Jak odzyskać podatek z Holandii
autor: Maciej Wawrzyniak1 sierpnia 2020
Pracowałeś przed laty lub całkiem niedawno w Holandii? Dopiero teraz dowiedziałeś się o tym, że przysługuje Ci zwrot podatku? Kwota jest niebagatelna, bo może sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Jak jednak odzyskać podatek z Holandii, nie mając odpowiedniej znajomości zagranicznego prawa podatkowego, przebywając w Polsce i nie umiejąc biegle mówić po holendersku? Nie jest to nic trudnego, szczególnie kiedy korzystasz z pomocy profesjonalistów. Nasze biuro zapewnia kompleksową obsługę wniosków o zwrot podatku z Holandii. Działamy w Państwa imieniu, szybko i sprawnie załatwiając wszystkie formalności o należny podatek z Holandii.
Jak odzyskać podatek z Holandii – wymagane dokumenty
Oczywiście zwrot podatku za pracę z Holandii następuje po udokumentowaniu pracy w tym kraju. Można o niego wystąpić do 5 lat wstecz. Praca wykonywana w Holandii musi być legalna, należy również przedstawić niezbędne dokumenty. Wśród nich znajdują się takie jak:
- Jaaropgave – jest to holenderski odpowiednik polskiego PIT11, czyli rozliczenia rocznego z tytułu wykonywanej pracy. Jaaropgave przygotowuje pracodawca i wręcza pracownikowi. Dokument Jaaropgave pracodawca przekazuje po zakończeniu roku podatkowego, który w Holandii trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Co w przypadku kiedy pracownik nie posiada Jaaropgave? Wniosek o rozliczenie podatku z Holandii można również złożyć na podstawie deklaracji tygodniowych lub miesięcznych, czyli tzw. Salarisów.
- Numery SOFI / BSN – w Polsce podatnicy posługują się numerami PESEL lub NIP. A jak to wygląda w Holandii? Tam również wykorzystywane są numery identyfikacji podatkowej. Numer SOFI nadawany jest Polakom, którzy pracując w Holandii i tam rozliczają podatek z Holandii. Natomiast numer BSN otrzymują natomiast te osoby, które były zameldowane w holenderskiej gminie. Skąd poznamy swój numer SOFI lub BSN? Z pisma potwierdzającego nadanie numeru podatkowego, które wysłał do nas tamtejszy urząd podatkowy.
Jak odzyskać podatek z Holandii i powiększyć go o dodatkowe pieniądze?
Rozłąkowe w Holandii
Praca w Holandii jest opłacalna nie tylko z uwagi na wysokie zarobki i możliwość późniejszego odzyskania podatku, ale również ze względu na wiele dodatkowych ulg. Jedna z nich to tzw. rozłąkowe. Przysługuje ono pracownikom z Polski, którzy wyjeżdżając do Holandii do pracy, zostawili w kraju tak zwanego partnera fiskalnego. Może to być mąż lub żona, z którym wspólnie rozliczamy podatki. Aby móc otrzymać rozłąkowe w Holandii, konieczne będzie przedstawienie dokumentu, potwierdzającego taki sam, wspólny adres zameldowania w kraju. Partner fiskalny nie musi pracować, aby Polak pracujący w Holandii mógł otrzymać rozłąkowe. Może on przebywać również na bezrobociu. Szanse na wysokie rozłąkowe rosną wraz z wysokimi zarobkami.
Zwrot podatku z Holandii i ulga na dziecko
Pracując w Holandii, również można liczyć na ulgę na dziecko. Ile może ona wynieść? Nie są to sztywne kwoty, tylko zależą wprost proporcjonalnie od wysokości zarobków. Im są one wyższe, tym wyższa może być ulga na dziecko, która powiększy należną kwotę za zwrot podatku z Holandii.
Ile będziesz czekać na odzyskanie podatku z Holandii?
To jedno z częściej zadawanych pytań. Nie należy mu się dziwić. Perspektywa możliwości uzyskania kilku tysięcy złotych działa kusząco na wiele osób. Taka kwota na pewno podreperuje domowy budżet i pozwoli zrealizować kilka od dawna odkładanych planów. Oficjalne informacje o ustawowych terminach na zwrot podatku z Holandii mówią, że czeka się na niego od pół do nawet 3 lat. Uspokajamy jednak. Opierając się na swoim wieloletnim doświadczeniu, możemy Państwa zapewnić, że realny termin na odzyskanie zwrotu podatku z Holandii to około 2 do 3 miesięcy. Czas ten może ulec wydłużeniu w zależności od tego, czy konieczne będzie uzupełnienie brakujących dokumentów. W przypadku konieczności ich ściągania od pracodawcy lub jego biura podatkowego należy do tego terminu dodać kolejny jeden, lub dwa miesiące, zależnie od tego, jak sprawnie uda się rozwiązać tę sprawę.

W branży podatków holenderskich od 15 lat. Rocznie certyfikuje ponad 20 000 deklaracji podatkowych do Belastingdienst. Posiada numer konsultanta podatkowego BECON i jest pomysłodawcą aplikacji aangifte24.com. Jego specjalizacją jest podatek dochodowy osób fizycznych z tytułu umowy o pracę. Prywatnie lubi pływać i zwiedzać górskie klimaty rowerem.