie zaznaczyć, że ów 3 lata liczone są od daty złożenia deklaracji podatkowej. Mamy jednak dobrą wiadomość – nawet jeśli o zwrot podatku wystąpimy po 31 marca, środki wypłacane są zwykle już po 3 do 4 miesiącach.

Jak zatem sprawdzić status zwrotu podatku z Holandii?

Najlepsza metoda to obserwować swoje konto w oczekiwaniu na wpływ pieniędzy. Można również wyczekiwać ewentualnego kontaktu ze strony urzędu, który mógłby świadczyć o tym, że w dokumentach czegoś brakuje. Jeśli jednak nikt się do nas nie odzywa, można śmiało założyć, że wniosek jest kompletny i prawidłowo wypełniony, a nam pozostaje tylko cierpliwie czekać. Załatwiając zwrot podatku z Holandii za pośrednictwem kancelarii podatkowych, jeszcze bardziej zwiększamy szansę na szybką wypłatę. Dlaczego? Ponieważ takie firmy mają doświadczenie w tego typu sprawach i od razu składają kompletne i dobrze wypełnione wnioski, co pozwala uniknąć opóźnień w dosyłaniu brakujących dokumentów lub wnoszeniem korekt.