...

Rozliczenie podatku w Holandii przez DigiD – poznaj prosty sposób na zwrot!

autor: Maciej Wawrzyniak21 lutego 2024
Jak rozliczyć się z podatku przez DigID?

 

Dla wielu osób złożenie zeznania podatkowego do Belastingdienst jest na tyle problematyczne, że powierzają swoje sprawy zewnętrznym biurom rachunkowym lub korzystają ze specjalnych aplikacji jak Aangifte24. Wiemy jednak, że wciąż są osoby, które podejmują się tego samodzielnie. Jak to zrobić? Oprócz dokumentów musisz posiadać również DigiD. Do czego odnosi się ten termin? Jak rozliczyć się z podatku w Holandii przez DigiD? O tym oraz innych ważnych kwestiach dowiesz się w dalszej części wpisu – zapraszamy do lektury.

Jak złożyć zeznanie podatkowe w Holandii? Na początek dokumenty

O tym, kto musi rozliczyć się z podatku w Holandii, pisaliśmy w innym artykule na naszym blogu (czy rozliczenie podatku w Holandii jest obowiązkowe?). Jeśli podlegasz temu obowiązkowi, musisz przede wszystkim zgromadzić odpowiednie dokumenty, które są potwierdzeniem m.in. tożsamości, legalnego zatrudnienia czy osiąganych dochodów w kraju tulipanów. Jeśli planujesz samodzielne rozliczenie musisz pamiętać o dostarczeniu do Belastingdienst takich druków jak m.in.:

  • numer BSN (własny, partnera i dzieci),
  • DigiD (własny i partnera),
  • numer konta bankowego,
  • Jaaropgave (roczne zestawienie osiąganych dochodów),
  • Jaaroverzicht (podsumowanie roczne bieżącego rachunku),
  • dowody ponoszonych kosztów związanych m.in. alimentami, wydatkami na opiekę medyczną (niepokrytymi przez ubezpieczyciela), wydatkami na naukę,
  • dane o pożyczkach, długach, zapłaconych składkach ubezpieczeniowych,
  • podsumowanie płatności na ubezpieczenie AOV.

Co ważne – to, jakie dokumenty konkretnie będą potrzebne do rozliczenia podatku z Holandii, zależy głównie od sytuacji podatnika, dlatego też np. osoby posiadające mieszkanie w tym kraju będą musiały dostarczyć dodatkowe informacje o m.in. kosztach odciągniętych przez notariusza czy podsumowanie roczne hipoteki.

banner aangifte

Jak rozliczyć się z podatku w Holandii? Najlepiej przez DigiD

Jak złożyć zeznanie podatkowe w Holandii? Najlepiej i najprościej przez zalogowanie się do swojego profilu na stronie belastingdienst.nl. Aby móc wypełnić deklarację online, musisz posiadać DigiD.

Dla wielu osób DigiD kojarzy się z kodem jak np. BSN. W rzeczywistości jest to narzędzie, które umożliwia bezpieczny dostęp do różnych usług realizowanych drogą elektroniczną.

Posiadając DigiD (Digitale Identiteit, czyli „cyfrową tożsamość”), możesz z łatwością załatwić takie formalności jak m.in.:

  • złożenie rocznego zeznania podatkowego,
  • złożenie wniosku o dofinansowanie,
  • zarządzanie polisą ubezpieczeniową przez Internet.

Czy DigiD jest obowiązkowy w Holandii?

W przypadku, gdy planujesz rozliczyć się z holenderskim urzędem przez Internet, musisz posiadać DigiD. Warto jednak wiedzieć, że ten identyfikator nie jest obowiązkowy. Pomimo tego, że Digitale Identiteit nie jest wymagany, w rzeczywistości coraz większa liczba instytucji i osób korzysta z tego narzędzia. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jest to rozwiązanie bardzo wygodne – większość spraw formalnych możesz wykonać bez wychodzenia z domu. Pozwala to także zaoszczędzić czas i pieniądze na ciągłe telefony oraz dojazdy do Belastingdienst i innych instytucji w Holandii.

Jak założyć DigiD w Holandii?

DigiD to darmowy identyfikator, który można wyrobić w łatwy sposób przez Internet. Jak to zrobić? Wystarczy wejść na stronę www.digid.nl/ i wypełnić formularz zgłoszeniowy, w którym należy kolejno podać następujące informacje:

  • numer BSN,
  • datę urodzenia,
  • kod pocztowy,
  • numer domu/mieszkania.

Po wypełnieniu wszystkich pól na podany wcześniej adres e-mail powinien zostać wysłany specjalny kod. W ciągu 30 dni po jego otrzymaniu należy udać się do jego z punktów obsługi DigiD w celu odebrania kodu aktywacyjnego. Po jego otrzymaniu wystarczy wejść na stronę www.digid.nl/, podać swoje dane do logowania oraz otrzymany kod aktywacyjny i gotowe – od tego momentu identyfikator DigiD jest aktywny.

Jak rozliczyć się z podatku w Holandii przez DigiD?

Rozliczenie podatku z Holandii przez DigiD odbywa się przez wspomnianą wcześniej stronę belastingdienst.nl. Dla ułatwienia rozpisaliśmy cały proces w punktach.

  1. Na samym początku zaloguj się do Mijn Belastingdienst – mijn.belastingdienst.nl.
  2. Następnie kliknij napis Inkomstenbelasting (podatek dochodowy) i wybierz odpowiadający rok podatkowy.
  3. Po kliknięciu powinien pojawić się niebieski napis Aangifte inkomstenbelasting doen (złóż zeznanie podatkowe).
  4. Powinieneś zobaczyć listę kroków, w których należy podać wymagane dane.
  5. Pierwszym działem jest Introductie, czyli wstęp. W tym miejscu musisz wybrać odpowiedni formularz (w zależności od tego, czy przebywasz w Holandii, czy poza jej granicami).
  6. Następnie musisz podać dane osobowe (imię, nazwisko i numer BSN powinny być już uzupełnione), więc jedynym nieuzupełnionym polem będzie numer telefonu. Jeśli wszystko się zgadza, kliknij przycisk „Akkord”.
  7. W kolejnym kroku odpowiadasz na pytanie, czy w danym roku podatkowym posiadałeś partnera/współmałżonka oraz, czy posiadałeś współlokatora zamieszkującego z Tobą pod jednym adresem (do takowych zaliczają się również dzieci, które urodziły się w 2001 roku lub wcześniej i mieszkają razem z Tobą). Jeśli mieszkałeś w typowym mieszkaniu studenckim z kilkoma osobami, zaznacz „Nee”. Jeżeli w którymś pytaniu zaznaczyłeś odpowiedź „Ja”, będziesz zobligowany do podania danych partnera/współlokatora.
  8. Kolejne okienko to Vooraf ingevulde gegevens (wstępnie wypełnione dane). W tym miejscu możesz sprawdzić, jakie dokumenty posiada Belastingdienst (klikając słowo Bekijk.
  9. Następnie wyświetli się pytanie o to, czy w danym roku podatkowym posiadałeś dziecko, które urodziło się po 2001 roku (niezależnie od tego, czy mieszkało z Tobą, czy nie). Jeśli odpowiedź jest twierdząca („Ja”), będziesz musiał podać jego dane.
  10. Kolejny punkt dotyczy tego, czy w danym roku prowadziłeś własną działalność gospodarczą. Jeśli nie, możesz przejść dalej.
  11. Idąc dalej, zostaniesz poproszony o zaznaczenie źródeł, z których uzyskiwałeś dochód. Jest to zakładka Inkomsten (przychody). Niektóre punkty powinny być automatycznie uzupełnione (te, o których wie holenderski urząd skarbowy). Po kolei są to takie źródła jak:
    • pensje i wypłaty,
    • emerytura i zasiłki,
    • dochody z innej pracy,
    • dochody z udziałów własnej spółki lub przedsiębiorstwa Twojego partnera fiskalnego,
    • alimenty,
    • odszkodowania i długi.
  12. Inkomsten uit loondienst (pensje i wypłaty) to okno, w którym dane powinny być już uzupełnione. Sprawdź, czy zgadzają się z Twoimi dokumentami – jeśli nie, musisz je poprawić. Jeżeli otrzymałeś premie lub posiadasz udziały w firmach, od których nie były pobierane podatki, możesz je wpisać w tym oknie.
  13. W tym samym oknie pod uzupełnionymi danymi zostaniesz zapytany o to, czy dojeżdżałeś do pracy transportem publicznym (musisz posiadać kartę OV), a także o to, czy pracowałeś u jeszcze innych pracodawców, niż u tych, którzy widnieją w zeznaniu.
  14. Jeżeli osiągałeś dochód z innego kraju, musisz zaznaczyć odpowiedź „Ja”. W takim wypadku należy podać dane firmy i wybrać rubrykę „Loon buiten Nederland” (dochód spoza Holandii), zaznaczyć kraj, z którego pochodzą dochody i wpisać jego wysokość brutto (przeliczonego na €).
  15. Jeśli pracowałeś w Polsce, a następnie przeprowadziłeś się do Holandii, na wszystkie kolejne pytania odpowiedz „Nee”.
  16. Idąc dalej, zostaniesz zapytany również o to, czy w danym roku podatkowym miałeś prawo do zasiłku Wajong (zasiłek dla młodych osób z niepełnosprawnością).
  17. W kolejnych punktach musisz zaznaczyć kolejno właściwe odpowiedzi dotyczące:
    • mieszkań i innych nieruchomości (Woningen en andere onroerende zaken),
    • rachunków bankowych i pozostałego majątku (Bankrekeningen en andere bezettingen).
  18. Po wypełnieniu tych danych zostaniesz zapytany o to, czy w dniu 1 stycznia danego roku posiadałeś dochód wyższy niż obowiązująca kwota wolna od podatku. Jeśli nie, nie musisz płacić podatku za zestawiony w dokumentach majątek.
  19. Odpowiedziałeś twierdząco na pytanie dotyczące posiadania nieruchomości w Holandii? W takim razie musisz podać koszty związane z uzyskaniem mieszkania (zakładka Hypotheken en andere schulden).
  20. Jeżeli nie posiadasz własnego lokum, zostaniesz poproszony o podanie jednej odpowiedzi dotyczącej tego, czy w przeszłości sprzedałeś nieruchomość i wciąż posiadasz hipotekę do spłacenia, pomimo tego, że realnie nie posiadasz domu. Jeśli nie zaznaczasz „Nee”.
  21. Następnym oknem jest Uitgaven, czyli wydatki. W tym miejscu zaznaczasz wszelkie wydatki, jakie poniosłeś w danym roku podatkowym. Są to kolejno:
    • składki na III filar,
    • składki na ubezpieczenie z tytułu niezdolności do podjęcia pracy lub na ubezpieczenie dla niepełnosprawnego dziecka/wnuka (pod warunkiem, że jest pełnoletni),
    • wydatki na opiekę zdrowotną,
    • darowizny dla różnych organizacji charytatywnych, kościelnych czy fundacji,
    • koszty związane ze studiami (jeśli ponosiłeś je z własnej kieszeni),
    • alimenty dla byłego partnera (nie dotyczą one dzieci),
    • koszty ponoszone ze względu na czasowy pobyt osoby niepełnosprawnej w Twoim domu (pod warunkiem, że ma 21 lat lub więcej i przebywa w placówce opiekuńczej),
    • koszty poniesione przez danym rokiem podatkowym, które nie podlegały odliczeniu w całości.
  22. Zbliżamy się do końca – przychodzi czas na aanvulledne vragen (pytania uzupełniające). Odnoszą się one do tego, czy:
    • otrzymałeś voorlopige aanslag za dany rok podatkowy,
    • możesz odliczyć straty z lat poprzednich (w przypadku 2023 roku są to lata 2014-2022),
    • nie płaciłeś lub nie do końca odprowadzałeś składki na ubezpieczenia społeczne (AOW, Anw, Wlz, Zvw),
    • otrzymałeś wypłatę emerytury i funduszu emerytalnego jednorazowo w roku poprzednim (czyli np. 2022),
    • Twoje uprawnienia do pobierania dochodu z emerytury i funduszu emerytalnego zostały przeniesione za granicę,
    • ostatnie okno dotyczy odliczenia w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania.
  23. Ostatnim punktem jest Ovezich belasting en premies (podsumowanie podatków i premii). W tym miejscu wyświetlone zostaną informacje o wysokości zwrotu podatku lub tego, ile musisz dopłacić Belastingdienst.
  24. Jeśli wszystko się zgadza, możesz zapisać zeznanie. W tym celu kliknij „Afsluiten”. Jeżeli chcesz wysłać je od razu, wybierz opcję „Opslaan en naar vezenden”, a następnie „Verdenden aangifte”.

banner2 aangifte

DigiD bez meldunku – czy to możliwe?

Jeszcze jakiś czas temu do wyrobienia DigiD w Holandii potrzebny był meldunek. Obecnie do utworzenia identyfikatora wystarczy numer BSN.

Jak sprawdzić meldunek przez DigiD?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak sprawdzić meldunek za pomocą DigiD. Możliwe jest to poprzez zalogowanie się na stronie www.svb.nl/ właśnie za pomocą swojego cyfrowego identyfikatora.

Jak sprawdzić przez DigiD zwrot podatku?

Jak zostało wspomniane wyżej – dane dotyczące zwrotu podatku zostają wyświetlane w podsumowaniu podatków i premii. W tym miejscu możesz sprawdzić, na jaką kwotę nadpłaty możesz liczyć.

Nie czujesz się na siłach, aby rozliczyć się samemu z Belastingdienst? Skorzystaj z naszej aplikacji Aangifte24 i miej problem z głowy – sprawdź naszą ofertę.