...

Jak przyspieszyć zwrot podatku z Holandii? Poznaj sprawdzone sposoby!

autor: Maciej Wawrzyniak30 lipca 2021
Jak przyspieszyć zwrot podatku z Holandii? Poznaj sprawdzone sposoby!

 

Rozliczając się z Belastingdienst, zapewne wiesz, że na ewentualną nadpłatę podatku z Holandii trzeba trochę poczekać. Holenderski urząd podatkowy nie ma ściśle określonych terminów wypłat, co tylko rodzi pytania dotyczące tego, kiedy pieniądze trafią na nasze konto. Czy można przyspieszyć zwrot podatku z Holandii? Okazuje się, że tak – trzeba jednak poznać parę sposobów. Jak uzyskać szybszą nadpłatę podatkową z kraju tulipanów? Pomogą Ci w tym wskazówki, o których mówimy w dzisiejszym artykule – zapraszamy.

Zwrot podatku z Holandii – od kilku tygodni do paru lat

Holenderski urząd podatkowy, czyli Belastingdienst, ma to do siebie, że często nie spieszy się z wydawaniem decyzji. A to z kolei oznacza, że licząc na zwrot podatku z Holandii, niejednokrotnie trzeba uzbroić się w cierpliwość. W praktyce wygląda to ten sposób, że należne pieniądze możemy otrzymać na swoje konto już po paru tygodniach. Nie zawsze jednak jest to takie kolorowe – termin wypłaty może wydłużyć się nawet do 3 lat. To, jak szybko otrzymasz zwrot podatku z Królestwa Niderlandów, nie jest zależne jedynie od Belastingdienst. Musisz wiedzieć, że możesz realnie wpłynąć na szybkość wypłaty, o czym dowiesz się w dalszej części artykułu.

Jeśli chcesz poznać bardziej szczegółowe informacje o ewentualnych terminach wypłat, przeczytaj jeden z naszych poprzednich wpisów pt. ile się czeka na zwrot podatku z Holandii?

Szybszy zwrot podatku z Holandii – jak uzyskać?

Jak wspomnieliśmy przed chwilą – proces zwracania podatku z Holandii można przyspieszyć. Nie oznacza to oczywiście, że chwilę po złożeniu deklaracji urząd przyzna Ci należne środki. Rozpatrywanie decyzji musi chwilę trwać – warto jednak zrobić wszystko, aby nie utrudniać pracy urzędnikom, co z kolei poskutkuje szybszym wydaniem decyzji, a tym samym – przyspieszoną wypłatą pieniędzy na Twoje konto. Co więc zrobić?

Jak liczyć na szybszy zwrot podatku z Królestwa Niderlandów? Trzymaj się terminów

Jak przyspieszyć zwrot podatku z Holandii? Po pierwsze i najważniejsze – należy trzymać się terminów składania deklaracji. I nie mówimy tutaj o ewentualnych karach ze strony Belastingdienst za spóźnienie się z dostarczeniem rozliczenia rocznego. Ogólnie przyjęło się, że podatnicy, którzy złożą wniosek w terminie, otrzymają pieniądze na swoje konto maksymalnie do 3. miesięcy, choć często zdarza się, że nadpłata zostanie przelana w ciągu kilku tygodni od złożenia deklaracji w urzędzie skarbowym.

Spóźnialscy z kolei nie mają co liczyć na szybszy zwrot podatku z Holandii. Takie osoby mogą poczekać sobie od paru miesięcy do wspomnianych wcześniej – trzech lat. Z reguły jednak pieniądze wypłacane są w ciągu 3-4 miesięcy. Jeśli chcesz liczyć na szybszą wypłatę należności, zapoznaj się z obowiązującymi w Holandii terminami składania zeznań, o których pisaliśmy w artykule pt. ile jest czasu na rozliczenie podatku z Holandii?

Co jeszcze zrobić, aby liczyć na szybszą wypłatę? Nie pomiń żadnego dokumentu

Myśląc o złożeniu deklaracji, musisz pamiętać, że do rozliczenia niezbędne są odpowiednie dokumenty. Jeśli nie wiesz, co musisz skompletować, przeczytaj wpis Rozliczenie podatku z Holandii – co potrzebne? Jakie dokumenty przygotować?

Wiedząc już, co będzie potrzebne i co ewentualnie może się przydać, do deklaracji dołącz wszystkie dokumenty. Nie pomijaj żadnego – dostarczony za pierwszym razem komplet druków pozytywnie wpłynie na sprawniejsze i szybsze rozpatrzenie wniosku. Jeśli Belastingdienst napotka się na nieprawidłowe/niekompletne dane, będzie konieczne wprowadzenie korekty. Niejednokrotnie zdarza się, że urząd upomina się o przesłanie dodatkowych dokumentów, co z kolei wydłuża czas oczekiwania na zwrot podatku z Holandii.

Oryginalne zaświadczenie o dochodach – przyspieszony zwrot podatku z Holandii

Zdarzają się sytuacje, w których podatnicy korzystają z usług biur, które udostępniają im nieoryginalne zaświadczenia o dochodach. Co to znaczy? Niektóre firmy przerabiają zaświadczenie z ubiegłego roku i przekładają je na nowy, bieżący rok. Jest to złe rozwiązanie – musisz wiedzieć, że każde zaświadczenie posiada unikalny kod kreskowy z danego roku – dlatego też każdy przerobiony dokument nie zostanie rozpoznany przez system skanujący. To z kolei wiąże się z odrzuceniem deklaracji, o czym dowiesz się zapewne po jakimś czasie, a także automatycznym wydłużeniem czekania na zwrot podatku (konieczność dosłania poprawionego zeznania + czas na rozpatrzenie nowego druku). Złożenie oryginalnego zaświadczenia o dochodach (najlepiej w terminie) sprawi, że pieniądze powinny trafić na Twoje konto w ciągu kilku tygodni.

Szybki zwrot podatku z Holandii – postaw na e-deklarację

Z doświadczenia wiemy, że holenderscy urzędnicy preferują, gdy do urzędu wpływają elektroniczne deklaracje podatkowe. Dlaczego? Głównie ze względu na to, że elektroniczne zeznanie jest o wiele czytelniejsze niż tradycyjna, ręcznie uzupełniania deklaracja.  szybki przesył danych. Po drugie – maile dochodzą szybciej, aniżeli listy wysłane pocztą czy też kurierem. 

Zdarza się, że system skanujący nie może rozczytać konkretnych informacji, co dodatkowo wydłuża rozpatrywanie zeznania podatkowego. Dlatego też jeżeli decydujesz się na tradycyjną formę rozliczeń, zadbaj o wyraźnie wypełniony druk – w przeciwnym razie na zwrot podatku z Holandii możesz trochę poczekać.

Chcesz liczyć na szybszy zwrot podatku? Odezwij się do nas i już dziś skorzystaj z naszej aplikacji do rozliczeń podatkowych z Holandii. Korzystając z Aangifte, masz pewność, że zeznanie będzie zawsze aktualne i oryginalne. Co więcej, wszystkie formalności załatwisz bez wychodzenia z domu – całkowicie online. 

Jeżeli jednak nie czujesz się na siłach lub nie masz pamięci do terminów składania deklaracji do Belastingdienst, możesz w każdej chwili skorzystać z pomocy dedykowanego doradcy. Nasi specjaliści pomogą Ci rozliczyć podatek w Holandii na korzystnych warunkach. Sprawdź już dziś i ciesz się szybszym zwrotem podatku – zapraszamy do kontaktu!