Pracowałeś w Holandii w ciągu minionych 5 lat? Nie występowałeś jeszcze do holenderskiego urzędu podatkowego o zwrot podatku? Masz okazję zrobić to bez opuszczania kraju. Wszystko co powinieneś wiedzieć o jaaropgaaf znajdziesz w tym miejscu.

Komu przysługuje zwrot podatku z Holandii?

Mogą na niego liczyć osoby legalnie pracujące w Holandii w ciągu minionych 5 lat, które do tej pory nie wystąpiły o ten zwrot. Jaka jest wysokość możliwego zwrotu? Jest ona zależna od wysokości uzyskiwanych zarobków. Im były one wyższe, tym wyższa była podstawa opodatkowania w Holandii. Oznacza to że zaliczki na podatek dochodowy były pobierane w wysokich kwotach. Zwrot podatku przysługuje jednak nie całej kwoty wpłaconego podatku, ale jego nadwyżki. Przykładowo, jeżeli roczny podatek dochodowy za pracę w Holandii wyniósł 2000 euro i pracownik z Polski nie skorzystał z przysługujących mu ulg, może to zrobić teraz. Pozwala to pomniejszyć jego podatek o ulgi z tytułu rodzinnego lub rozłąkowego nawet o kilkaset euro. Właśnie ta kwota może być owym zwrotem, o który warto powalczyć.

Na jakiej podstawie otrzymuje się zwrot podatku z Holandii?

Jednym z najważniejszych dokumentów, który pozwala otrzymać zwrot podatku z Holandii jest jaaropgaaf. Co to takiego? Można ten dokument porównać do polskiego PIT11. Jest to roczne rozliczenie zarobków, które przygotowuje pracodawca i wręcza je pracownikowi po zakończeniu roku podatkowego. W PIT11 umieszczonych jest wiele cennych informacji, takich jak wysokość przychodu, koszty jego uzyskania, pobrane składki na ubezpieczenie zdrowotne, społeczne, jak również zaliczki na podatek dochodowy. Holenderski jaaropgaaf zawiera te same informacje, które są niezbędne do wyliczenia wysokości zwrotu podatku zagranicznego.

Jak uzyskać jaaropgaaf?

Przede wszystkim powinieneś go otrzymać od swojego holenderskiego pracodawcy po zakończeniu roku podatkowego. Przypomnijmy że w Holandii trwa on od 1 stycznia do 31 grudnia. Jeżeli nie otrzymałeś jaaropgaaf, ale posiadasz inne dokumenty potwierdzające składki i zarobki – np. Salarisy, one również mogą posłużyć do obliczenia należnej Ci kwoty zwrotu podatku z Holandii. W przypadku braku jakichkolwiek dokumentów – jaaropgaaf lub salarisów, możemy pomóc w ich otrzymaniu od zagranicznego pracodawcy lub tamtejszych urzędów podatkowych.

Jak szybko i bezpiecznie rozliczyć jaaropgaaf w Polsce?

W czasach pandemii koronawirusa, szczególnie niebezpieczne wydaje się opuszczanie domu i wizyty w różnych miejscach oraz urzędach. Nasza firma rozumie to i oferuje swoje usługi za pośrednictwem internetu. Możemy zdalnie współpracować z klientami w zakresie odzyskania dla nich należnego podatku z Holandii. Jest to bardzo wygodne i bezpieczne rozwiązanie, które dodatkowo pozwala zaoszczędzić Państwu wiele cennego czasu.

Procedura rozliczenia jaaropgaaf w Polsce wygląda następująco

  1. Skompletuj wszystkie wymagane dokumenty, dotyczące Twojej pracy w Holandii. Jest to przede wszystkim jaaropgaaf, ale również pozostałe dokumenty jak nadania nr podatkowych SOFI lub BSN.
  2. Skontaktuj się z nami i przedstaw swoją sprawę. Wyliczymy wstępnie szacowaną wysokość zwrotu podatku, uwzględniając potencjalne ulgi, które mogą Ci przysługiwać. Ostateczne potwierdzenie wysokości zwrotu podatku nastąpi dopiero wtedy, kiedy zapoznamy się ze wszystkimi potrzebnymi dokumentami.
  3. Złożenie wniosku do holenderskiego urzędu podatkowego – jeżeli zaakceptujesz współpracę z nami, będziemy mogli Cię reprezentować przed holenderskim urzędem skarbowym. W Twoim imieniu wypełnimy wniosek o rozliczenie jaaropgaaf i złożymy go w odpowiednim urzędzie.
  4. Oczekiwanie na decyzję oraz zwrot podatku – jak długo będziesz musiał czekać na zwrot podatku z Holandii? Urzędy podatkowe w tym kraju mają od 6 miesięcy od nawet 3 lat, aby rozliczyć jaaropgaaf. W większości przypadków udaje się jednak to wykonać znacznie szybciej, bo już w ciągu 2 do 3 miesięcy. Po tym czasie pieniądze pojawią się na Twoim rachunku, prowadzonym przez dowolny polski bank.