Jak obliczyć zwrot podatku z Holandii samemu?

autor: Maciej Wawrzyniak11 czerwca 2021
Jak obliczyć zwrot podatku z Holandii samemu?

 

Jak samemu obliczyć zwrot podatku z Holandii? To pytanie, które każdego roku jest zadawane przez sporą liczbę osób, które były zatrudnione na terenie tego kraju i liczą na nadpłatę podatkową, która niejednokrotnie jest bardzo wysoka. Spodziewasz się zwrotu podatku, ale nie wiesz, ile wyniesie? W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, jak wygląda obliczanie podatku holenderskiego na własną rękę – zapraszamy do lektury.

Obliczanie podatku Holandia – czy można to zrobić samodzielnie?

Na samym początku odpowiedzmy sobie na najważniejsze pytanie – czy samodzielne obliczenie zwrotu podatku z Holandii jest w ogóle możliwe? Tak – naprawdę każdy może to zrobić. Z doświadczenia jednak wiemy, że zdecydowana większość osób powierza to w ręce specjalistów. Są jednak osoby, które decydują się na samodzielne wyliczanie należnej kwoty. I właśnie dla takich osób stworzyliśmy dzisiejszy wpis – w poniższych akapitach dowiesz się najważniejszych rzeczy o tym, jak zabrać się za samodzielne rozliczenie podatku z Holandii.

Jak obliczyć zwrot podatku z Jarografu? Pamiętaj o dokumentach

Jak samemu obliczyć zwrot podatku z Holandii? Aby móc się za to zabrać, musisz mieć przygotowane odpowiednie dokumenty, w których zawarte są różne informacje, które mają bezpośredni wpływ na łączną kwotę nadpłaty.

Do obliczenia holenderskiego zwrotu podatku będziesz potrzebować przede wszystkim kartę podatkową Jarograf (Jaaropgave/Jaaropgaaf), którą powinieneś dostać od swojego pracodawcy (lub pracodawców, w przypadku, gdy pracowałeś w kilku miejscach).

Oprócz Jaaropgaaf możesz potrzebować również zaświadczenia o kwocie dochodu uzyskanego poza granicami Holandii (tyczy się to osób, które w tym samym roku podatkowym pracowały w innym kraju np. w Polsce).

Posiadasz dzieci? Miej w pogotowiu również ich daty urodzenia.

banner aangifte

Jak obliczyć podatek z Holandii na własną rękę? Potrzebne informacje

Jeżeli masz przygotowane wszystkie dokumenty, oznacza to, że możesz powoli zacząć myśleć o obliczaniu zwrotu podatku. Zanim jednak przejdziemy do opisania tej kwestii, omówmy, jakie dane musisz mieć pod ręką. Do najważniejszych informacji, które będą potrzebne w czasie wyliczania należności zaliczyć można:

  • obowiązujący rok podatkowy (pamiętaj, że z Belastingdienst możesz rozliczyć się do pięciu lat wstecz),
  • miejsce zameldowania,
  • Loon, czyli osiągnięty dochód holenderski (brutto),
  • czas zatrudnienia na terenie Holandii,
  • pobrane zaliczki na poczet podatku dochodowego i ubezpieczenia społecznego (Ingehouden loonbelasting/Loonheffing),
  • wysokość ulgi pracowniczej (Arbeidskorting/Verrekende arbeidskorting).

Samodzielne obliczanie podatku z Holandii – może być kłopotliwe

Samodzielne wyliczenie zwrotu podatku z Holandii bywa kłopotliwe. Po pierwsze, musisz dokładnie zsumować swoje dochody, a następnie odpowiednio je podzielić (mając na uwadze wszystkie aktualne przepisy podatkowe oraz ewentualne odliczenia). Jak to bywa w rachunkach – łatwo można się pomylić – zwłaszcza gdy chodzi o sprawy podatkowe. Przepisy związane z podatkami, stawki oraz inne ważne zasady rozliczania zmieniają się każdego roku, dlatego też ze wszystkim trzeba być zawsze na bieżąco.

Jak samemu obliczyć zwrot podatku z Holandii? Najlepiej za pomocą specjalnego kalkulatora

Jak więc samemu obliczyć zwrot podatku z Holandii? Najlepiej za pomocą dedykowanego narzędzia do wyliczania należności podatkowej. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się kalkulatory, które dostosowywane są do każdego roku podatkowego. Ułatwiają one znacząco wyliczenie należności – warto pamiętać, że wynik jest szacunkowy i może się nieznacznie różnić od tego, jaki faktycznie zwrot otrzymasz. Jakie narzędzie pomoże Ci obliczyć nadpłatę podatkową z Holandii?

Przykładem jest Aangifte24, czyli aplikacja mająca wbudowany kalkulator podatkowy. Wystarczy wpisać odpowiednie dane, a narzędzie samo wykona za Ciebie obliczenia, dzięki czemu będziesz wiedzieć, na jaką kwotę zwrotu możesz liczyć. Korzystając ze specjalnego programu, zyskujesz gwarancję tego, że wyliczenie będzie wykonane rzetelnie i zgodne z obowiązującymi stawkami i zasadami rozliczania w Holandii.

banner2 aangifte

Jak wyliczyć zwrot podatku z Holandii? Zrób to z pomocą doradców

Jeśli nie czujesz się na siłach do samodzielnego wyliczenia swojej należności lub za pomocą kalkulatora, odezwij się do nas. Nasi doradcy wykonają dla Ciebie profesjonalną kalkulację i pomogą Ci w kwestiach formalnych związanych z rozliczaniem podatku z Holandii.